Kilo Vermenize İzin Vermeyen 5 Aralıklı Oruç Hataları

Oruç, en başından beri kültürümüzün önemli bir parçası olmuştur. Bilim bile şaşırtıcı sağlık yararlarını destekliyor. Asırlık gelenek, Aralıklı Oruç şeklinde bir geri dönüş yaptı. Özellikle kilo gözlemcileri arasında hızlı bir şekilde küresel ölçekte maruz kalmaktadır. Ancak, aralıklı oruç tutmanın herhangi bir diyet olmadığını, bir yaşam biçimidir. IF’yi takip etmek için günün belirli saatlerinde oruç tutmalı ve sadece kalan saatlerde yemek yemelisiniz. Çoğu insan 16 saat oruç tutar ve günün geri kalan 8 saatinde yemek yer. Konfor düzeyine bağlı olarak bunu yapmanın birden fazla yolu vardır. Oruç süresi 14 ila 16 saat arasında değişir. Basit görünebilir, ancak kendi kuralları vardır. İnsanlar aralıklı oruç tutarken genellikle küçük hatalar yaparlar, bu da tüm çabalarını mahvedebilir. Bu diyeti uyguluyorsanız ve sonuçları göremiyorsanız, bu yaygın hatalara dikkat edin.

Çok erken yemek

14 veya 16 saat oruç tuttuktan sonra açgözlülük hissetmek çok açıktır. Ancak orucu bozarken tükettiğiniz kalori miktarı konusunda dikkatli olmalısınız. Bazı insanlar yemek pencerelerinin başında tabaklarını mutfakta bulunan tüm yiyeceklerle doldururlar. Bu yaklaşım yanlıştır. Aralıklı oruç tutarken bile, gün boyunca kalori tüketiminizi takip etmelisiniz.

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir? Nasıl Başlanır

Yanlış planı seçmek

5: 2 (2 gün oruç tutmak ve 5 gün düzenli aralıklarla yemek) gibi farklı aralıklı oruç türleri vardır, 16: 8 daha yaygın olanlardır. Uygun şekilde takip edebileceğiniz birini seçmelisiniz. Tanıdığınız birinin 16: 8 diyet planını uyguluyor olması sizin de onu seçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bu, diyeti ortada bırakma şansınızı ikiye katlayacaktır. Fiziksel, zihinsel ve duygusal gücünüzü değerlendirin ve ardından herhangi bir yolculuğa çıkın. İşiniz fiziksel olarak zorluysa, sert oruç dönemlerini takip etmeyin.

Daha az kalori yemek

Aşırı yemek kesinlikle kilo verme planınız için iyi değildir ve bu yüzden daha az kalori tüketmektir. Her iki durumda da kilo veremezsiniz. Bazen oruç tutmak daha az aç hissetmenize neden olabilir, ancak kalori sayınızı korumanız gerekir. 1200 kalorinin altına inmeyin, aksi takdirde ertesi gün açlık hissedersiniz ve aşırı doyurucu olursunuz.

Hareketsiz olmak

Diyet ve egzersiz arasında şüphesiz diyet çok önemlidir. Ancak bu, egzersiz yapmayı gözden kaçırma özgürlüğüne sahip olduğunuz anlamına gelmez. Etkili kilo vermek için doğru beslenmeli ve günlük egzersiz yapmalısınız. İster yürüyüşe çıkın ister spor salonunda ter dökün. Fiziksel olarak aktif kalmak gerekiyor.

Ne içtiğine dikkat et

Sadece yiyecek değil, ne içtiğinizi de takip etmeniz gerekiyor. Bazı insanlar oruç pencerelerinde gazlı içecekler veya soda içerler ki bu iyi bir seçim sayılmaz. Gerçekten de, özellikle oruç döneminde, kendinizi her zaman sulu tutmanız gerekir. Aralıklı oruç tutarken sade su, kahve ve sade çayı tercih edin. Ayrıca çay ve kahve içmeye de özen gösterin.