Polivinil Klorür nedir? Polivinil Klorür özellikleri nelerdir?

Polivinil Klorür vinil klorürden elde edilen plastik bir maddedir.Kısaltılmışı PVC’dir.Kullanım alanları en çok yapı sektörüne hizmet etmektedir.Kimyasal endüstrinin temel malzemelerinden olan polivinil Klorür, ahşap,beton,polimel kilin yerine kullanılmaktadır.

Polivinil Klorür nedir?

PVC tuzdan ve ham petrolden olmak üzere iki ana maddeden oluşmaktadır. Polymerizasyon denilen kimyasal reaksiyon ile VCM kimyasal olarak sabit bir toza dönüşür. Buna PVC ismi verilmiştir. Kullanım alanı her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Döşeme kaplamaları,boru hatları,yapay deri üretiminde kullanılır. En çok duyulan PVC genellikle kapı,pencere sistemlerinde karşımıza çıkmaktadır.

PVC kaplamalı kapı ve pencereler daha uzun ömürlü ve dayanıklı malzemeler olarak bilinir.Kimyasal etkilere ve aşınmaya karşı dayanıklı bir malzemedir.Yangınlarda ve alevle yanmalara karşı kullanışlıdır. PVC sert bir plastik olurken,daha yumuşak ve esnek bir hale dönüşmesi için plastikleştiriciler eklenerek yumuşaması sağlanıyor.

Polivinil Klorür PVC Kullanım Alanları

Çok geniş bir kullanım alanına sahip olan Polivinil Klorür; Yapı sektörü,ambalaj sanayi,otomotiv sektörü,tıbbı malzeme sanayi vb. birden fazla alanda karşımıza çıkmaktadır.

En sıklıkla karşımıza çıkan ve kullanım alanı en yaygın olan kapı,pencere yapımında kullanılmasıdır.Pencere profilleri,vinil cephe kaplaması,boru ve tesisat malzemeleri,döşeme,elektrik kabloları ve hobi malzemeleri kullanım alanları arasında yer alır.

Kullanılan bu dayanıklı malzemeler aynı zamanda geri dönüşüme katkı sağlamaktadır. Hem dayanıklılığı hemde uygun maliyeti ile PVC,sağlık sektöründe,esnek ve dayanıklılığı ile su ve atık su endüstrisinin boru yapımında da tercihleri arasında yer almaktadır.

Diğer kullanım alanları ise; Çocuk oyuncaklarında kullanılır,evlerde bulunan plastik eşyaların tümünde,inşaat malzemelerinin yapımında,hastanede kullanılan plastik olan her malzemede ve yemek paketleme servislerinin kullandığı ambalaj malzemelerinde kullanılır.

PVC Kullanımının Sağladığı Faydalar

PVC Kullanımının Sağladığı Faydalar

-Isı kaybını önlediği için yakıt tasarrufu elde etmenizi sağlar

-PVC kullanımı ağaçların kesilmesini önlemede en büyük etkendir

-Ses yalıtımı özelliği sayesinde gürültüyü içeri almaz

-Ahşap ve Alüminyum karıştırıldığında daha hafif bir malzemeye dönüşür.

-Kolay temizlenebilir olması en çok tercih edilen malzeme özelliği kazandırır.

-Klor içeren yapısıyla pvc’nin alev alması yüksektir. Alev aldığı zaman kendiliğinden sönme özelliği vardır.

ÖNERİLEN: Ekosistemin Özellikleri Nelerdir?

PVC’nin Zararları Nelerdir?

-PVC  insan vücuduna farklı yollarla girerek sağlığı olumsuz etkiler.PVC ile kirlenmiş yemekler ve PVC bulunan malzemeye sarılmış ambalajlar ile ağızdan alınan gıda ile vücuda yerleşir

-Üretim esnasında havaya karışan maddesini soluma yoluyla alma

-Deri yolu ile temas edilen PVC malzemesi ile vücuda alınma

-En çok yemek yolu ile vücuda giren bu çeşitli ve zararlı kimyasalın vücutta aşırı birikimi kişiyi zamanla hasta ederek sağlığını bozar.

-En çok PVC’ye maruz kalanlar bebekler,çocuklar, yapı malzeme üretiminde inşaatlarda,sağlık sektöründe kullanılan malzemeleri kullanan kişilerde etki eder. Özellikle bebek ve çocuk oyuncaklarının yapımında kullanılan bu kimyasal plastik madde de oyuncak satın alırken sertifikalı ürünleri satın almaya özen göstermelisiniz. Bebekler daha çok ağızlarına götürüp ısırma ve yeme özelliği taşıdığından dolayı anne babaların ürün alırken çok dikkat etmesi gerekmektedir.