Polikistik Over Sendromu Hamile Kalmaya Engel Olur Mu?

Bir kadının hamile kalmakta zorlanmasının en yaygın nedenlerinden biri polikistik yumurtalık sendromu ( PCOS ) adı verilen bir durumdur .Üreme sistemine müdahale eden bir hormon sorunu.

PCOS’unuz olduğunda yumurtalıklarınız normalden daha büyüktür. Bu daha büyük yumurtalıklarda, olgunlaşmamış yumurta içeren birçok küçük kist bulunabilir.

Polikistik Over Sendromu Hamile Kalmaya Engel Olur Mu?

Hormon Farklılıkları

PCOS, bir kadının vücudunun normalden daha yüksek seviyelerde androjen üretmesine neden olur. Bunlar genellikle erkeklik hormonları olarak düşünülen hormonlardır, çünkü erkeklerde kadınlardan çok daha yüksek androjen seviyeleri vardır.

Androjenler, erkek cinsel organlarının ve diğer erkek özelliklerinin gelişiminde önemlidir.

Kadınlarda androjenler genellikle östrojen hormonuna dönüştürülür .

Yumurtlama Sorunları

Yüksek düzeyde androjen, yumurtalarınızın gelişimini ve yumurtalarınızın düzenli olarak salınmasını engeller. Bu sürece yumurtlama denir .Sağlıklı bir yumurta salınmazsa, sperm tarafından döllenemez , yani hamile kalamazsınız . PCOS, adet döneminizi kaçırmanıza veya düzensiz adet görmenize neden olabilir . Bu, PCOS gibi bir sorununuz olabileceğinin ilk işaretlerinden biri olabilir.

Adet Dönemi Düzenlemek

Neyse ki, PKOS’lu kadınların sağlıklı gebeliklere sahip olmasına yardımcı olabilecek bazı tedaviler var.

Doktorunuz, östrojen ve progestin hormonlarının insan yapımı versiyonlarını içeren doğum kontrol hapları yazabilir . Bu haplar, androjen üretimini azaltarak adet döngünüzü düzenlemenize yardımcı olabilir.

Bir kombinasyon doğum kontrol hapına tahammül edemiyorsanız , doktorunuz yalnızca progestin içeren bir hap önerebilir.

Bu hapı ayda yaklaşık 2 hafta, yaklaşık 1-2 ay alırsınız. Ayrıca regl döneminizi düzenlemeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Polikistik Over Diyeti

Yumurtlamanıza Yardımcı Olacak İlaçlar

PCOS için doğum kontrol hapları alırken hamile kalamazsınız. Ancak hamile kalabilmeniz için yumurtlama konusunda yardıma ihtiyacınız varsa , bazı ilaçlar yardımcı olabilir:

Clomiphene ( Clomid , Serophene ) , döngünüzün başında aldığınız bir anti-östrojen ilacıdır.

Klomifen yumurtlamaya yardımcı olmazsa, size diyabet ilacı olan metformin reçete edilebilir .Clomiphene ( Clomid , Serophene ) , döngünüzün başında aldığınız bir anti-östrojen ilacıdır.

Klomifen yumurtlamaya yardımcı olmazsa, size diyabet ilacı olan metformin reçete edilebilir .

Klomifen ve metformin işe yaramazsa, doktorunuz folikül uyarıcı hormon ( FSH ) ve luteinize edici hormon (LH) içeren bir ilaç yazabilir . Bu ilacı tek seferde alırsınız.

Yumurtlamaya yardımcı olan bir diğer ilaç da letrozoldür ( Femara ) . Bazen diğer ilaçlar etkili olmadığında kullanılır.PCOS’unuz varsa ve hamile kalmak istiyorsanız, üreme tıbbı uzmanı olan bir doktorla çalışmalısınız. Bu tür doktorlar aynı zamanda doğurganlık uzmanı olarak da bilinir.

Bir uzman, doğru dozda ilaç aldığınızdan emin olmanıza, sahip olduğunuz tüm sorunlara yardımcı olmanıza ve nasıl gittiğinizi görmek için düzenli kontroller ve ultrasonlar planlamanıza yardımcı olacaktır. ( Ultrason , vücudunuzun içinin görüntülerini oluşturmak için ses dalgalarını kullanan bir makinedir. Bebeğinizin büyümesini ve gelişimini takip edebilen ağrısız bir işlemdir).

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Bazı kadınlar için çok kilo almak hormonlarını etkileyebilir. Buna karşılık, kilolu iseniz, obez veya aşırı kilolu , hormonların normal seviyelere geri almak yardımcı olabilir. Vücut ağırlığınızın% 10’unu kaybetmek, adet döngünüzün daha öngörülebilir olmasına yardımcı olabilir. Bu hamile kalmanıza yardımcı olacaktır.

Genel olarak, daha iyi bir diyet, düzenli egzersiz , sigara içmeme , daha az stres ve diyabet ve diğer tıbbi durumların kontrolü ile daha sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamak , doğurganlık oranlarınızı artırmalıdır.

Unutmayın, adetiniz olması gerektiği zaman gerçekleşmiyorsa veya zaten PCOS tanısı almışsanız, kontrol altına almanıza yardımcı olmak için doktorunuzla yakın çalışın. Ve hamile kalmak istiyorsanız, bir doğurganlık uzmanıyla konuşun.