Helicobacter pylori tedavisi

Helicobacter pylori tedavisi Helicobacter pylori’nin neden olduğu ülserleriniz varsa, mikropları öldürmek, mide zarınızı iyileştirmek ve yaraların geri gelmesini önlemek için tedaviye ihtiyacınız olacak. İyileşmesi genellikle 1 ila 2 hafta sürer.

Doktorunuz muhtemelen size birkaç farklı ilaç türü almanızı söyleyecektir. Seçenekler şunları içerir:

Amoksisilin, klaritromisin (Biaxin), metronidazol (Flagyl), tetrasiklin (Sumisin) veya tinidazol (Tindamax) gibi vücudunuzdaki bakterileri öldürmek için antibiyotikler. Büyük olasılıkla bu gruptan en az iki tane alacaksınız.
Midenizdeki asit miktarını, onu üreten minik pompaları bloke ederek azaltan ilaçlar. Dekslansoprazol (Dexilant), esomeprazol (Nexium), lansoprazol (Prevacid), omeprazol (Prilosec), pantoprazol (Protonix) veya rabeprazol (Aciphex) içerirler.
Bizmut subsalisilat, antibiyotiklerinizle birlikte H. pylori’yi de öldürmeye yardımcı olabilir.
Mideyi daha fazla asit üretmeye sevk eden kimyasal histamini bloke eden ilaçlar. Bunlar simetidin (Tagamet), famotidin (Fluxid, Pepcid), nizatidin (Axid) veya ranitidindir (Zantac).
Tedaviniz, birkaç hafta boyunca günde 14 veya daha fazla hap alacağınız anlamına gelebilir, bu da çok fazla ilaç gibi görünüyor. Ancak doktorunuzun yazdığı her şeyi almanız ve talimatlarını takip etmeniz gerçekten önemlidir. Antibiyotikleri doğru şekilde almazsanız, vücudunuzdaki bakteriler onlara dirençli hale gelebilir ve bu da enfeksiyonların tedavi edilmesini zorlaştırır. İlaçlarınız sizi rahatsız ediyorsa, doktorunuzla tedavi seçenekleriniz ve yan etkilerle nasıl başa çıkabileceğiniz hakkında konuşun.

ÖNERİLEN: Helicobacter pylori nedir? Helicobacter pylori belirtileri

Tedavinizi bitirdikten yaklaşık 1-2 hafta sonra, doktorunuz enfeksiyonun geçtiğinden emin olmak için nefesinizi veya dışkınızı tekrar test edebilir.

Helicobacter pylori tedavisi 2

Önleme

Diğer mikropları uzak tutmak için attığınız adımlarla kendinizi bir H. pylori enfeksiyonuna yakalanmaktan koruyabilirsiniz:

Banyoyu kullandıktan sonra ve yemek hazırlamadan veya yemeden önce ellerinizi yıkayın. Çocuklarınıza da aynısını yapmayı öğretin.
Temiz olmayan yiyecek veya sudan kaçının.
İyice pişirilmemiş hiçbir şeyi yemeyin.
Ellerini yıkamamış kişilerin sunduğu yiyeceklerden kaçının.
Stres ve baharatlı yiyecekler ülsere neden olmasa da, bunların hızla iyileşmesini engelleyebilir veya ağrınızı daha da kötüleştirebilir. Stresinizi yönetmenin, diyetinizi iyileştirmenin yolları ve sigara içiyorsanız, bırakma konusunda nasıl yardım alabileceğiniz hakkında doktorunuzla konuşun.

H. pylori enfeksiyonundan sonra ne bekleyebilirim?
H. pylori’nin neden olduğu ülserlerin çoğu, birkaç haftalık tedaviden sonra iyileşir. Varsa ağrı için NSAID kullanmaktan kaçınmalısınız çünkü bu ilaçlar mide zarınıza zarar verebilir. Ağrı kesici ilaçlara ihtiyacınız varsa, doktorunuzdan bazılarını tavsiye etmesini isteyin.

ÖNERİLEN: Helicobacter pylori nedir? Helicobacter pylori belirtileri