Yumuşak Su Özellikleri Nelerdir?

Günlük hayatımızda kullandığımız suların ne kadar kireçli ve sert bir su yapısına sahip olduğunu hemen hemen çoğumuz fark ediyoruzdur.Özellikle ev hanımları temizlik alanlarında kullandıkları eşyaların zamanla kireçli olan su sayesinde eskime, yapılarında bozulma gözlemlemişlerdir. Şehirlerde kullanılan su sistemlerinin hemen hemen hepsi ”sert” su yapısına sahiptir.

Bazı evlerde su arıtma cihazları kullanılarak kireçli ve sert olan suyun filtrelenmesi sağlanarak yumuşatma işlemi yapılır ve daha sağlıklı bir su kazanımı elde edilmiş olunur. Arıtma cihazların kullanımının önemi; suyun içerisinde bulunan zararlı maddeleri eleyerek suyun en faydalı şekilde kullanıma dönüştürmesidir.

Yumuşak Suyun Özellikleri ve Kullanım Alanları

-Yumuşak su kullandığınızda fark ettiğiniz bir detay olmalı mutlaka, buda az temizlik malzemesi alıyor olmanızdır. Bulaşık deterjanı, şampuan,çamaşır deterjanı ve sabunu kullanmayı daha az kullanır hale gelirsiniz. Bunun nedeni yumuşak suyun çok iyi bir şekilde temizleyici özelliğe sahip olmasıdır. Buda sizi yormadan inatçı lekeler bırakmadan rahat bir temizlik yapmanızı sağlar.

-Yıkanan çamaşırlar kireçli sular nedeniyle zamanla deforme olur ve çok çabuk renkleri solar ve eskir. Yumuşak su kullanılarak yıkanan çamaşırlar ise parlak ve uzun ömürlü olur. Aynı zamanda dayanıklı ev eşyası olan çamaşır makineleriniz daha az kireçlenerek daha uzun ömürlü bir kullanım sağlar.

-Bulaşık makinelerinde yıkanan tabak,bardak ve mutfak eşyalarınız kireçli sularla yıkandığında lekeli ve kirli olarak çıkar. Yumuşak su ile yıkanan bardaklar ve tabaklar daha parlak ve lekesiz olarak yıkanır.

-En çok sıkıntı olan temizlik alanlarından biri olan banyo ve evye temizliği yumuşak su sayesinde keyfe dönüşür. Kireçten arınmış bir su olduğu için yüzeylerde leke bırakma durumu gözlenmez. Sert suya göre daha az kirlenme ve lekelenmeler oluşur. Buda ev hanımlarını rahatlatacak en önemli noktalardan biridir.

-Yumuşak su ile banyo yapmak aynı zamanda saçlarınızı ve cildinizi de parlatır. Kireçli su ile yapılan banyolarda saçlar inatçı ve keçeli olur cilt ise matlaşır.Cildinizi kurutmaz. Saç boyalarının da yapısına zarar vermeden sağlıklı bir görüntüde kalmasına katkı sağlar.

-Hem bütçenize hemde su tesisatınıza uzun süre dayanıklılık sağlar. Sert su yapılarında meydana gelen kireçlenme zamanla su tesisatınızın bozulmasına ve tıkanmasına neden olarak bütçenizde de bir zorlama nedeni oluşturur.

-Enerji tasarrufu sağlar. Isıtma yapan şofben,ketıl,çaycı ve kahve makinesi  gibi cihazların daha uzun ömürlü kullanımını sağlar ve bozulmalarını engelleyerek enerjiden tasarruf elde etmenizi sağlar.

-Yemeklere katılan çeşme suyunun yemeğin lezzetini olumlu yada olumsuz olarak etkilediğini hiç duymuş muydunuz? Yumuşak su ile yapılan yemeklerin mineral açısından daha lezzetli hale geldiği bilinmektedir.

-Yumuşak su kullanımı ile cihaz ömürlerinin kalıcılığı ile ekonomik avantaj sağlanmış olunur ve cihaz kendi parasını zamanla amorti etmiş olur.

-Ütü yapılırken kullanılan sert ve kireçli su ütü tabanındaki buhar mekanizmasını zamanla tıkar ve cihazın ömrünü azaltır. Yumuşak su ile elde edilen buharlı ütüler hem giysilerinizi hemde küçük ev aletinizin uzun süre kullanımına katkı sağlar.

-Evde hazırlayacağınız sağlıklı smootieler,meyve suları,limonatalar ve meşrubatlar sert su ile hazırlandığında acımtırak ve lezzetsiz olur. Yumuşak su ile hazırlamayı tercih edin hem içimi kolay hemde lezzetli içeceğiniz olsun.

Pestisitlerin Özellikleri Nelerdir?