Sentetik polimerler: Birden fazla parçanın bileşiminden oluşur. Polimerler doğal olabileceği gibi sentetik de olabilir. Polimerler hayatımızın birçok alanında kullanılmaktadır. Şampuan, saç kremleri,maskeler, kozmetik sanayi malzemeleri, gıda sanayi (nişasta,jelatin,protein,plastik şişeler, plastik oyuncaklar,sakız,gluten,doğal taşların yapımı,kontak lenslerde,kumaşlarda,ayakkabı vb. daha birçok alanda yer alır.

Sentetik polimerler nelerdir?

Yapay polimerler;plastik,elyaf ve diğer malzemelerin yapımında kullanılmak için elde edilir. Polimer ve plastik aynı malzeme değildir. Fakat plastikler polimer içerir.Örnek; Boyalara renk yapısını veren madde,dolgu maddelerinde plastiğe sertliği veren madde,plastikleştiriciler plastiklere esneklik ve yumuşaklık kazandırır.

Günlük hayatımızda kullanılan en önemli polimer kaynağı hiç şüphesiz petroldür.Polimer sanayinde dünyada en çok petrol kullanılmaktadır.Birçok sentetik polimerin yapımında petrolden yararlanılır.

Bu polimerler,monomerlerden yola çıkılarak sentezlenir. Küçük moleküllerden yola çıkarak ilk hazırlanan sentetik polimer; fenol ve formaldehitten sentezlenen Bakalittir. Bakalitin kullanım alanları ticari bir hal alarak; vana parça malzemelerinde,bıçak yapımında,alet saplarında,düğme gibi kalıplanarak hazırlanan parçaların yapımında kullanılır.

ÖNERİLEN: Polivinil Klorür nedir? Polivinil Klorür özellikleri nelerdir?

Polimer Çeşitleri Nelerdir?

3 çeşit polimer bulunur. Termoplastik,termoset ve elastomerler olarak adlandırılır. Isı altında gösterdiği performansa göre değerlendirilirler.

  • – Termoplastikler Polimerler; Kristal bir halde olabilirler.Düşük mukavemete sahiptirler. Tekrar olarak kullanıma dönüştürülmesi için eritilme işlemi yapılır.
  • -Isıyla sertleşen polimerler her zaman amorfturlar. Güçlü ve sert bir yapıya sahiptirler fakat kırılgandırlar
  • – Elastomerlerin yapısı her zaman şekilsizdir. Tg’nin üstünde kullanılırlar. Şekillerine zarar vermeden son derece deforme olma özelliği sergilerler.

Sentetik Polimerler Nasıl Elde Edilir?

Polimerler monomerlerin kimyasal reaksiyonundan elde edilir. Doğada bu olay doğal polimerlerin sayesinde oluşurken,yapay olan polimerleri ise insan eliyle üretilir. Polimerler en başından beri etrafımızda (doğal kauçuk,nişasta ve selüloz)olarak bulunur.İnsan yapımı polimer malzemeler günümüzde kullanımı o kadar yaygın ki,diğer değerli elementlerden daha fazla elde edilir.

Polimerler Nerelerde Kullanılır

Sentetik Polimerler Nerelerde Kullanılır?

Doğal ve sentetik polimerler kullanılmadan insan hayatını kolaylaştırmaya yönelik malzeme ve eşya üretmek neredeyse mümkün görülmüyor.İlaç,beslenme,iletişim,ulaşım,sulama,konteyner,giyim,binalar,otoyollar,köprüler vb. tüm alanlarda kullanılır.Sentetik ve doğal polimerler olmadan kaliteli ve rahat bir yaşam sürdürmek imkansız bir hal alıyor.

  • -Giyimde; Beğenerek aldığımız elbiselerimiz,kıyafetlerimiz ve ayakkabılarımızın hepsinde polimer malzeme kullanılmıştır.Kar ve yürüyüş botlarının alt tabanlarında poliüretan maddesi kullanılarak üretilmiştir.Hatta plastik yapıda olan ayakkabıların üretiminde dayanıklı plastik malzeme olan PVC bulunmaktadır.
  • -Ambalaj Ürünleri; Paketleme de kullanılan malzemelerin tümü neredeyse polimerden elde edilmektedir.Çoğunlukla naylon ve polyester yapıdadır.Örnek verecek olursak çocuk bezlerinin su sızdırmaz yapılarında kullanılan malzeme polietilen ve doğal kauçuk maddesinden yararlanılır.
  • -Ev Yapı Malzemeler; Evlerde bulunan kabloların,elektrik tesisatının içeriğinde bakır tellerden tutun,tesisatların içeriğinde bulunan boru malzemelerinde polimerlerden yararlanılır. Hem dayanıklı hemde hafif bir malzeme özelliği vardır
  • -Ulaşım; Otomobillerin lastikleri,lastik fiber döşemeleri ve daha birçok parçasında polimer kullanılır.Polimer malzeme aynı zamanda hem dayanıklı hemde kolay taşınabilir ve hafif yapısından dolayı tercih edilir. Uçaklarda da tercih edilen polimer,yakıttan tasarruf sağlamak amacıyla metal kullanım terk edilerek polimer malzeme kullanılır.