Aralıklı Oruç Tutmayı Kolaylaştıracak 4 İpucu

Aralıklı oruç, son zamanlarda fitness meraklıları ve diyet yapanlar arasında çok popülerlik kazandı. Kilo vermenin ve sağlıklı ve formda kalmanın etkili bir yoludur. Aralıklı oruç tutma, belirli bir zaman aralığında yemek yemeniz ve kalan saatlerde hiçbir şey yemekten kaçınmanız gereken zamanlanmış yemekle ilgilidir. Oldukça basit bir diyet trendi, ancak herhangi bir yeni yolculuğa çıkmak göz korkutucu olabilir. İşte Aralıklı oruç tutmayı sizin için kolaylaştırabilecek dört ipucu.

Bunu yeni bir alışkanlık olarak alın

Çoğumuz günde üç öğün yemek yemeye alışkınız, bu yüzden yemek zamanlamamızı değiştirdiğimizde huzursuz hissederiz. Aç hissetmeseniz bile öğle veya kahvaltı saatlerinde otomatik olarak bir şeyler yeme dürtüsüne sahip olacaksınız. Bu zor olabilir, ancak bunu yeni bir alışkanlık olarak kabul edin. Vücudumuzun her yeni alışkanlığa alışması için biraz zamana ihtiyacı vardır. Kendinizi bu tür bir değişime zihinsel olarak hazırlamanız gerekir. Başlangıçta zor olacak, bu yüzden neden bu diyeti izlemeyi seçtiğinizi ve kararınızda kararlı kalmayı seçtiğinizi kendinize hatırlatmaya devam edin. Herhangi bir yeni diyet trendini uyarlamak daha çok zihinsel bir görevdir.

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir ? Nasıl Başlanır

Stratejik olun

Oruç tutmanın ilk günlerinde, sabahları açgözlülükle uyandığınız zamanlar olabilir. Herhangi bir şeyi çiğneme dürtüsüne sahip olabilirsiniz. Böylesine zor bir durumdan kaçınmak için, oruç döneminiz başlamadan önce ne yediğinize dikkat edin. Yeterince lif, protein, tam tahıl tüketin ve en önemlisi bol su için. Oruçtan önce dengeli ve doyurucu besinler yemek sizi daha uzun süre tok tutar.

Kendinizi motive edin

edin Bunu bir meydan okuma olarak kabul edin ve kolaylıkla içinden geçebilirsiniz. Başlangıçta kendinizi halsiz hissederseniz, elbette zor bulacaksınız. Oruç tutma fikri sizi heyecanlandırıyorsa biraz daha kolay olacaktır. Bunu yaptıktan sonra daha iyi hissedeceğinize kendinizi ikna edin.

Denemeye devam edin

Aralıklı oruç tutmaya gelince belirlenmiş bir kural yoktur, bu nedenle kendinize uygun küçük değişiklikler yapın. Başkaları için işe yarayanın sizin için de işe yaraması gerekli değildir. Bazı insanlar 18 saat oruç tutmaktan yararlanır, eğer çekemiyorsanız, yapmayın. 12 saat konusunda rahatsanız, ona bağlı kalın.