Akut Bronşit Nedir?

Akut bronşit aniden gelir.

Akciğerlerinize hava taşıyan tüplerin şişmesine neden olur.

Genellikle ilaca ihtiyaç duyulmadan kendiliğinden iyileşir.

Enfeksiyon genellikle 3 ila 10 gün sürer, ancak öksürük birkaç hafta devam edebilir.

Uzun süreli bir hastalık olan kronik bronşitten farklıdır. Kronik bronşitin tedavisi yoktur.

Akut bronşit, ana solunum yollarında akciğerlerinize giden ani bir şişliktir ve bronşlar adı verilir . Genellikle bir virüsten kaynaklanır, ancak tütün dumanı, duman, toz ve hava kirliliği gibi ciğerlerinizi tahriş eden şeylerin solunmasından da kaynaklanabilir. Bakteriler bazen akut bronşite neden olur.

Akut Bronşit vücudunuzu nasıl etkiler?

Akut bronşitiniz olduğunda, bronşlar adı verilen solunum yollarınızı hizalayan hücreler iltihaplanır. Enfeksiyon genellikle burunda veya boğazda başlar ve akciğerlere doğru ilerler. Vücut enfeksiyonla savaşmaya çalıştığında, ciğerlerinize giden tüplerin şişmesine neden olur. Bu öksürmenize neden olur. Bazen kuru bir öksürüktür , ancak çoğu zaman mukus öksürürsünüz.

Hava yollarınız şiştiğinden, tüplerden ciğerlerinize daha az hava geçebilir. Bu, hırıltılı solunum, göğüste sıkışma ve nefes darlığına neden olabilir .

Sonunda vücudunuz enfeksiyonla savaşır ve iyileşir. Akut bronşit genellikle 3 ila 10 gün sürer. Bununla birlikte, enfeksiyon iyileştikten birkaç hafta sonra öksürebilir ve mukus üretebilirsiniz.

ÖNERİLEN: Yeni Mutasyonlu Virüsün Belirtileri

Akut Bronşit ne kadar ciddidir?

Şişlik kısa sürer. Genellikle uzun süreli solunum problemlerine neden olmaz. Bununla birlikte, zayıflamış bağışıklık sistemi veya diğer büyük sağlık sorunları olan kişilerin zatürree veya solunum yetmezliği gibi ciddi problemler geliştirmesi mümkündür. Genel olarak, büyük sorunlar geliştirenler şunlardır:

Daha yaşlı yetişkinler

Küçük çocuklar

Kanser veya diyabet dahil diğer önemli sağlık sorunları olan kişiler

Grip, zatürre ve boğmaca (boğmaca) için aşı yapılmamış kişiler

Akut Bronşiti Önlemek

Akciğerlerinizi tahriş eden şeylerden kaçınmak, akut bronşiti önlemek ve tedavi etmek için önemlidir. Sigara içiyorsanız bırakın. Akciğerlerinizi korumaya yardımcı olmak için boya, boya çıkarıcı veya vernik gibi ciğer tahriş edici maddeler kullanırken ağzınıza ve burnunuza bir maske takın.

Akut bronşiti önlemeye yardımcı olmanın diğer yolları şunlardır:

Virüslere ve bakterilere maruz kalmanızı azaltmak için ellerinizi sık sık yıkamak

Her yıl grip aşısı olmak

Sağlayıcınıza, özellikle 60 yaşında veya daha büyükseniz, bir zatürree aşısı olmanız gerekip gerekmediğini sorun.