DASH Diyeti Nedir?

DASH Diyeti yüksek tansiyon olarak da bilinen hipertansiyonu önlemek veya tedavi etmek ve kalp hastalığı riskini azaltmak isteyen kişiler için önerilen bir diyettir.

DASH diyeti meyveler, sebzeler, tam tahıllar ve yağsız etlere odaklanır.

DASH diyetinin tavuk, balık ve fasulye gibi bazı yağsız protein kaynaklarını içerirken meyve ve sebzeleri vurgulamasının nedeni budur . Diyet, kırmızı et, tuz, ilave şeker ve yağ bakımından düşüktür.

Bilim adamları, tansiyonu yüksek olan kişilerin bu diyetten yararlanabilmesinin ana nedenlerinden birinin tuz alımını azaltması olduğuna inanıyor.

Dash diyeti menüsü

Düzenli DASH diyet programı, çoğu ulusal yönergeye uygun olarak günde 1 çay kaşığından (2.300 mg) fazla sodyum içermez.

Düşük tuzlu versiyon, günde 3/4 çay kaşığından (1.500 mg) fazla sodyum önermemektedir.

DASH Diyeti Faydaları

Kan basıncını düşürmenin ötesinde, DASH diyeti, kilo kaybı ve azaltılmış kanser riski dahil olmak üzere bir dizi potansiyel fayda sunar.

Bununla birlikte, temelde kan basıncını düşürmek için tasarlandığından, DASH’ın kendi başına kilo vermenize yardımcı olmasını beklememelisiniz. Kilo kaybı sadece ek bir avantaj olabilir.

Diyet vücudunuzu çeşitli şekillerde etkiler.

Kan Basıncını Düşürür

Kan basıncı, kanınız içlerinden geçerken kan damarlarınıza ve organlarınıza uygulanan kuvvetin bir ölçüsüdür. İki sayı olarak sayılır:

Sistolik basınç: Kalbiniz attığında kan damarlarınızdaki basınç.

Diyastolik basınç: Kalbiniz dinlendiğinde, kalp atışları arasındaki kan damarlarınızdaki basınç.

Yetişkinler için normal kan basıncı, 120 mmHg’nin altında bir sistolik basınç ve 80 mmHg’nin altında bir diyastolik basınçtır. Bu normalde sistolik kan basıncının diyastolik basıncın üzerinde olduğu şekilde yazılır, şöyle yazılır: 120/80.

Tansiyonu 140/90 olan kişilerin yüksek tansiyonu olduğu kabul edilir.

İlginç bir şekilde, DASH diyeti hem sağlıklı insanlarda hem de yüksek tansiyonu olanlarda kan basıncını belirgin şekilde düşürür.

Çalışmalarda, DASH diyetindeki kişiler, kilo vermeseler veya tuz alımını kısıtlamamış olsalar bile, hala daha düşük kan basıncı yaşadılar.

Bununla birlikte, sodyum alımı kısıtlandığında, DASH diyeti kan basıncını daha da düşürdü. Aslında, kan basıncında en büyük düşüş, en düşük tuz tüketen kişilerde görüldü .

Bu düşük tuzlu DASH diyet sonuçları en çok, halihazırda yüksek tansiyonu olan ve sistolik kan basıncını ortalama 12 mmHg ve diyastolik kan basıncını 5 mmHg düşüren kişilerde etkileyiciydi.

Normal kan basıncına sahip kişilerde sistolik kan basıncını 4 mmHg ve diyastolik 2 mmHg azaltmıştır.

Bu, tuz alımının kısıtlanmasının kan basıncını azaltabileceğini ortaya koyan diğer çalışmalarla uyumludur – özellikle yüksek tansiyonu olanlarda.

Kan basıncındaki bir düşüşün her zaman düşük kalp hastalığı riskine.

DASH Diyeti Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Kilo verseniz de vermeseniz de DASH diyetinde muhtemelen daha düşük tansiyon yaşayacaksınız.

Bununla birlikte, halihazırda yüksek tansiyonunuz varsa, muhtemelen kilo vermeniz tavsiye edilmiştir .

Bunun nedeni, kilonuz ne kadar fazlaysa, tansiyonunuz da o kadar yüksek olacaktır.

Ek olarak, kilo vermenin kan basıncını düşürdüğü gösterilmiştir.

Bazı araştırmalar, insanların DASH diyetinde kilo verebileceğini göstermektedir.

Bununla birlikte, DASH diyetinde kilo verenler kontrollü bir kalori açığı içindeydiler – yani harcadıklarından daha az kalori yemeleri söylendi.

DASH diyetinin çok sayıda yüksek yağlı, şekerli yiyecekleri ortadan kaldırdığı göz önüne alındığında , insanlar kalori alımlarını otomatik olarak düşürdüklerini ve kilo verdiklerini görebilirler. Diğer insanlar bilinçli olarak alımlarını kısıtlamak zorunda kalabilir..

Her iki durumda da, DASH diyetinde kilo vermek istiyorsanız, yine de kalorisi azaltılmış bir diyet uygulamanız gerekir.

DASH Diyeti Faydaları
DASH Diyeti Faydaları

DASH Diyeti Diğer Potansiyel Sağlık Faydaları

DASH diyeti, diğer sağlık alanlarını da etkileyebilir. Diyet:

Kanser riskini azaltır: Yakın zamanda yapılan bir inceleme, DASH diyetini izleyen kişilerin kolorektal ve meme kanseri de dahil olmak üzere bazı kanser risklerinin daha düşük olduğunu gösterdi.

Metabolik sendrom riskini azaltır: Bazı araştırmalar, DASH diyetinin metabolik sendrom riskinizi% 81’e kadar azalttığını belirtmektedir.

İLGİLİ: Uyurken kilo verme yöntemleri (Gecelik Diyet)

Diyabet riskini düşürür: Diyet, daha düşük tip 2 diyabet riski ile ilişkilendirilmiştir. Bazı çalışmalar, insülin direncini de iyileştirebileceğini göstermektedir.

Kalp hastalığı riskini azaltır: Kadınlarda yapılan yakın tarihli bir incelemede, DASH benzeri bir diyetin ardından% 20 daha düşük kalp hastalığı riski ve% 29 daha düşük inme riski ile ilişkilendirilmiştir.

Bu koruyucu etkilerin çoğu, diyetin yüksek meyve ve sebze içeriğine bağlanır. Genel olarak, daha fazla meyve ve sebze yemek hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir