Polikistik Over Sendromu (PCOS) ve Kilo Alma

Çoğu kadın bir noktada kilo almakla uğraşmak zorunda kalır. Ancak polikistik over sendromu ( PCOS ) olan kadınlar için kilo vermek sürekli bir mücadele haline gelebilir.

PCOS, doğurganlık çağındaki kadınlarda en sık görülen hormonal bozukluktur ve doğurganlıkla ilgili sorunlara yol açabilir . PKOS’lu kadınlar daha yüksek erkek hormon seviyelerine sahiptir ve ayrıca insüline daha az duyarlıdır veya ” insüline dirençlidir”. Birçoğu aşırı kilolu veya obez. Sonuç olarak, bu kadınlar daha yüksek diyabet, kalp hastalığı, uyku apnesi ve rahim kanseri riski altında olabilir.

PCOS’unuz varsa, belirli yaşam tarzı değişiklikleri kilo vermenize ve hastalığın şiddetini azaltmanıza yardımcı olabilir.

Polikistik over sendromu neden kilo almaya neden olur?

PCOS, vücudun normalde gıdalardaki şeker ve nişastaların enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olan insülin hormonunu kullanmasını zorlaştırır . İnsülin direnci adı verilen bu durum , kan dolaşımında insülin ve şeker (glikoz) birikmesine neden olabilir.

Yüksek insülin seviyeleri, androjen adı verilen erkeklik hormonlarının üretimini artırır. Yüksek androjen seviyeleri, vücutta tüylenme , akne, düzensiz dönemler ve kilo alımı gibi semptomlara yol açar . Kilo alımı erkeklik hormonları tarafından tetiklendiği için tipik olarak karın bölgesindedir . Erkeklerin ağırlık taşıdığı yer burasıdır. Bu nedenle, bir armut şekline sahip olmak yerine, PKOS’lu kadınlar daha çok bir elma şekline sahiptir.

Polikistik Over Sendromu (PCOS)
Polikistik Over Sendromu (PCOS)

Karın yağları en tehlikeli yağ türüdür. Bunun nedeni, artmış kalp hastalığı riski ve diğer sağlık koşulları ile ilişkili olmasıdır .

Polikistik Over Diyet Listesi

PCOS ile ilgili kilo alımı ile ilişkili riskler nelerdir?

Nedeni ne olursa olsun, kilo alımı sağlığınız için zararlı olabilir. PCOS olan kadınlar kilo alma ve ilişkili sorunların çoğunu geliştirmek olasılığı daha yüksektir insülin direnci dahil:

 • 2 tip diyabet
 • Yüksek kolestorol
 • Yüksek kan basıncı
 • Uyku apnesi
 • Kısırlık
 • Endometriyal kanser

Bu koşulların çoğu kalp hastalığına yol açabilir.

Uzmanlar, kilo almanın adet anormallikleri ve akne gibi PCOS semptomlarını tetiklemeye yardımcı olduğunu düşünüyor .

Polikistik over sendromum varsa kilo vermek için ne yapabilirim?

Kilo vermek sadece birçok hastalık riskini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda kendinizi daha iyi hissetmenizi de sağlayabilir. PCOS’unuz olduğunda, vücut ağırlığınızın sadece% 10’unu kaybetmek adetlerinizi normale döndürebilir. Polikistik yumurtalık sendromunun bazı semptomlarının hafifletilmesine de yardımcı olabilir.

Kilo kaybı, insülin duyarlılığını artırabilir. Bu, diyabet , kalp hastalığı ve diğer PKOS komplikasyonları riskinizi azaltacaktır .

Kilo vermek için doktorunuzu ziyaret ederek başlayın. Doktor sizi tartacak ve bel ölçünüzü ve vücut kitle indeksinizi kontrol edecektir. Vücut kitle indeksi aynı zamanda BMI olarak da adlandırılır ve boyunuzun kilonuza oranıdır.

Doktorunuz ayrıca ilaç da yazabilir. Doğum kontrol hapları , anti-androjen ilaçları ve Metformin (Glucophage) dahil olmak üzere birçok ilaç PCOS için onaylanmıştır . Antiandrojen ilaçlar, erkeklik hormonlarının etkilerini engeller. Metformin, vücudun insülini daha verimli kullanmasına yardımcı olan bir diyabet ilacıdır. Ayrıca testosteron üretimini de azaltır . Bazı araştırmalar, PKOS’lu obez kadınların kilo vermesine yardımcı olabileceğini bulmuştur.

 • -İlaç almanın yanı sıra , yaşam tarzınıza sağlıklı alışkanlıklar eklemek kilonuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir:
 • -Yüksek lifli, düşük şekerli bir diyet yapın. Meyveleri, sebzeleri ve tam tahılları doldurun. Kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmak için işlenmiş ve yağlı gıdalardan kaçının . Kendi başınıza sağlıklı beslenmekte sorun yaşıyorsanız, doktorunuzla veya bir diyetisyenle konuşun.
 • -Gün boyunca üç büyük öğün yerine dört ila altı küçük öğün yiyin. Bu, kan şekeri seviyenizi kontrol etmeye yardımcı olacaktır.
 • -Haftanın tamamı olmasa da çoğu gününde günde en az 30 dakika egzersiz yapın.
 • -Kolesterol ve tansiyon seviyenizi takip etmek için doktorunuzla birlikte çalışın .
 • -Sigara içiyorsanız, bırakmanıza yardımcı olabilecek bir programa katılın.