Pestisitlerin Özellikleri: Pestisit tarım alanlarında tarlalarda yetiştirilen her türlü bitki,meyve ve sebze mahsullerinin böcek istilasına uğradığı zaman bu haşaratları bitkilerden uzaklaştırmak için kullanılan kimyasal ilacın adıdır.

Sebze ve meyvelerin ortamlarının iyileştirilmesi ve sağlıklı gelişimlerini tamamlaması adı altında uygulanan bu kimyasal ilaçlar aslında insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Geçmişten bu yana kullanılan birçok pestisit çeşitleri mevcuttur. Fakat günümüzde en büyük alanı kaplayan pestisit, kimyasal pestisitlerdir.

Pestisit; Böcek,yabani ot,mantar, küf öldürücü kimyasal maddelerin geneline verilen addır. Tarımsal hastalıklar nedeniyle telef olan birçok meyve ve sebzenin önüne geçilmesi için yıllardır kullanımı yapılmaktadır.

Türkiye’nin tarım ürünlerinin  yarısından fazlası bu tarımsal hastalıklardan dolayı  kayba uğramakta ve pazarlama alanında zarar görmektedir.

Tarımda kullanılması bir nevi zorunlu hale gelen bu kimyasal ilaçlama yönteminin faydasından çok çevreye ve insan sağlığına ciddi zararları vardır. Pazardan alınan meyve sebze her ne olursa olsun mutlaka bol suda yıkanmalı, sirke, karbonat gibi yıkama yöntemleri kullanılarak bu zararlı kimyasalların besin üzerinden uzaklaştırılması sağlanmalıdır.

Mahsulleri yiyen, yaralayan gelişimini bozan bu mikroorganizmaları uzaklaştırmak için kullanılan tüm kimyasal ilaçlara Pestisit denir. Bu kimyasalların farkında olmadan, çok iyi arındırılmadan tüketilmesi sonucu insan vücudunda biriken bu kimyasal nedeni ile birçok insan hayatını kaybetmektedir.

Pestisitlerin püskürtülerek havadan uygulanması sonucu bir kısmı dağılma nedeniyle kaybolurken,diğer kısımları havaya,suya ve toprağa bitkilerin üzerine sinmektedir. Havaya karışan Pestisit rüzgar yolu ile her yere taşınabilir diğer canlılara zarar verebilir.

Önerilen: Sentetik polimerler nelerdir?

Toprak ve bitki uygulamasından sonra toprakta kalan pestisitler yağmur yağması ile birlikte toprak içerisinden ilerleyerek aşağı doğru ilerlemesi ile birlikte kaynak ve içme sularına karışabilirler.Bu pestisitlerin yağmurla birlikte sulara karışması bu sularda yaşayan balık veya herhangi bir canlının ölümüne sebep olmaktadır.

Pestisitlerin Özellikleri

Pestisit Çeşitleri Nelerdir?

Pestisitler etkiledikleri böcek,küf ve mantar çeşidine göre, fiyata ve etkinlik süresine göre çeşitlilik içermektedir. Bunlar;

  • insektisitler; Böcekleri hedef alan ve doğrudan sinir sistemini etkileyerek onları etkisiz hale getiren pestisit çeşididir. Böceklere etki eden bu kimyasal uzun sürede doğada varlığını koruyarak insanlara canlılara ulaşarak onların hastalanmasına ve sonucunda ölmelerine neden olur. İnsanlarda yarattığı etki kanser hastalığına yakalanma oranlarını arttırır.
  • Akaristler; Bitkileri akarlardan korumak adına uygulanan pestisit çeşididir.Daha çok tarım alanlarında kullanılır.
  • -Herbisitler; Bitkilerin etrafını saran onların gelişimini engelleyen ve böceklenmesine sebep olan yabani otların yok edilmesinde kullanılan pestisittir.
  • Nematisitler; Nematotlar olarak bilinen çok hücreli canlıların imha edilmesinde kullanılır. Yuvarlak solucanların verdiği zararı ortadan kaldırmak için uygulanır.
  • Fungusitler; Bitkilerin kısa sürede yok olmasına neden olan mantarların üremesini durdurmak ve engellemek adına uygulanan pestisit çeşididir.
  • Rodentisitler; Tarlada gezen kemirgenlerin fare ve türevlerinin bu maddeye maruz kalması, kandaki yapılarının pıhtılaşmasını sağlayarak iç kanamaya neden olarak ölmelerini sağlar. Çok tehlikeli ve etkili olan bu pestisitin kullanımı yapılırken çok dikkatli olmak gerekir.
  • -Mollusisitler; Salyangoz, solucan gibi yumuşak yapıya sahip olan hayvanların imhasında kullanılır.

Pestisitlerin Özellikleri Nelerdir?

  • -Zararlı etkilere sahip olan bu pestisitlerin kullanım alanlarına dikkat edilmediğinde hem bitki hemde insan teninde kalıcı hale gelmektedir.
  • -Artan hızlı nüfus artışı sebebiyle tarlada yetişen mahsulün zarar uğrama lüksünün olmaması nedeniyle fazla verim elde etmek için bu pestisit yönteminin önemi ortaya çıkmaktadır.
  • – Alınan ve tüketilen sebze ve meyvelere etki eden bu kimyasaldan arındırmak için büyük özen gösterilmelidir. Aksi takdirde farkında olmadan vücutta birikimi sağlanarak kanser gibi hastalıklara yakalanma oranınız artar.