Goji Berry Faydaları

Goji berry , piyasadaki en sıcak süper gıdalardan biridir . Tibet ve Himalayalara özgü olan goji meyveleri (“kurt çileği” olarak da adlandırılır) parlak renklidir ve tadı tatlıdır. Bu meyveler, karaciğer, böbrek ve göz problemlerine yardımcı olduğu düşünülen geleneksel Çin tıbbında yüzyıllardır kullanılmaktadır (Carey, 2014). Şimdi, goji berry, harika besin özellikleri ve faydalı bitki besinleri ile övülüyor.

Neyse ki, diyetinize daha fazla goji meyvesi eklemenin birçok kolay yolu vardır. Amerika Birleşik Devletleri’nde taze goji meyveleri bulmak zordur, ancak kurutulmuş veya toz haline getirilmiş goji meyveleri bulmak daha kolaydır. Goji meyvelerini diyetinize dahil etmek için, bir bardak limonataya bir kaşık dolusu goji berry tozu ekleyin veya bir çorba kaşığı dolusu meyveli turtaya karıştırın. Kurutulmuş goji meyveleri ile çalışırken, onları bir smoothie haline getirmeden önce ılık suda yeniden sulandırabilirsiniz. Veya goji meyvelerini bir avuçtan yiyin. Ayrıca badem , bitter çikolata ve susam ile iz karışımına hoş bir katkı sağlarlar .

Goji Berry Faydaları

Goji Berry Faydalı Bitkisel Besinlerle Dolu

“Bitkisel besinler” kelimesi, bitkilerden gelen faydalı besinler anlamına gelir. Bu, insan sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu görülen bir dizi faydalı bileşiği kapsar. Goji çileklerinin süper gıda olarak etiketlenmesinin nedenlerinden biri, bitkisel besleyicilerle dolu olmalarıdır.

Goji berry, bitkisel besleyici antioksidan zeaksantin ve luteinin mükemmel bir kaynağıdır . Bu bileşikler, hücrelerinizdeki oksidatif hasarı azaltabilecek bir tür molekül olan karotenoidlerdir. Lutein ve zeaksantin göz sağlığı için önemlidir. Bu moleküller, gözünüzdeki sağlıklı hücrelere zarar verebilecek yüksek enerjili mavi dalga boylarını filtreler (American Optometric Association, 2014). Aslında, retinadaki lutein ve zeaksantin miktarının ölçülmesi, görsel işleyişi ve göz hastalığı riskini tahmin etmek için kullanılabilir. Ne yazık ki, gözleriniz kendi luteinlerini veya zeaksantini oluşturamaz, bu da bu antioksidanları goji meyveleri gibi gıdalardan almanız gerektiği anlamına gelir.

Goji Berryy İnanılmaz Bir Vejetaryen Demir Kaynağıdır

Goji Berryy İnanılmaz Bir Vejetaryen Demir Kaynağıdır

Ispanak genellikle vejetaryen bir demir kaynağı olduğu için övülür, ancak goji meyveleri ıspanaktan daha fazla demir içerir. Bir ons goji berry, önerilen günlük demir alımınızın% 14’ünü içerir (Self Nutrition Data, 2015). Hemoglobinin hücrelerinize oksijen taşıması için demire ihtiyaç duyulduğundan, yeterli miktarda demir almak daha iyi kardiyovasküler işleyiş ile ilişkilidir.

Tüm vejeteryan demir kaynaklarında olduğu gibi, goji meyvelerinde bulunan demir, hem olmayan demir olarak bilinir . Heme olmayan demir, heme demiri kadar verimli bir şekilde emilmez (yalnızca hayvansal ürünler yoluyla bulunur), bu da yeterince almanızı sağlamak için bol miktarda goji meyvesi ve diğer demir açısından zengin yiyecekler yemenin önemli olduğu anlamına gelir. Neyse ki goji meyveleri aynı zamanda hem olmayan demirin biyo yararlanımını artıran C vitamini içerir.

ÖNERİLEN: Kaju Fıstığının Faydaları

Goji Meyveleri Yemek, Riboflavin Alımınızı Artırarak Verimli Metabolizmayı Teşvik Ediyor

B2 vitamini olarak da bilinen riboflavin, B vitamini kompleksini oluşturan sekiz vitaminden biridir. Tüm B vitaminleri, vücudunuzun karbonhidratları yiyeceklerden kullanılabilir enerjiye (glikoz) dönüştürmesine yardımcı olur. B vitaminleri ayrıca vücudunuza protein ve yağ metabolizmasında yardımcı olur (Erlich, 2015). Riboflavin suda çözünür olduğundan, vücudunuz fazla riboflavini daha sonraki ihtiyaçlarda kullanmak üzere depolamaz. Bu nedenle, yeterince aldığınızdan emin olmak için vitamin kaynaklarını tüketmeye devam etmelisiniz.

Diyetinizde yeterince riboflavin alamama, sindirim sorunları, göz yorgunluğu, ışığa duyarlılık, yavaş büyüme ve kronik yorgunluk ile ilişkilidir (Erlich, 2015). Kadınlar her gün 1.1 mg riboflavin almayı hedeflerken, erkeklerin günlük 1.3 mg’a ihtiyacı vardır. Goji meyvelerinden bir onsluk porsiyon 0.4 mg riboflavin içerir; bu, önerilen günlük alım miktarının neredeyse yarısı kadardır.

Goji Berry, Kalp Damar ve Sinir Sağlığını Destekleyen Eser Mineral Bakır İçerir

Bakır, vücudun eser miktarda ihtiyaç duyduğu kimyasal bir elementtir. Bakır içeren yiyeceklerin çoğu karaciğer, yumuşakçalar, yengeç eti veya istiridye gibi hayvansal ürünlerdir. Bu nedenle, vejeteryanlar ve veganlar için goji berry, bu eser mineralin sağlam bir kaynağını sağlayabilir.

Bakır, insan vücudunda, belirli reaksiyonlar için bir kofaktör olarak hareket etmek veya demir metabolizması ve enerji üretiminde rol oynayan enzimleri oluşturmak da dahil olmak üzere çeşitli roller oynar. Büyük ölçekli bilimsel çalışmalarda, artan bakır alımı daha iyi kardiyovasküler sağlık , etkili bağışıklık sistemi çalışması ve daha düşük osteoporoz riski ile ilişkilendirilmiştir (Prohaska, 2014). Aslında, diyetinizde bol miktarda bakır almak, Alzheimer hastalığı veya Parkinson hastalığı gibi nörodejeneratif durum riskini azaltabilir, ancak bu bulguları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır (Prohaska, 2014). Her şeye rağmen, goji berry bu değerli mineralin güçlü bir kaynağıdır. Bir onsluk goji berry porsiyonu 0,6 mg veya önerilen günlük bakır alımının% 28’ini içerir.