Akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS) Nedir?

Akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS), kritik derecede hasta olanlarda ortaya çıkan hızlı hareket eden bir hastalıktır. ARDS’nin ana sorunu, sıvının akciğere sızmasıdır. Bu nefes almayı zorlaştırır, hatta imkansız hale getirir.

Akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS) Nedir?

ARDS hakkında temel gerçekler

ARDS hızla oluşur ve akciğer yetmezliğine yol açar.

ARDS’li çoğu insan, yaşam desteği olarak da bilinen mekanik bir ventilatöre bağlanır .

ARDS’deki temel sorun, sıvının akciğere sızmasıdır. Bu nefes almayı zorlaştırır ve akciğerler kana oksijen alamaz

ARDS, vücutta bir yaralanma olduğunda ortaya çıkar. Bu, pnömoni, mide içeriğinin akciğere solunması, travma, pankreasta şişlik (aynı zamanda iltihap olarak da adlandırılır ), herhangi bir ciddi enfeksiyon, bir ev yangınından duman inhalasyonu, ilaca reaksiyon, boğulma gibi herhangi bir sayıda yaralanma olabilir. hatta kan nakli.

Bu yaralanmalar iltihaplı bir reaksiyona neden olur. Bu, vücut kimyasallarını kan dolaşımına salar. Tipik olarak, bu reaksiyon vücudu korur ve enfeksiyonla savaşmaya veya bir yaralanmadan iyileşmeye yardımcı olur. Bununla birlikte, bazı insanlarda bu enflamatuar kimyasallar, akciğerlerdeki en küçük kan damarlarının sıvı sızdırmasına neden olur.

Sıvı bu küçük damarları terk eder ve ciğerlerimizdeki alveol adı verilen küçük hava keselerine girer . Bu küçük hava keseleri sıvıyla dolar ve bu da oksijenin kan dolaşımına girmesini engeller.

ARDS vücudunuzu nasıl etkiler

Akciğerdeki sıvı nefes almanızı zorlaştırır ve kanda düşük oksijene neden olur. Buna hipoksemi denir . Başlangıçta hipoksemi, oksijen tedavisi kullanılarak aşılabilir . Akciğerlerdeki sıvı, akciğeri sertleştirir ve şişirmeyi zorlaştırır. Bu sertlik, nefes almanız ve ciğerlerinize hava girmeniz için gereken iş miktarını artırır. Artan solunum çalışması ve düşük oksijen seviyesi solunum yetmezliği olarak bilinir .

Kanlarındaki oksijen miktarını iyileştirmek ve solunum işini azaltmak için, birçok kişi akciğerleri iyileşirken onları desteklemek için bir ventilatöre yerleştirilir. Akciğerdeki iltihaplanma ve sıvı büyürse, bazı kişilerde akciğerde yara izi oluşur. Bu ARDS’nin fibrotik aşaması olarak bilinir . Bu aşamada, akciğer “patlayabilir” ve sönebilir, bu da pnömotoraks olarak bilinen çökmüş bir akciğere yol açar .

ÖNERİLEN: Akut Bronşit Belirtileri

ARDS ne kadar ciddidir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl yaklaşık 200.000 ARDS vakası vardır.

ARDS ciddi bir hastalıktır. Bu hastalıktan ölme şansı yaklaşık% 30 ila% 50’dir.

Hayatta kalanlar genellikle uzun süre hastanede kalacaktır.

En büyük sorunlardan biri, birçok kişinin yoğun bakımda iken komplikasyon geliştirmesidir. Bu komplikasyonlardan bazıları zatürre, çökmüş akciğerler, diğer enfeksiyonlar, şiddetli kas zayıflığı, kafa karışıklığı ve böbrek yetmezliğini içerir.

ARDS tedavisi

ARDS tedavisi
ARDS’nin tedavisi yoktur. Tedavi, akciğeriniz iyileşirken sizi desteklemeye odaklanır. Bu destekleyici bakımın amacı, vücuda daha fazla zarar gelmesini önlemek için kanda yeterli oksijen tutmaktır. İlk etapta ARDS’ye neden olan şeyi tedavi etmek de önemlidir. Bu tedavi, başka sorunlara yol açmadan güvenli bir şekilde yapılmalıdır. Bakımın bir diğer önemli kısmı, yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) bulunmaya bağlı komplikasyonları önlemek ve yönetmektir.

Ventilatör desteği
ARDS’li tüm insanlar oksijen tedavisine ihtiyaç duyacaktır. % 100 oksijen bile genellikle yeterli değildir ve bir ventilatöre yerleştirilmeniz gerekebilir. Vantilatör, nefesleri soluk borusuna yerleştirilen ve trakea adı verilen bir tüp aracılığıyla ileten bir makinedir. Ventilatörün sizi desteklemesi gerektiğinde, akciğerde daha fazla yaralanmaya neden olmamak için ayarlar dikkatlice seçilmelidir. Ventilatörde ayarlanan nefesin boyutu (tidal hacim olarak adlandırılır) önemlidir: Akciğerlere daha fazla zarar vermekten kaçınmak için düşük tutulmalıdır. Düşük tidal hacimlerin ARDS’den sağkalımı iyileştirdiği gösterilmiştir. Ventilatör yoluyla verilen oksijen miktarı mümkün olan en düşük seviyeye ayarlanır.

Yüzüstü konumlandırma
Hastanedeki insanlar genellikle sırt üstü yatarlar. Bununla birlikte, artık insanların yüzüstü ya da yüzüstü yatmasının kanlarındaki oksijen seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini biliyoruz. Bu yüzüstü pozisyon, ARDS’li hastalarda sağkalımı artırabilir. Bu karmaşık görev, tüm ekibin başarmasını gerektirir ve bazı insanlar bunun için fazla hasta olabilir. İnsanları yüzüstü YBÜ’de konumlandırmaya yardımcı olmak için tasarlanmış özel yataklar vardır. Bu özel yataklar yardımcı olsa da, kesinlikle gerekli değildir.

Hareketi önlemek için sedasyon ve ilaçlar
Ventilatörde olmak rahatsızlık vericidir, hatta acı vericidir. Bu ağrı, huzursuzluğa ve ajitasyona yol açabilir ve bu da akciğerde yüksek basınçlara veya oksijen seviyelerinin daha da düşmesine neden olabilir. Ventilatör üzerindeyken rahat kalmak için sedasyona ihtiyacınız olabilir.

Bakım ekibiniz onlarla ve sevdiklerinizle etkileşim kurabilmenizi istiyor. Bununla birlikte, ARDS’niz olduğunda bu genellikle mümkün değildir çünkü derin sedasyona ihtiyaç duyabilirsiniz. Felçli denilen ilaçlar geçici olarak hareket etmenizi engelleyebilir. Bir araştırma çalışması, bu ilaçları kullanmanın ARDS’nin sonuçlarını iyileştirebileceğini ileri sürdü. Bu ilaçlarla ilgili yan etkiler önemli olduğu için bu tedavi her zaman gerekli değildir.

Sıvı yönetimi
ARDS, vücutta çok fazla sıvı değil, akciğerlere sızan bir sıvı sorunudur. Bununla birlikte, çoğu sağlık hizmeti sağlayıcısı, ARDS’li hastaları kuru tarafta tutmaya çalışacaktır. İdrar çıkışını artırmak için diüretik adı verilen ilaçları sipariş edebilirler. Bu ilaçlar dikkatli kullanılmalıdır: Çok fazla sıvı alımı düşük tansiyona veya böbrek sorunlarına yol açabilir.

Ekstrakorporeal membran oksijenasyonu
Ekstrakorporeal membran oksijenasyonu (ECMO) karmaşık bir tedavidir. Vücudun dışına kanı alır ve onu bir zardan geçirmeye zorlar. Membran oksijen ekler ve karbondioksiti uzaklaştırır ve ardından kanı vücuda geri verir. Bu yüksek riskli tedavinin birçok komplikasyonu vardır. Bu tedavinin size yardımcı olup olmayacağı konusunda sağlık uzmanınızla konuşun.

Gelecekteki tedaviler
ARDS hakkındaki mevcut araştırmaların çoğu, risk altındaki hastalarda bunu önlemeye odaklanmaktadır. ARDS’yi önlemeye yönelik gelecekteki çalışmalar yakın gelecekte başlayacaktır.

ARDS’yi yönetme
Genellikle daha uzun süre bir ventilatöre ihtiyaç duyarsınız. Belirlenmiş bir süre olmamasına rağmen, yaklaşık 7 ila 14 gün sonra bir doktorun boğazınızdan doğrudan trakea (trakeostomi denir) içine bir tüp yerleştirmesi gerekebilir. Bu, yalnızca sağlık ekibiniz sizi ventilatörden çıkarmanın 2 haftadan daha uzun süreceğine inanıyorsa yapılır. Trakeostomi kalıcı değildir ve ventilatöre artık ihtiyacınız kalmadığında kolayca çıkarılabilir.

Ciddi akciğer hasarı olan kişilerde bile akciğerin iyileşebileceğini unutmamak önemlidir. En hasta insanlar bile ilk hastalığı atlatırlarsa akciğer fonksiyonlarını iyileştirebilirler. Çoğu insan uzun vadede oksijene ihtiyaç duymaz. ARDS’den sağ kurtulanlar, hastalık sırasında gelişebilecek şiddetli zayıflık nedeniyle genellikle uzun süre hastanede kalmaktadır. Bu zayıflık zamanla ve fizik tedaviyle düzelir, ancak bazı zayıflıklar bir yıl kadar sürebilir. Çoğu insan, zayıflığı herhangi bir solunum sorunundan daha fazla sorun olarak görür.

ARDS’den kurtarma
ARDS, hem hastalar hem de aileler için tahammül etmesi korkutucu olan ciddi bir hastalıktır. Sonuçlar, genç hastalarda, travma hastalarında ve ARDS kan transfüzyonundan kaynaklandığında daha iyi olma eğilimindedir. Çoğu insan kandaki aşırı düşük oksijen seviyesinden ölmeyecek. Bununla birlikte, karaciğer ve böbrek de dahil olmak üzere diğer organlar bozulmaya başlarsa veya ciddi şekilde düşük kan basıncı yaşarsanız, ölme şansı çarpıcı biçimde artar.