Aralıklı oruç hakkında bilmeniz gereken her şey

Aralıklı oruç kavramı insanlar için yeni değildir. Binlerce yıldır farklı dinlerde uygulanmaktadır. Dünya, sağlık açısından inanılmaz faydaları nedeniyle son on yılda önemini ancak fark etti. Bu en son sağlık trendi, kilo vermenin ve genel sağlığı iyileştirmenin kolay, uygun ve sürdürülebilir bir yoludur.

Yaygın inanışın aksine, aralıklı oruç bir diyet türü değildir. Bu, oruç tutma ve yeme döneminin dönüşümlü döngülerini içeren bir yaşam tarzı seçimidir. Oruç tutmanın, oruç günlerinin sayısına ve kalori ödeneklerine göre değişen farklı yöntemleri vardır. Siz de bu oruç trendini denemeyi planlıyorsanız, işte bilmeniz gereken her şey.

Aralıklı oruç nedir?

Aralıklı oruç, yemek yeme ve oruç tutma dönemleri arasında değişen bir yeme şeklidir. Ne zaman yemeniz gerektiğine değil, ne tür yiyecekler yemeniz gerektiğine vurgu yapmaz. Yaygın aralıklı oruç yöntemi, günlük 16 saatlik açlık penceresi ve 8 saatlik yemek penceresini içerir. Bunda günün tüm kalorilerini 8 saatlik yemek penceresinde tüketmek ve kalan 16 saat oruç tutmak gerekiyor.

Çoğu insan geceleri uyurken genellikle her gün oruç tutar. Aralıklı oruç, basitçe zaman sınırını uzatmak ve açlık durumunda susuz kalmamak için sıvılardan başka hiçbir şey tüketmemenizi sağlamaktır. Diğer diyet trendleriyle karşılaştırıldığında, çoğu insan takip etmeyi kolay buluyor. Başlangıçta 16 saat boyunca yiyeceklerden uzak durmak

Aralıklı oruç nasıl çalışır?

Aralıklı oruç tutmanın temel amacı, vücudun dikkatini, iyileşme ve bakım gibi yiyeceklerin sindirimi dışındaki şeylerden uzaklaştırmaktır. Oruç döneminde, vücudunuz temelde açlık moduna girer ve içinde bir dizi metabolik değişiklik meydana gelir. Midede sindirilecek yiyecek kalmadığından vücut iyileşme ve bakım sürecine odaklanır. İkincisi, karbonhidratların bulunmaması nedeniyle vücut, vücutta depolanan yağın enerji için kullanıldığı bir durum olan ketozise girer. Bu işlem kilo atmaya yardımcı olur.

Aralıklı oruç türleri

Aralıklı oruç tutmanın birkaç yolu vardır. Bazılarında ya çok az yersiniz ya da hiç yersiniz. En popüler 5 aralıklı oruç türü şunlardır:

12 saatlik oruç : Bu tür oruç, bir kişinin her gün 12 saatlik oruç penceresine uyması gereken en basit oruçtur. Bu orucu takip etmenin en kolay yolu oruç penceresine uyku süresini eklemektir. Akşam 7 ile 7 arasında oruç tutmayı tercih edebilirsiniz.

16/8 yöntemi : Bu aynı zamanda Leangains protokolü olarak da adlandırılır. 16/8 yöntemleri, kahvaltının atlanması ve yeme süresinin 8 saat ile sınırlandırılmasını içerir. Bu yemek penceresinde kişi iki, üç veya daha fazla öğüne sığabilir. Sadece kalori alımınız konusunda dikkatli olmanız gerekiyor.

Başarıyla oruç tutmak için ipuçları

Aralıklı oruç, hiçbir yiyecek grubunu kısıtlamaz. Ancak bu size herhangi bir şeye ve her şeye sahip olma özgürlüğü vermez. Sağlıklı ve besleyici yiyeceklere sahip olmalısınız. Oruç penceresinde bile kalori içeren herhangi bir şey yiyip içerek orucunuzu bozmamanızı sağlamalısınız. Karbonhidrat veya şeker yüklü içecekler vücudunuzun insülin salgılamasına neden olabilir ve aralıklı oruç tutmanın faydalarını kolayca gözden kaçırabilirsiniz. Oruçluyken sahip olabileceğiniz her şey:

Su – Sade su sıfır kalori içerir ve sizi sulu tutar.

Kahve veya çay – İçinde sadece bir çay kaşığı süt bulunan şekersiz çay veya kahve tüketin.

Elma Sirkesi – Seyreltilmiş elma sirkesi içmek, oruç sırasında susuz kalmanıza ve iştahınızı önlemenize yardımcı olabilir.

Bu, aralıklı orucunuzu bozmanın doğru yoludur

Orucu bozmak, doğru yemeği yemekten daha karmaşıktır. Orucunuzu bozduktan hemen sonra ne yediğiniz, orucunuzun başarılı olup olmadığını belirler. Sonuçlarınızı sabote edebileceğinden, beğendiğiniz hiçbir şeye sahip olamazsınız. İlk öğününüz hafif ve küçük olmalıdır. Oruç tuttuktan hemen sonra ağır bir yemek yemek vücudunuzun kafasını karıştırabilir ve hazımsızlık ve şişkinlikten muzdarip olabilirsiniz. Tabağınızı protein, vitaminler ve diğer sağlıklı besinlerle doldurun ve az miktarda karbonhidrat ve yağ ekleyin. Sebzeli tatlılar, kuruyemişler, çorbalar, meyveler ve fermente yiyecekler bazı sağlıklı seçeneklerdir.

Orucu bozarken akılda tutulması gerekenler

Ne tür aralıklı oruç tutuyor olursanız olun, işte orucu bozarken uymanız gereken birkaç kural.

Kilo vermeye çalışırken zararlı olabileceğinden aç karnına karbonhidratlardan kaçının.

Kan şekeri seviyenizi yükseltebilecekleri ve sizi aç hissettirecekleri için şekerli içeceklerden veya tatlılardan uzak durun.

Porsiyon büyüklüğünüze dikkat edin ve ölçülü bir şekilde yiyin

Aralıklı oruç tutmanın işe yaraması ne kadar zaman alır?

Herhangi bir diyetin etkili sonuçlar göstermesi zaman alır ve aynı şey aralıklı oruç için de geçerlidir. Bir kişinin olumlu sonuçlara şahit olması için en az 10 hafta boyunca tüm temel kurallara uyması gerekir. Bu süre boyunca uygun aralıklarla oruç tutmak, 3 ila 5 kilo kilo vermelerine yardımcı olacaktır. Ancak ölçekteki sayılar kişinin metabolizmasına göre farklılık gösterebilir.

Oruçlu halde egzersiz yapmak

Oruçlu iken her türlü sert fiziksel aktiviteden kaçınılması gerektiği yaygın bir inanıştır. Ancak bu kavram tamamen doğru değil. En hızlı durumlarda kolayca egzersiz yapabilirsiniz. Hepsi kapasitenize ve enerji seviyenize bağlıdır. Herhangi bir sert faaliyette bulunmanızı önermiyoruz. Hafif yürüyüş, koşu, vücut ağırlığı egzersizleri en çok tercih edilen seçeneklerdir. Orucunuzu bozmadan önce egzersiz seansınızı planlamalısınız. Vücudunuzu dinlemenin her zaman en iyisi olduğunu unutmayın. Egzersizler yapabileceğinizi düşünüyorsanız, ancak o zaman bırakın başka bir şey yapmaya çalışın. Sıvı kaybını telafi etmek için her zaman sulu kalmayı unutmayın.