Buğday Çiminin Faydaları

Buğday Çiminin Faydaları: Sağlık uzmanları yıllardır buğday çimi kullanımını teşvik ediyor. Uzun zamandır sağlıklı gıda mağazalarının tozlu arka köşelerine sürülen buğday çimi, daha fazla insan onun inanılmaz besin özelliklerini fark ettikçe ana akım haline geliyor. Adından da anlaşılacağı gibi buğday çimi, buğday bitkisinden elde edilen genç bir çim türüdür. Buğday çimi türlerinin çoğu Tricium aestivum türündendir . Bu çim türü ılıman iklime sahiptir.

Buğday çimi yapraklarının sindirimi zor olsa da, genellikle meyve suyu yapmak için kullanılırlar. Bu yeşil sular, besinleri çim hücrelerinden salar ve emilimini kolaylaştırır. Bazı insanlar ayrıca tohumlardan buğday çimi filizlemeyi, filizleri besleyici değerleri için yemeyi severler.

Buğday alerjisi, çimen alerjisi, glüten intoleransı veya çölyak hastalığı olan kişilerin buğday çimi kullanmadan önce bir doktorla konuşmaları gerektiğine dikkat etmek önemlidir (Bauer, 2014). Hamile veya emzirenler de buğday çimi tüketmekten kaçınmalıdır. Bununla birlikte, genel sağlığı iyileştirmek isteyenler için, buğday çimi aşağıdaki nedenlerden dolayı bir süper gıda olarak lanse edilmiştir.

Buğday Çimi Size Güçlü Bir Vitamin Desteği Sağlar

Yediğimiz gıdalardan vitamin almamız gerekiyor çünkü vücudumuz bu bileşikleri doğal olarak üretemiyor. Buğday çimi mükemmel bir temel vitamin kaynağıdır. Dört gramlık bir buğday çimi porsiyonu, A vitamini için Günlük Değerin (DV)% 30’unu , C vitamini için DV’nin% 12’sini ve E vitamini için DV’nin% 100’ünden fazlasını sağlar (Kendi Beslenme Verileri, nd). Ek olarak, buğday çimi, riboflavin (B2 vitamini), niasin (B3 vitamini), B6 ​​vitamini, B12 vitamini ve pantotenik asit (B5 vitamini) dahil olmak üzere birçok B vitamini kaynağıdır .

Toplu olarak, bu vitaminler, hücresel metabolizma, enzimatik reaksiyonlar ve hücre zarlarının yapısını korumak için destekleyici süreçler dahil olmak üzere bir dizi fizyolojik süreci destekler.

ÖNERİLEN: Nektarin Besin Değeri ve Faydaları

Demir Kaynağı Olarak Buğday Çimi

Buğday çimi, porsiyon başına 8 mg demir sağlar (Self Nutrition Data, nd). Bu, demir için DV’nin% 44’ünü temsil eder. Bununla birlikte, et, kümes hayvanları ve deniz ürünleri ile karışık bir diyet tüketmenin, hem olmayan demir kaynaklarının emilimini artırmaya yardımcı olacağına dikkat etmek önemlidir. Öte yandan vegan veya vejeteryan diyetine uyulduğunda günlük demir ihtiyacı artar ve demirin biyoyararlanımı daha düşüktür.

Demir, insan vücudundaki yüzlerce enzim ve proteinin önemli bir parçasıdır (Wessling-Resnick, 2009). En önemli rollerinden biri, bileşik hemoglobinin oluşturulmasına yardımcı olmayı gerektirir. Hemoglobin, oksijen moleküllerini kanda taşıyan bileşiktir. Düşük demir seviyesine sahip kişiler anemik hale gelir, yani dokuları oksijen kaybından muzdariptir. Buğday çimi tüketmek, demir seviyenizin yüksek kalmasını sağlamanın iyi bir yoludur.

Buğday Çimi Vücudunuza Manganez Sağlar

Magnezyum ile karıştırılmaması gereken manganez, önemli bir mineral elementtir. Vücudunuzda manganez çok sayıda fizyolojik süreçte yer alır. En önemlilerinden biri yara iyileşmesidir. Manganez, yara iyileşme süreci için kritik olan bir enzimi aktive etmeye yardımcı olur (Aschner, 2010). Yeterli manganez almak aynı zamanda daha düşük osteoporoz riski ile ilişkilendirilmiştir (Aschner, 2010).

Yetişkin erkeklerin günde 2.3 mg manganeze ihtiyacı vardır, yetişkin kadınların ise 1.8 grama ihtiyacı vardır. Bir porsiyon buğday çimi, mineral için DV’nin% 100’ünden fazlası olan 140 mg manganez sağlar (Self Nutrition Data, nd).

Buğday Çimindeki Klorofil Bir Antioksidan Olarak Harekete Geçebilir

Muhtemelen okulda bitkileri yeşil yapan bileşik olarak klorofili öğrenmişsinizdir. Bitkilerdeki klorofil, bitki hücrelerinin güneş ışığını yakalamasına ve daha sonra enerjiye dönüştürülmesine izin verir. Ancak klorofil sadece bitkiler için faydalı değildir. İnsanlarda da sağlığı geliştirici etkilere sahip olabilir.

Son araştırmalar, klorofilin kanserle mücadele özelliklerine sahip olabileceğini düşündürmektedir. Örneğin klorofil, belirli kanserojenlere veya kansere neden olduğu bilinen moleküllere sıkıca bağlanır (Dashwood, 2014). Klorofile bağlandığında, bu kanserojenler (tütün dumanında bulunan ürünler gibi) vücut tarafından emilemez. Bu nedenle, diyetle alınan klorofil alımının artması, kanserojenlerin kansere neden olan etkilerine duyarlılığı azaltabilir (Dashwood, 2014).

Elbette, klorofilin belirli kanser türlerini önleme üzerindeki etkilerini açıklığa kavuşturmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Ne olursa olsun, günde bir kez buğday çimi tüketmek vücudunuza bu bitkisel besleyiciyi destekleyebilir.

ÖNERİLEN: Kavun Besin Değeri ve Faydaları

Buğday çimi Süperoksit Dismutazları İçerir

Buğday çimi, antioksidan özelliklere sahip iyi bir bileşik kaynağıdır , yani hücresel yapılara zarar verebilecek oksidatif süreçleri azaltırlar. Örneğin buğday çimi, bir antioksidan bileşik sınıfı olan süperoksit dismutazlar açısından zengindir (Aydos ve diğerleri, 2011). Hücresel kültürlerde buğday çimi ekstresi, lösemi hücrelerinin çoğalmasını durdurdu ve anormal hücrelerin programlanmış hücre ölümüne uğramasına neden oldu (Aydos ve diğerleri, 2011). Buğday çiminin insan sağlığını nasıl etkilediği görülmekle birlikte, süperoksit dismutazların eylemleri kanser riskini azaltabilir.