Hindistan Cevizi Yağının Saçlara Faydaları

Hindistan cevizi yağı , sağlıklı yağ oranı ve yüksek duman noktası nedeniyle harika bir yemeklik yağ olarak övülmüştür, ancak aynı zamanda güzellik rutininizi de değiştirebilir. Sağlıklı yağlar ve antioksidanlarla dolu hindistancevizi yağı özellikle saçınız için faydalıdır. İster yağlı saçlara sahip olun ister kuru, kıvırcık bukleler olsun, hindistancevizi yağı saçınızı sağlıklı bir şekilde parlak ve ışıltılı hale getirebilir.

Hindistan Cevizi Yağını Bu Kadar Sağlıklı Yapan Nedir?

Hindistan cevizi yağı, hindistan cevizinin “etinden” üretilir (Marina ve diğerleri, 2009). Katı haldeyken yağ beyazdır, ancak 76 Fahrenheit derecenin üzerine ısıtıldığında erir. Sıvı haliyle zengin, renksiz bir yağdır. Kaliteli hindistancevizi yağı tıpkı hindistan cevizi gibi kokar, ancak ağartılmış veya rafine edilmiş versiyonlarda bu farklı koku olmayabilir.

Hindistancevizi yağı doymuş yağlarla doludur, bu da sağlıklı bir gıda olarak takdir edilmesini şaşırtıcı kılar, çünkü doymuş yağlar çoğu insan bu yağı yüksek kolesterol ve zayıf kalp-damar sağlığı ile ilişkilendirir. Bu tutarsızlığın bir nedeni, hindistancevizi yağındaki yağ asitlerinin çoğunun, uzun zincirli veya çok uzun zincirli yağ asitlerinden daha sağlıklı olma eğiliminde olan orta zincirli yağ asitleri olmasıdır (Marina ve diğerleri, 2009). Spesifik yağ asitlerinin kesin oranı, hindistancevizi yağı kaynağına bağlıdır. Bununla birlikte, bu tür yağlarda en yaygın orta zincirli yağ asitleri aşağıdadır (Organik Gerçekler, 2015):

Yağın% 45 ila 52’sini içeren laurik asit

Miristik asit (% 16 ila 21)

Kaprilik asit (% 5 ila 10)

Kaprik asit (% 4 ila 8)

Kaproik asit (% 0,5 ila 1)

Hindistan cevizi yağı ayrıca sağlıklı doymamış yağlar olan linoleik asit, linolenik asit ve oleik asit içerir (Organik Gerçekler, 2015).

Yaygın Saç Sorunları ve Nedenleri

Saçlar doğal bir parlaklığa ve ışıltıya sahip olmalı, dolaşmaya ve matlaşmaya direnmelidir. Ne yazık ki, diyet faktörleri, yaşam tarzı seçimleri ve kötü saç bakımının bir kombinasyonu, sağlıklı saçlardan daha azına yol açabilir.

En sık görülen saç şikayetlerinden biri de saçın fazla kurumasıdır. Düzleştirme veya fön ile kurutma, saç tellerindeki nemi uzaklaştırabilir. Bu, kırılgan olmalarına ve uçları kırmaya veya parçalamaya daha yatkın olmalarına neden olur.

Diğer insanların yağlı veya yağlı saç sorunu vardır. Saç derisi doğal olarak sebum adı verilen bir yağ üretmesine rağmen, bazı insanlar aşırı hızlanan sebum üretimine sahiptir. Bu saçın gevşek, yağlı ve cansız görünmesine neden olur. Bir yağ olmasına rağmen, hindistancevizi yağı saçınızın fazla yağlı olmasına yardımcı olabilir.

ÖNERİLEN: Saça iyi gelen besinler

Hindistan Cevizi Yağının Saçlara Faydaları

Saçlarımızı temizlemek için şampuan kullandığımızda, aslında doğal olarak koruyucu nemini sıyırır. Bu, saçın dış tabakasının veya kütikülün kurumasına neden olabilir. Kütikül saç telinden geri çekildiğinde uçların bölünmesine neden olur.

Hindistan cevizi yağının saçlar için bu kadar sağlıklı olmasının sebeplerinden biri de% 94 yağ olmasıdır (Organik Gerçekler, 2015). Hindistan cevizi yağındaki yağlar saç tellerine nüfuz ederek kaybedilen nemi geri kazandırır. Özellikle orta zincirli yağ asitleri saça kaybedilen nemi geri kazandırmada iyidir. Hindistan cevizi yağı, saç köklerinizi ısıdan veya diğer hasarlardan bile koruyabilir, bu da saçınızın köklerinin daha sağlıklı olacağı anlamına gelir.

Hindistan cevizi yağı, cansız saçlara sağlığı geri kazandıran yararlı vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla da doludur. Örneğin, hindistan cevizi yağı içinde yüksek E vitamini , K vitamini , çinko , ve demir (Kendi Beslenme Veriler, 2015). Bu vitamin ve minerallerin kafa derisi sağlığını iyileştirdiği, saç köklerinin oksijenlenmesini artırdığı ve saç gücünü ve sağlığını geliştirdiği gösterilmiştir.

Son olarak, hindistancevizi yağı doğal bir antibakteriyel ve mantar önleyici maddedir (Marina ve diğerleri, 2009). Bu, saç derisinde saçı köklerinden aşağı indirebilecek bakterilerin gelişmesini engeller.

Saç Bakımı İçin Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı

Saç Bakımı İçin Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı

Saç bakımı için hindistancevizi yağını kullanmanın birçok yolu vardır. Başlamanın en iyi yollarından biri nemlendirici saç maskesidir (Dr. Axe, 2016). Bu, özellikle kuru veya hasar görmüş saçları olan kişiler için yararlıdır. Duştayken, küçük bir miktar hindistancevizi yağı (belki 1 yemek kaşığı) alın ve ellerinizin arasına sürün. Hindistan cevizi yağını saçlarınızdan uçlara kadar düzleştirin. Hindistan cevizi yağını saç derinize uygulamak için parmak uçlarınızla başınıza masaj yapın. Ardından saçınızı durulamadan önce maskeyi 5-10 dakika açık bırakın. Hindistan cevizi yağına bir veya iki damla uçucu yağ eklemek, aynı anda saç maskesine hoş bir aroma katarken bakteri veya mantarlarla savaşmaya yardımcı olabilir.

İlginç bir şekilde, hindistancevizi yağı yağlı saçlı insanlara da yardımcı olabilir. Yağlı saçlar için az miktarda hindistancevizi yağını birkaç damla limon suyu ve eşdeğer miktarda greyfurt suyuyla karıştırın. Şampuanlamadan önce, bu karışımı saç derinize uygulayın, saçınıza sürmeden önce saç derinize sürün. Saçınızı her zamanki gibi şampuanlamadan önce birkaç dakika bekletin. Bu, şampuanın saçınıza yapışmasını, aşağı sürüklemesini ve saç derinizi daha yağlı hale getirmesini önleyecektir.

Anekdot olarak, insanlar hindistancevizi yağı kullanmanın saç dökülmesini önleyebileceğini de bildiriyorlar (York Morris, 2014). Bu kullanım için hindistancevizi yağını destekleyen bilimsel çalışmalar olmasa da saçınızda denemek zarar vermez. En azından, hindistancevizi yağı saçın daha parlak ve sağlıklı görünmesine neden olur, bu da hacmini arttırır ve yavaşlamış saç dökülmesi görünümü verebilir.