Keto Diyet ve Aralıklı Oruç Birlikte Yapılabilir Mi?

Keto ve aralıklı , kilo gözlemcileri arasında iki popüler diyet trendidir. Her ikisi de farklı yaklaşımlara dayanmaktadır, ancak etkili ve başarılı kilo verme sonuçları için kefil olmuşlardır. Kilo verme sürecini güçlendirmek için çoğu insan iki diyeti birlikte uygular. Aynı yükselen trende baktığımızda, keto ve aralıklı olarak takip etmenin ne kadar güvenli olduğunu bulmaya çalıştık.

Keto diyeti nedir?

Keto diyetinde karbonhidrat alımınızı kısıtlamanız ve yağ tüketimini artırmanız gerekir. Yüksek yağlı, orta proteinli ve son derece düşük karbonhidratlı bir diyettir. Bu diyet, daha fazla yağ yemeyi ve karbonhidrat alımını sınırlamayı önerir, bu da vücudu enerji kaynağını değiştirmeye zorlar. Bu şekilde vücut , karaciğerde biriken yağlardan keton üretmeye başladığı ve karbonhidrat yerine ana enerji kaynağı olarak kullandığı bir ketoz aşamasına ulaşır . Vücut enerji için yağ kullanmaya başladığında, otomatik olarak kilo vermeye başlarsınız.

Aralıklı Oruç Tutmayı Kolaylaştıracak 4 İpucu

Aralıklı oruç nedir?

Aralıklı oruç aslında bir diyet değildir. Kendinizi belirli bir aralıkta her türlü yiyeceğe sahip olmaktan kaçınmanız gereken bir yaşam tarzıdır. Farklı aralıklı oruç türleri vardır. Hepsi kolaylık ve konfor seviyesine bağlıdır. Oruç penceresi 14 ila 16 saat arasında değişebilir.

İkisini de aynı anda takip etmek güvenli midir?

Mantıklı düşünürsek, keto tamamen gıda alımını kısıtlamakla ilgili olduğundan ve aralıklı olarak zaman aralığını kısıtlamak zorunda olduğundan, iki diyeti birleştirmek zararlı görünmeyebilir. Hiçbir durumda üst üste binmezler.

Ancak uzmanlara göre bu iyi bir fikir olmayabilir. Her şeyden önce, keto kısıtlayıcı bir diyettir, bu da vücudun zaten gerekli besinleri kaçırdığı anlamına gelir. Onu aralıklı oruçla eşleştirmek vücudunuza daha fazla stres uygulayabilir ve bu da büyük yankı uyandırabilir. Bu ezici deneyim, ruh halinde değişikliklere, asabiyete ve yorgunluğa neden olabilir.

Ayrıca, bazı araştırmalara göre, keto nedeniyle kilo kaybı kısa süreli kalır. Ancak diyetin sürdürülmesi kilo, trigliseritler ve kan şekeri seviyesi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Ketoyu Aralıklı ile birleştirmek, bazıları için işe yarayabilir ve diğerleri için olmayabilir. Hamile kadınlar ve kronik hastalığı olan kişiler için daha zararlı olabilir.

İki kilo verme eğilimi kendi içinde tamamlanmıştır. Bunları birleştirmeye gerek yok. Birlikte keto ve aralıklı olarak takip etmenin kilo verme sürecini hızlandıracağını kanıtlayan hiçbir kanıt yoktur. En iyi seçenek, etkili ve sağlıklı kilo kaybı için birer birer denemektir.