Keto tatlandırıcılar güvenli midir?

Tatlandırıcılar, keto dünyasında biraz tartışmalı bir konudur. Neden? Genellikle insanlar tatlı yiyecekler ve içecekler yemenin şeker isteklerini artıracağını söyler. Diğerleri hayır, ara sıra tatlı ikramların keto diyetine bağlı kalmayı çok daha kolay hale getirebileceğini söylüyor.

Ketojenik bir diyet uygulayan birçok insan, gerçekten tatlı istemez veya buna ihtiyaç duymaz. Bir keto diyetinin tatlı tadı olan yiyecekler için istekleri azalttığı doğru olsa da, bazılarınız yine de zaman zaman tatlı bir şeylerin tadını çıkarır.

Tatlandırıcı dünyası kafa karıştırıcı olabilir. Birçok farklı isim, tat ile gelirler ve farklı gruplara aittirler. Yapay ve doğal tatlandırıcılar ve ayrıca şeker alkolleri vardır. Fark nedir ve önemli mi? Hangi tatlandırıcıların güvenli ve keto dostu olduğunu öğrenmek için daha fazlasını okuyun .

Tembel keto nedir? Tembel keto etkili midir?

Yapay tatlandırıcılar

Yapay tatlandırıcılar, sentetik şeker ikameleridir. Şekerden birkaç yüz kat daha tatlı oldukları için şekerden çok küçük miktarlarda kullanılırlar. Farklı tatlandırıcıların glisemik indeksi çok değişebilir, ancak kullanıldıkları küçük miktarlarda genellikle kan şekerini yükseltmezler. Küçük miktarlarda insülin salınımına neden olabilirler , ancak bu etki de çok orta düzeydedir.

En popüler yapay tatlandırıcılar:

  • aspartam
  • sukraloz
  • sakarin

Dekstroz ile karıştırılmamış versiyonu (glikoz için başka bir kelime) satın almaya her zaman dikkat edin.

Keto tatlandırıcılar güvenli midir

Sağlıklılar mı?

Yapay tatlandırıcıların mükemmel bir ünü yoktur. Aspartam, üzerinde en iyi çalışılmış olanıdır ve tüketiminin artmış kanser, obezite, kalp hastalığı, gastrointestinal sorunlar riski ile ilişkili olduğu söylenir… liste uzundur.

Bu doğru mu?

“İlişkili” kelimesi, bu bilgilerin çoğunun nedensellik gösterebilecek  randomize klinik çalışmalardan değil, epidemiyolojik kaynaklı olduğuna dair iyi bir ipucudur.

Fazla kilolu insanlar, düşük kalorili veya sıfır kalorili yapay tatlandırıcılar tüketme eğilimindedir. Neden? Tipik olarak kalori alımlarını azaltmaları gerektiği söylendiği için. Bu tipik tavuk ve yumurta problemidir. Çok fazla yapay tatlandırıcı yedikleri için obezler mi? Yoksa obez oldukları için çok fazla yapay tatlandırıcı mı yiyorlar?

Unutmayın, obezite aynı zamanda sağlıksız bir yaşam tarzıyla da ilişkilidir : çok sayıda fast food, yüksek şeker (yapay tatlandırıcıların kullanımına rağmen) ve hareketsiz bir yaşam tarzı. İlişkisel çalışmaları tek başına kullanarak, bu faktörlerden hangisinin obeziteye ve iltihaplanma, kanser riskinde artış ve kardiyovasküler hastalık gibi diğer sağlık sorunlarına katkıda bulunduğunu bilemeyiz.

Yapay tatlandırıcıların sağlık sorunlarına neden olabileceğini gösteren hayvan çalışmaları da var, ancak esas olarak gülünç derecede yüksek miktarlarda verildiğinde.

En iyi çalışılmış yapay tatlandırıcı olan aspartama daha yakından bakalım. O neyden yapılmıştır? Aspartam sentetik bir ürün olmasına rağmen, aslında sadece iki standart amino asidin, aspartik asit ve fenilalaninin füzyonudur. Amino asitler? Doğru, protein oluşturmamız gereken yapı taşları – ve genellikle bunların sağlıksız olduğunu düşünmüyoruz. Aspartam bağırsağınıza ulaştığında, etrafta dolaşan diğer “doğal” amino asitlerden ayırt edilemeyen bu iki amino aside parçalanır.

Keto Gribi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Peki bilim, aspartamın sağlık üzerindeki etkileri hakkında ne söylüyor?

Kemirgenlerde yapılan çalışmaların sistematik bir incelemesi, yüksek aspartam alımının kanserojen bir etkiye sahip olduğunu ve yaşam süresini önemli ölçüde kısalttığını, ancak sadece günlük doz olarak vücut ağırlığı kg başına 4.000 mg olduğunu bulmuştur . Daha düşük dozların hiçbir etkisi olmadı. 80 kg’lık bir erkek için, bu 4,000 mg / kg vücut ağırlığı dozu 320 gr veya kabaca 600 litre diyet kola anlamına gelir! Hiç adil bir karşılaştırma değil.

Kabul edilebilir bir günlük alım miktarı (ADI) olarak FDA, günde vücut ağırlığı kg’ı başına 50 mg’dan fazla tüketilmemesini önerir. 80 Kg’lık bir erkek için bu, 4.000 mg aspartam veya kabaca 32 kutu diyet kola (7,5 litre) anlamına gelir. Bu hala yeterli, çok az kişi bu kadarını içer.

İnsanlarda yapay tatlandırıcıların olumsuz sağlık etkilerini gösteren çok az sayıda randomize çalışma vardır. Bir örnek, sekiz gün boyunca düşük (10 mg / kg) veya yüksek aspartam (25 mg / kg) diyetini takip etmek üzere randomize edilmiş 28 sağlıklı denekle yapılan bir çalışmadır. Bu, 16 kutu diyet kola veya 80 kg’lık bir erkek için kabaca 3,7 litre anlamına gelir.

Yüksek aspartam grubundaki katılımcılar, önemli ölçüde daha yüksek düzeyde depresyona sahipti. Araştırmacılar, örneklem büyüklüğünün çok küçük olduğunu ve sonuçların diğer çalışmalarla çeliştiğini belirtti .

Öte yandan, aspartam tüketiminin kanser riskini artırmadığı veya yüksek tansiyon, kilo artışı, iştah artışı, yüksek kolesterol ve trigliserit düzeylerine neden olduğu sonucuna varan birkaç sistematik derleme ve randomize çalışma vardır.

Keto diyeti nedir?-Ketojenik diyet nedir ?