Aralıklı Oruçta İçilebilen Sıvılar Nelerdir?

Aralıklı oruç, popüler bir yaşam tarzı seçimi haline geldi. Sadece kilo vermek için değil, aynı zamanda sayısız potansiyel sağlık faydası nedeniyle genel olarak insanlar için bile. Bu diyet düzeni, yeme dönemlerini oruç tutma veya minimum kalori alma dönemleriyle değiştirir. Oruçlu iken orucu bozmamaya dikkat etmeniz dışında yemek seçiminde herhangi bir kısıtlama yoktur. Bazı içecekler ve takviyeler istemeden orucunuzu bozabilir, bu yüzden ne pahasına olursa olsun onlardan kaçınmanız gerekir. Bu yazımızda oruç saatlerinde süt içip içemeyeceğinizi anlatacağız.

Aralıklı oruç nasıl çalışır?

Aralıklı oruç tutmanın temel amacı, sadece kalori alımını kilo vermekle sınırlamak değil, aynı zamanda dikkatini iyileşme ve idame gibi sindirim dışındaki şeylere yönlendirmektir. Oruç tuttuğunuzda, vücut temelde açlık moduna girer ve bir dizi metabolik değişiklik meydana gelir. Bu süre zarfında vücut, karbonhidratlar bulunmadığında yağın enerji için kullanıldığı bir durum olan ketozise girer.

Oruç tutarken susuz kalmamak çok önemlidir ve sebze ve meyvelerden su alamayacağınız için içeceklere güvenmeniz gerekir. Ancak içmeyi seçtiğiniz içecek türü konusunda dikkatli olmalısınız. Karbonhidrat veya şeker yüklü içecekler vücudunuzun insülin hormonu salgılamasına neden olabilir ve aralıklı oruç tutmanın faydalarını kolayca gözden kaçırabilirsiniz.

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir? Nasıl Başlanır

Oruçlu iken süt içmek

Süt söz konusu olduğunda oldukça dikkatli olmalısınız. Çay ve kahveye 1-2 çay kaşığı süt eklemek, kalori sayınızı artırmayacağı ve vücudunuz oruç tutacağı için iyidir. Ayrıca içeceğinize az miktarda süt eklemenin açlığınızı azaltmanıza yardımcı olabileceğine inanılıyor.

Bunun dışında her ne pahasına olursa olsun süt veya süt ürünleri tüketmekten kaçınmalısınız. 1/4 bardak süt tüketmek bile orucu kolayca bozabilir. Bunun nedeni sütün kalori, doğal şeker ve karbonhidrat içermesidir. Bir bardak süt 12 gram karbonhidrat içerir. Bu, insülin salınımını kolayca tetikleyebilir ve orucunuzu bozabilir.

İçebileceğiniz içecekler

Oruç tutarken, ketozu korumak için karbonhidrat alımınızı günde 50 gramın altında tutmanız gerekir. İşte oruçluyken tüketebileceğiniz birkaç içecek.

Su – Sade su sıfır kalori içerir ve oruç boyunca sizi sulu tutacaktır.

Kahve veya çay- Çay veya kahve içmek istiyorsanız, içine şeker, süt veya krema eklemeyin.

Elma Sirkesi – Seyreltilmiş elma sirkesi içmek de iyi bir seçenektir. Bu içecek, susuz kalmanıza ve oruç sırasında iştahınızı önlemenize yardımcı olur.