Kaju Fıstığının Faydaları

Kaju fıstığı , uzun zamandır bir incelik olarak görüldükleri Brezilya’ya özgüdür. Daha yakın zamanlarda, kaju fıstığı, hassas tadı ve olağanüstü sağlık yararları nedeniyle dünya çapında popüler hale geldi. Kabuğun bir parçası tüketim için güvenli olmayan bir reçine içerdiğinden, üreticiler her zaman kabuklu halde kaju fıstığı satarlar. Bununla birlikte, çeşitli aromalar ile tatlandırılmış çiğ kaju , kavrulmuş kaju veya kaju fıstığı satın almak mümkündür . Bu, onları atıştırmalık olarak veya salatalara, tatlılara, tavada kızartmalara ve diğer öğünlere ek olarak kullanabileceğiniz anlamına gelir. Her porsiyon kaju fıstığını diğer fındıklardan ayıran inanılmaz sağlık yararlarından yararlanıyorsunuz.

Kaju Fıstığı Kalp-Sağlıklı Yağ Asitleri Açısından Zengindir

Tüm yağlar sizin için kötü değildir ve bazı yağ türleri aslında kalp sağlığınıza yardımcı olabilir. Kaju fıstığı, oleik ve palmitoleik asitler dahil olmak üzere kalp sağlığına uygun tekli doymamış yağlar içerir (Nutrition and You, 2012). Bunlar, daha düşük sağlıksız LDL kolesterol seviyeleri ve daha yüksek sağlıklı HDL kolesterol seviyeleri ile ilişkili temel yağ asitleridir. Sonuç olarak, kaju fıstığındaki tekli doymamış yağların tüketimi, kardiyovasküler hastalık riskinin azalmasıyla ilişkilidir (Kris-Etherton, 1999).

Kaju Fıstığı Önerilen Günlük Bakır Alımınızın Yaklaşık Yüzde 100’ünü Sağlıyor Bakır, çoğunlukla yengeç, midye, karaciğer ve istiridye gibi hayvansal kaynaklardan çok küçük miktarlarda aldığımız bir eser mineraldir. Bakırın varlığı, enerji üretimi, demir metabolizması ve nörotransmisyon için gerekli reaksiyonlar dahil olmak üzere vücuttaki çeşitli fizyolojik reaksiyonlar için gereklidir (Prohaska, 2014). Yeterli bakır elde edilememesi, zayıf bağışıklık sistemi işleyişi ile ilişkilendirilmiştir; daha yüksek kardiyovasküler hastalık riski; Alzheimer veya Parkinson gibi nörodejeneratif hastalık riskinde artış; ve bozulmuş kemik sağlığı.

ÖNERİLEN: Hindistan Cevizi Yağının Saçlara Faydaları

Kaju fıstığı, diğer et dışı kaynaklardan daha fazla mineral sağlayan mükemmel bir vejetaryen bakır kaynağıdır. Aslında, her gün çeyrek fincan kaju yemek, size önerilen günlük bakır alımının yüzde 98’ini verir ve bu da kronik hastalık riskinizi azaltabilir.

Kaju Fıstığı Yemek Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirebilir

Kaju Fıstığının Faydaları

Tüm kuruyemişler gibi kaju fıstığı da mükemmel bir protein kaynağı sağlar. Protein, vücudunuzun enerji için kullandığı üç makro besinden biridir ve özellikle kas dokusunu yeniden inşa etmek ve yeni hücresel bileşikler oluşturmak için önemlidir. Ayrıca protein yemek, öğünler arasında acıkmanızı önler, bu da sağlıklı bir beslenme planına bağlı kalmanıza yardımcı olabilir.

Pek çok kuru yemiş iyi protein kaynakları olmasına rağmen, kaju fıstığı, özellikle dengeli beslenme profilleri nedeniyle paketten ayrıdır. Kaju fıstığının her bir onsu (yaklaşık 16 ila 18 kuruyemiş) 160 kalori, 5 gram protein ve 13 gram yağ (çoğu kalp-sağlıklı tekli doymamış yağlar) içerir (MacMillan, 2015). Bu, onları 200 kalori içeren ancak ons ​​başına sadece 2 gram protein içeren macadamia fıstığı gibi diğer kuru yemişlerden daha az kalori yoğun hale getirir. Bu nedenle, kaju fıstığı yemek, düşük kalorili veya yüksek proteinli bir diyet uygulayan insanlar için mükemmel bir atıştırmalık seçimidir .

Kaju Fıstığı Yemek Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirebilir

Kaju fıstığı yüksek miktarda bakır içermesinin yanı sıra harika bir çinko kaynağıdır (WH Foods, 2014). Yeterli çinko alamamak, bağışıklık sisteminizin çalışmasını tehlikeye atar, çünkü bu mineral bağışıklık sistemi hücrelerinin gelişimi, antioksidan enzimlerin üretimi ve bağışıklık sistemi düzenleyicilerinin aktivitesi için önemlidir (Ho, 2013). Her 1 onsluk kaju porsiyonu 1,6 mg çinko sağlayarak erkekler için 11 mg ve kadınlar için 8 mg önerilen günlük hedefinize ulaşmanıza yardımcı olur. Çok sayıda çalışmada, çinko alımını artırmak, daha sağlıklı bir bağışıklık tepkisi ile ilişkilendirilmiştir; bu, kajuların bir sonraki soğuk algınlığınızla savaşmanıza yardımcı olabileceği anlamına gelir (Ho, 2013).

Kaju Fıstığı Mükemmel Bir Antioksidan Kaynağıdır

antioksidanlar, hücrede oksidatif hasara karşı koyan bileşikler. Antioksidanlar, hücresel hasara neden olabilecek serbest radikalleri etkisiz hale getirerek hücreyi süpürür. En güçlü antioksidanlardan bazıları E ve K vitaminlerini içerir. Kaju fıstığı, vücudunuzun oksidatif hasarla savaşmasına yardımcı olan her iki vitamini de içerir.

Kaju Fıstığı Kolesterol İçermez

Kolesterol , kanda biriken ve kardiyovasküler işleyişi kısıtlayabilen plak oluşumuna yol açan mumsu bir bileşiktir. Diyetinizde kolesterolden kaçınmak, optimal kan dolaşımını teşvik eden sağlıklı bir seçim olabilir. Kaju fıstığı kolesterol içermez, bu da onları kalp açısından olağanüstü bir seçim haline getirir.

Kaju Yemek, Safra Taşı Riskinizi Düşürür

Safra taşları sertleşmiş kolesterolden veya bilirubin adı verilen bir bileşikten oluşur ve son derece ağrılı olabilirler. 80.000’den fazla kadının katıldığı bir çalışmada, kaju fıstığı gibi kuru yemişler yemek safra taşı geliştirme riskinin yüzde 25 daha düşük olmasıyla ilişkilendirildi.