Evcil Hayvanlar COVID-19 Olabilir mi?

Mevcut kanıtlar, kedilerin enfekte insanlardan COVID-19 yakalayabildiğini, ancak hafif semptomlar sergilediğini veya hiç semptom göstermediğini gösteriyor. Enfeksiyonu diğer kedilere yayabildikleri halde, insanlara geri döndüklerine dair bugüne kadar hiçbir kanıt yoktur.

İlk olarak Aralık 2019’da Çin’de bildirilen yeni bir koronavirüs, hızla küresel bir salgına yol açtı. COVID-19 olarak adlandırılan virüs, dünya çapında ekonomiler ve sağlık sistemleri üzerinde yıkıcı bir etkiye sahipti.

İnsanlar arasında oldukça bulaşıcı olmakla birlikte , hayvanlardan insanlara bulaşma kanıtları sınırlıdır, ancak insandan hayvana bulaşma mümkündür. Aşağıdaki makalede, evcil hayvanlar ve COVID-19 ile ilgili olarak alınması gereken önlemler açıklanmıştır.

COVID-19 salgını

Koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19) salgını, ilk olarak Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde tanımlanan güncel bir küresel hastalık salgınıdır. Daha sonra şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs 2 (SARS-CoV-2) olarak adlandırılan bu virüs, Coronaviridae adlı geniş bir virüs ailesine aittir.

Coronaviridae ailesine ait bazı suşlar, Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi insanları etkiler ve bazıları köpeklerde köpek kulübesi öksürüğü veya kedilerde enfeksiyöz kedi peritoniti (FIP) gibi hayvanları etkileyebilir. Bununla birlikte, bazı türler hem insanları hem de hayvanları etkileyebilir.

Evcil Hayvanlar COVID-19 Olabilir mi?

Hong Kong’da, COVID-19 ile enfekte hastalarla ikamet eden 17 köpek ve 8 kedi, iki köpekte enfeksiyon kanıtı bulan sağlık görevlileri tarafından test edildi. Hong Kong ve Belçika’da enfekte kedi vakaları bildirilmiştir.

Wuhan’da araştırmacılar 102 kediden alınan serum örneklerini incelediler ve numunenin 15’inde COVID-19 antikorları buldular. Bununla birlikte, hayvanlar enfekte olabilirken, mutlaka semptom geliştirmezler veya insanlara bulaşıcı hale gelmezler. Bugüne kadar toplanan kanıtlar, aşağıdaki evcil hayvanların virüse yakalanmaya yatkın olduğunu göstermektedir:

Köpekler: Köpekler, enfekte insanlarla temastan sonra enfekte olabilirken, nadirdir, hafif semptomlar gösterirler veya hiç göstermezler ve enfeksiyonu daha fazla aktaramazlar.

Tavşanlar: Köpeklere benzer şekilde, tavşanlar enfekte olabilirken, hiçbir belirti göstermezler ve virüsü diğer tavşanlara veya diğer türlere bulaştırmazlar.

Kediler: Enfekte insanlardan COVID-19’u yakalayabilir ancak hafif semptomlar gösterir veya hiç göstermez. Enfeksiyonu diğer kedilere yayabildikleri halde, insanlara geri döndüklerine dair bugüne kadar hiçbir kanıt yoktur.

Gelincikler: Gelincikler, COVID-19 enfeksiyonuna duyarlıdır, semptomlar gösterir ve enfeksiyonu diğer gelinciklere aktarabilir. Hastalığı insanlara geri taşıyan gelinciklere dair hiçbir kanıt olmamasına rağmen, bulaşıcı vizon araştırmalarından elde edilen veriler, gelinciklerin insanları yeniden enfekte etme potansiyeline işaret ediyor.

ÖNERİLEN: Covid (Corona) akciğer tutulumu belirtileri

COVID-19 testi pozitif çıkan evcil hayvanlar nasıl bakılmalı?

Şu anda mevcut olan kanıtlara dayanarak, COVID-19 ile enfekte olmuş evcil hayvanların çoğu hafif semptomlar gösterir veya hiç semptom göstermez ve evde tedavi edilebilir. Evcil hayvanların hastalığın yayılmasında rol oynama riski düşük olduğundan, evcil hayvanların test edilmesi yalnızca bir hayvan semptom geliştirdiğinde ve enfekte bir insanla temas halindeyken önerilir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), hayvanları COVID-19 için pozitifse evcil hayvan sahipleri için aşağıdaki kılavuzu yayınladı.

Evcil hayvanınızı karantinaya alın

Evcil hayvanınızı karantinaya alın

Enfekte olmuş evcil hayvanlar, veteriner hekim bakımı aranmadıkça evde tutulmalı, bu durumda uygun enfeksiyon kontrol önlemlerini almak için veteriner kliniğine önceden haber verilmelidir. Karantina sırasında evcil hayvanlar, tıp merkezlerini, eğitim yerlerini, bakıcıları veya kreşleri ziyaret etmemelidir.

Parklar gibi başkalarının toplanabileceği alanlardan uzak tutulmalı ve sadece kendi evlerinden insanlar tarafından bakılmalı ve kullanılmalıdır. Köpek sahiplerinin özel bir bahçesi varsa, köpekleri yürüyüşe çıkarmamalıdır.

Özel dış alana erişimleri yoksa, köpekler tuvalet için yalnızca kısa molalar için alınmalı ve diğer evcil hayvanlardan ve insanlardan en az altı metre uzakta tutulmalıdır. Enfekte kediler içeride tutulmalıdır.

Mümkünse ayrı bir odada evdeki diğer evcil hayvanlardan ve insanlardan karantinaya alınmalıdırlar. Enfekte evcil hayvanla temastan kaçınılmalı ve diğer evcil hayvanlara ayrı yatak, beslenme ve tuvalet alanları sağlanmalıdır.

Semptomları izleyin

Enfekte bir evcil hayvan tarafından görüntülenen semptomların türü ve ciddiyeti izlenmeli ve veterinerinize bildirilmelidir. Hayvanlarda tipik COVID-19 semptomları arasında ateş, uyuşukluk, öksürme ve hapşırma, göz akıntısı ve kusma ve ishal gibi mide problemleri bulunur. Semptomlar kötüleşiyor gibi görünüyorsa veya evcil hayvan nefes almakta güçlük çekiyorsa, mümkün olan en kısa sürede bir veteriner hekime başvurulmalıdır.

Önlem almak

Evcil hayvan sahipleri, enfekte bir evcil hayvanla aynı odada bulunduklarında maske ve eldiven taktıklarından emin olmalıdır. Besleme kaselerini, oyuncakları veya yatak takımlarını tutarken veya atık ürünleri temizlerken daima eldiven giyilmeli ve daha sonra eller sabun ve suyla iyice yıkanmalıdır.

El yıkama tesislerine erişim yoksa, uygun el dezenfektanı kullanılabilir. Evcil hayvan sahipleri, ellerini yıkamadan önce yüzlerine dokunmamaya özellikle dikkat etmelidir.

Şu anda evcil hayvanların yıkanmasının COVID-19’un yayılmasını azalttığına dair bir kanıt olmadığından, enfekte olmuş evcil hayvanlar normalden daha fazla yıkanmamalıdır. Ciddi hastalıklara veya ölüme neden olabileceğinden herhangi bir kimyasal dezenfektana maruz bırakılmamalıdırlar. Ancak ev yüzeyleri düzenli olarak dezenfekte edilmelidir.