Keto gribi nedir?

Bir keto gribi tehlikeli değildir ve bir virüsün neden olmadığı için aslında bir grip değildir. Bu , karbonhidrat yoksunluğunun belirtileridir – özellikle şeker ve un içeren abur cubur.

Ancak çoğu insan gerçekten de grip benzeri semptomlar yaşar . Onlar sahip düşük enerji ve zayıf hissetmek, konsantre mümkün değildir ve yatakta kalmak istiyorum bütün gün. Mide bulantısı, baş ağrısı, sinirlilik ve uyku sorunları da yaygındır. Hatta bazı insanlar ishal ve düşük tansiyon gibi şiddetli semptomlara sahiptir .

Semptomların şiddeti ve süresi bireyler arasında çok değişir . Bazı insanlar neredeyse hiçbir şeyin farkına varmaz, bazıları bir günlüğüne ve diğerleri birkaç hafta boyunca kendini kötü hisseder. Ayrıca keto’ya başlamadan önce sağlık durumunuza, yaşam tarzınıza ve beslenmenize de bağlıdır.

Ne zaman sen oldum çok yeme tatlılar, rafine karbonhidratlar (un) ve az yağlı gıdalar, keto grip biraz daha ağır insanlar için daha olabilir bu daha çok önlemek için idare ettik. Hiç kuşkunuz olmasın, yaşadığınız şey karbonhidrat yoksunluğunun belirtileridir.

Etobur diyeti nedir? Etobur diyetine nasıl başlanır?

Keto gribi nedenleri

Eğer anladığımızda neden keto grip , üstüne almak için daha kolay olacaktır. İki ana nedenleri vardır keto grip , karbohidrat çekme dediğimiz gibi ve takip eden bir elektrolit olmaması durumunda keto grip başlar.

Keto gribi nedir

Keto gribi: Karbonhidrat çekilmesi

Karbonhidratlar , ilk önce basit şekerlere parçalandıktan sonra enerji olarak kullanılır. Çoğumuz için, muhtemelen hayatımızın çoğu için birincil enerji kaynağı oldular . Vücudunuz buna alışmıştır. Ketozda vücudumuz enerji için çok daha fazla yağ yakar , öyle ki tüm bu yağlardan ketonlar da üretir.

İnsülininizi aşırı derecede yükselten çok fazla karbonhidrat yiyerek, vücudunuzun yağ depolarına erişimini ve dolayısıyla yağ yakımını sınırladınız. Muhtemelen günde üç kez yiyorsunuz, her öğünde bir miktar karbonhidrat var.

Akşam yemeğinden sonra bile, cips veya şeker dolu meyve suyu gibi yüksek karbonhidratlı bir atıştırmalık yersiniz . Sabah ilk iş: kahvenizde kahvaltı ve şeker için tost .

Ve kimin bu kadar uykuya (7-8 saat) ihtiyacı var ki zaten ? Bu araçlar sizin o gecede hızlı daha kısa olduğunu ve bu kapalı meşgul yanma vardı gece yarısı carby atıştırma. Yenileyici uyku için gereken sabit enerjiyi sağlayan kendi yağ depolarınıza erişme şansını kaçırdınız.

Düzenli karbonhidrat ağırlıklı yemekler eğilimi sizin insülin düzeyleri yüksek tutmak için sağlıklı daha er , önlenmesi yağ yakma. Pizza, makarna ve kek gibi en kötü karbonhidrat kaynaklarından ve havuç, şalgam ve çilek gibi daha iyi olanlardan bahsediyoruz.

Bu , keton üretiminden (ketogenez) bahsetmek yerine, etkili yağ yakma söz konusu olduğunda vücudunuzun ‘pratik dışı’ olduğu anlamına gelir . Bunu tekrar yapmaya başlamak için ihtiyaç duyduğumuz tüm makineler hücrelerimizin derinliklerinde var, ancak yeniden harekete geçmeleri için onlara uygun sinyalleri vermemiz gerekiyor .

İLGİLİ: Su Orucu Nedir? Ne yiyebilirsin?

Glikoz metabolizması (karbonhidrat yakma), keton üretiminden farklı bir dizi molekül ve enzim gerektirir. Vücudunuz keton üretmeden ve bunları bir enerji kaynağı olarak kullanmadan önce, önce birkaç gün içinde bazı enzimlerden daha çok, diğerlerinden daha azını üretmesi gerekir . Bu arada, vücudunuz enerjiden yoksundur, bu yüzden kendinizi yorgun ve uyuşuk hissedersiniz. Dahası, makarna ve tatlılar gibi abur cuburlar çok bağımlılık yapabilir . Bu durumda, onları aniden götürürseniz , karbonhidrat yoksunluğunun semptomları, bir bağımlıdan kokaini almaktan çok da farklı değildir . Her iki durumda da, geri çekilme tatsızdır ancak tehlikeli değildir ve insanlar semptomları çabucak atlatabilirler.

Elektrolit eksikliği

Yüksek karbonhidratlı diyetten ketojenik diyete geçtiğinizde, çok fazla su kaybettiğinizi fark edeceksiniz. Bir yan etki olarak, daha sık çiş yaparsınız . Başlangıçta bu kadar çok su kaybetmenizin nedeni , kaslarınızda ve karaciğerinizde glikojen olarak bir gram karbonhidrat depoladığınızda, beraberinde ~ 3-4 g su da depolamanızdır Glikojen, elektrolitlerle birlikte suyu bağlar.

Vücudunuzu karbonhidratlardan mahrum bıraktığınızda, önce glikojen depolarınızı tüketeceksiniz. Bu nedenle keto diyetine uyum sağlarken kaybedilen mineralleri ve elektrolitleri o suyla doldurmak çok önemlidir .

Özellikle keto-adaptasyon aşamasında dikkat etmeniz gereken ana elektrolitlerin (veya minerallerin) listesi :

  • Sodyum : Kaybolan mineralleri ve elektrolitleri telafi etmek için yapılacak ilk ve en kolay şey bulaşıklarınızı bolca tuzlamaktır. Bu, günde 4 ila 7 ga arasında herhangi bir yer anlamına gelir . Tıpkı ‘susuzluğa içelim’ önerdiğimiz gibi, ‘tadı tuzu’ öneriyoruz . Fast food ve hazır yemek yemeyi bıraktığınız için tuz alımınız çoktan düşmüş olacak . Sofra tuzu, her ikisi de temel elektrolit olan sodyum ve klorürden oluşur, yani onlar olmadan hayatta kalamazsınız. Tuzdan korkmayın!
  • Potasyum : Takviye ederken, başlangıçta, yemeğinizin üstüne, günde 2 ila 5 g potasyumun yüksek ucunda kalmaya çalışın . Çoğu sebze ve mantar mükemmel potasyum kaynaklarıdır, ancak onları kaynattığınızda suda çok miktarda potasyum kaybolur. Suyu yeniden kullandığınızdan veya kaynatmadan pişirdiğinizden emin olun, örneğin bir tavada tereyağı ile kızartın. Balık halibut 113 g porsiyonda 600 mg sağlayan iyi bir kaynaktır.
  • Magnezyum : Çoğu insan yeterince magnezyum almaz. Bu adaptasyon aşamasında, yemeğinizin içerdiği şeyin üzerine günde yaklaşık 400 ila 600 mg almaya çalışın. Kabuklu yemişler ve tohumlar, tıpkı kakao gibi yüksek miktarda içerir, ancak bunun yalnızca bir kısmını emersiniz çünkü tohum onu ​​kendisi için tutmaya çalışır . Bu tür yiyecekleri düzenli olarak yerseniz, uzun süreli takviye yapmanız gerekmeyebilir. Ancak geçiş aşamasında kesinlikle mantıklı. Örneğin magnezyum sitrat veya Magnezyum klorür tavsiye ediyoruz çünkü bunlar kolayca emilir.
  • Kalsiyum : Süt ürünleri veya sardalya ve küçük balık gibi diğer hayvansal yiyecekleri yediğinizde, gereğinden fazla kalsiyum alırsınız. Eğer yemiyorum süt onu tamamlayıcı önlemek ve bunun yerine küçük balık olsun. Kalsiyum takviyesi risksiz değildir ve gerçekten işe yaramaz. Ancak onunla takviye yaparsanız, bir beslenme uzmanına veya doktora danışın. Ayrıca, yaşadığınız yere bağlı olarak suyunuzun zaten optimal olandan daha fazla kalsiyum içerebileceğini unutmayın.

Bol miktarda mineral almanın bir başka yolu da kemik suyu içmektir. Kemik iliği besinler ve minerallerle doludur . Tüm bu güzelliklere erişmenin en iyi yolu, kemik iliğini bir tencerede birkaç saat kaynatmaktır Sonuç, lezzetli ve sağlıklı bir kemik suyu. Et suyunu çorbalar ve güveçler için kullanabilir veya sadece biraz tuz ve karabiber ekleyip içebilirsiniz. Keto gribinden kurtulmak için ihtiyacınız olan tüm mineralleri sağlar. Alışmaya çalışın, kemik suyu sadece keto için değil, herhangi bir diyete mükemmel bir ektir.