Akut Bronşit Belirtileri

Akut Bronşit Belirtileri: Akut bronşit bazen zatürree olarak teşhis edilir, ancak bir göğüs röntgeni sağlık hizmeti sağlayıcılarının doğru bir teşhis koymasına yardımcı olabilir.

Akut bronşitin en yaygın belirtileri şunlardır:

  • Sarı veya yeşil mukustan öksürük
  • Göğüs tıkanıklığından birkaç gün önce başlayan burun akıntısı ve tıkanıklığı
  • Bitkinlik veya bitkinlik hissi
  • Uzun öksürük dönemlerinden kaynaklanan boğaz kaburgaları
  • Aktif olamama
  • Nefes alırken hırıltı veya ıslık sesi
  • Bu belirtilere sahipseniz sağlayıcınızla iletişime geçin.

ÖNERİLEN: Akut Bronşit Nedir?

Akut Bronşite ne sebep olur?

Akut bronşite genellikle bir virüs neden olur. Nadir durumlarda bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanır, ancak bu vakaların% 10’undan daha azında görülür.

Akut Bronşit için risk faktörleri nelerdir?

Aşağıdaki durumlarda akut bronşit olma riskiniz daha yüksek olabilir:

Soğuk algınlığı veya akut bronşiti olan biriyle yakın temas halindeyseniz

Yaşına uygun aşı yaptırmamış (aşı)

Tütün dumanı, duman, toz ve hava kirliliğine maruz kalan

Akut Bronşit Teşhisi

Sağlık uzmanınız, size semptomlar hakkında sorular sorarak ve fizik muayene yaparak akut bronşiti teşhis eder. Sağlayıcılar bu enfeksiyonu teşhis etmek için nadiren başka testler ister. Ateşiniz varsa veya yakın zamanda olduysa, doktorunuz pnömoni olmadığından emin olmak için göğüs röntgeni isteyebilir.

Akut Bronşit Tedavisi

Akut Bronşit Tedavisi

Akut bronşit teşhisi konulursa, semptomlarınız nedeniyle okulu kaçırabilir veya birkaç gün çalışabilirsiniz. Ayrıca 3 haftaya kadar süren ancak yavaş yavaş düzelen bir öksürüğünüz olabilir.

Bu enfeksiyon genellikle 1 ila 2 haftadan uzun sürmez. Sağlayıcınız dinlenme, sıvılar, öksürük kesici ve ağrı kesici önerebilir. Bir nemlendirici veya buharlayıcı da yardımcı olabilir. Hırıltılı solunumunuz varsa solunum yollarınızı açmak için solunan ilaca ihtiyacınız olabilir.

Antibiyotiklerin akut bronşiti iyileştirdiği veya semptomları azalttığı kanıtlanmamıştır. Virüsler çoğu akut bronşite neden olduğundan antibiyotik kullanılmaz. Antibiyotikler yalnızca bakterilere karşı etkilidir.

Ayrıca tavsiye edilmedikleri zamanlarda antibiyotik kullanmak yan etkilere neden olabilir. Çok sık antibiyotik kullanmak, vücudunuzun ihtiyaç duyduğunda antibiyotiklere yanıt vermeyeceği anlamına da gelebilir. Sağlayıcınız bakterilerin akut bronşite neden olduğunu düşünürse, antibiyotik reçete edebilir.

Akut Bronşiti Yönetmek

Genellikle akut bronşit semptomları sadece birkaç hafta sürer. Bununla birlikte, geçmeyen bir öksürüğünüz varsa, bu daha ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu uzun vadeli semptomları açıklamak için sağlık uzmanınızla iletişime geçin.