Zika Virüs Belirtileri

Flaviviridae virüs ailesinin bir üyesi olan Flavivirüs cinsinden bir hastalık olan Zika virüsü, enfekte olan kişilerin yaklaşık 5’te 1’inde hastalığa neden olmaktadır. Bu% 20’de semptomlar genellikle hafiftir ve hastalığın ölüme neden olma olasılığı çok düşüktür.

Ayrıca bir hastanın hastaneye yatışa ihtiyaç duyması da nadirdir. Virüs hem erkekleri hem de kadınları etkiler ve ayrıca enfekte annelerden doğan bebeklerde de bulunmuştur.

Virüs, dang humması, Batı Nil virüsü ve sarı humma ile aynı virüs ailesinden geliyor. Bazen benzer semptomlara sahip olabilen diğer virüslerden biri ile karıştırılabilir.

Belirtilerin gösterilmesinden önce, kuluçka süresi iki ila yedi gün arasında olabilir.

Zika Virüs Belirtileri

Ateş

Bir kişinin vücut ısısı olması gerekenden daha yüksek olduğunda ateşi de vardır. Hastanın ateşi olduğu düşünülmesi gereken sıcaklık 37,5 ° C’nin (99,5 ° F) üzerindedir. Genellikle Zika virüsünden kaynaklanan ateş 38,5 ° C’ye kadar çıkan bir sıcaklığa neden olur.

Hasta, vücuttan gelen terin artması nedeniyle azalmış idrar ve kandan muzdariptir. Buna karşı koymak için hastanın su veya diğer sıvılarla rehidrate edilmesi gerekir. Kişi, vücut ısısı yükselmesine rağmen üşüme de hissedebilir. İdeal olarak, hastanın çevresi de olabildiğince serin tutulmalıdır.

Konjunktivit

Konjonktivit, kızarıklığa neden olabilen göz yüzeyinin iltihaplanmasıdır, bu nedenle kırmızı gözün alternatif adıdır. Zika virüsü, bakteriyel enfeksiyonlardan da kaynaklansa da, bu durumun viral versiyonuna neden olur. Göz sular, yapışkan ve ağrılıdır.

Üretilen sıvı bulaşıcıdır ve bu nedenle hastalar enfeksiyonu etraflarındaki diğer insanlara yaymaktan kaçınmalıdır. Göz durumu, bakteriyel versiyon için kullanılan ilaçlarla tedavi edilemez, ancak virüs hastanın sisteminden çıktığında düzelir. Hastalık görmeyi etkilemez.

Konjunktivite ek olarak, bazı hastalar enfeksiyonun bir etkisi olarak göz ağrısı yaşarlar.

Döküntü

Zika virüs döküntüsü, bazı yumrularla (makülopapüler) düz olan kırmızı lekeler içerir. Bazen tek tek tümsekler, tek bir yerde daha büyük bir kızarıklık olarak görünecek şekilde sıkıca gruplandırılabilir.

Morbilform (kızamığa benzer) veya scarlatiniform (kızıl ateşteki döküntüye benzer) olabilirler. Virüs iyileştiğinde kaybolurlar ve uzun vadeli bir etki bırakmazlar. Kızarıklık yüzde başlayıp cildin diğer bölgelerine geçme eğilimindedir.

Yorgunluk

Hasta virüsün etkilerinden çok yorgun hissedebilir. Hastalığın semptomlarından muzdarip olan herkese dinlenme önerilir.

Eklem ve kas ağrısı

Zika virüsü parmaklarda ve ayaklardaki küçük eklemlerde ağrı ve şişmeye neden olabilir. Bazı hastalar ayrıca kas ağrısı yaşarlar.

ÖNERİLEN: Yeni Mutasyonlu Virüsün Belirtileri

Semptomlarla ilgili ne yapılmalı

Zika semptomları olan hastalara, hastalığın daha fazla yayılmasını önlemek için ellerinden geleni yapmaları tavsiye edilir. Tercihen DEET içeren kremler ve losyonlar kullanarak sivrisinekleri uzaklaştırmaya çalışmalıdırlar. Ayrıca kollarını ve bacaklarını örten açık renkli giysilerle örtmeleri gerekir. Mümkün olduğunda, kendilerini sivrisineklerden uzak tutmak için sivrisinek ağları kullanmalıdırlar.

Hastalar bu önlemlerin yanı sıra, hastalığı daha çabuk temizleyebilmek için dinlenmeye çalışmalı ve ateşe bağlı su kaybını önlemek için sıvılarını almalıdır.

Konjunktiviti olanlar, enfekte ellerine çıplak elleriyle dokunurlarsa ve daha sonra onları yıkamazlarsa virüsü yayabilirler. Gözlerinden akan sıvı potansiyel olarak bulaşıcıdır.