Keto baş ağrısı nedir?

Keto baş ağrısı, esasen keto gribi ile ilişkili semptomlardan biridir. Keto gribinin ne olduğundan çok emin değilseniz,  daha fazla ayrıntı için Keto Gribi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir yazımıza göz atın.

Keto’ya ilk geçişte vücut, yakıt kaynağında karbonhidratlardan çoğunlukla yağlara doğru büyük bir değişim geçirir. Karbonhidrat tüketiminize ve bu değişikliği yapmadan önceki insülin direncinin derecesine bağlı olarak, yaşadığınız semptomlar az ya da çok şiddetli olabilir. Vücudunuz karbonhidrat yerine enerji için yağ kullanmaya alıştıkça grip benzeri semptomlar yaşayabilirsiniz – bunlardan biri de baş ağrısıdır.

Buna keto baş ağrısı diyoruz.

Keto’ya geçiş sırasında vücudun geçirdiği değişiklikler genellikle üç ana semptomla birlikte keto gribi adı verilen bir dizi belirtiye neden olur:

Bir baş ağrısı – Çoğu zaman, bu tür baş ağrıları, rahatsızlığa, doğrudan ağrıya ve hatta bulanık görmeye neden olabilecek şekilde donuk olur. Yeterince şiddetliyse, gerçek bir migren olabilir.

Zihinsel veya beyin sisi  – Açıkça düşünemiyor ve odaklanamıyorsanız, muhtemelen beyin sisi yaşıyorsunuzdur. Zihniniz biraz bulanık hissedebilir ve hafızanız her zamanki kadar keskin olmayabilir.

Ketojenik diyet Riskleri ve Zararları Nelerdir ?

Yorgunluk – Bu tür bir yorgunluk sadece zihinsel değil fizikseldir. Gibi günlük olarak yaptığınız basit görevler. işe yürümek, belki yorucu.

Bunlar, keto’ya başladığımızda ortaya çıkan ana semptomlardan birkaçıdır, ancak vücut oldukça ağır bir değişim geçirdiği için, sadece baş değil, tüm vücut.

Keto Baş Ağrısı Neden Olur

Keto Baş Ağrısı Neden Olur?

Keto baş ağrısına neden olmamızın üç ana nedeni vardır:

1. Karbonhidrat veya şeker çekilmesi

Vücut kendini beslemek için karbonhidratlara güvenmeye alıştığında ve siz onu bundan mahrum bırakırsanız, tabiri caizse biraz ‘kafası karışabilir’.

Diyetten kafeini kestiğimizde yaşadığımız en yaygın yan etkilerden biri baş ağrısıdır. Bunun nedeni, kafeinin ortadan kaldırılmasının beyindeki kan damarlarının daralmasına ve böylece ağrı kaynağı olabilecek kan akışının azalmasına neden olmasıdır. Kan akışındaki bu ani değişiklik ağrıya neden olabilir, dolayısıyla bir baş ağrısı yaşarız. Beyin azalmış kan akışına alıştıkça baş ağrısı azalır.

Aynı dayanak, karbonhidratları diyetten çıkarmak için de uygulanabilir. Hayvan çalışmaları, şeker yoksunluğunun ilaçlarla aynı etkilerin çoğunu ürettiğini bulmuştur. Ayrıca, hem insan hem de hayvan çalışmalarında, kanıtlar ilaçların ve şekerin beyin nörokimyası ve davranışına ilişkin etkileri arasında önemli bir örtüşme olduğunu göstermektedir.

Boğulmuş Hipotalamus

Hipotalamus, büyük bir bez olmasa da, vücuttaki hemen hemen her işlevi kontrol eder, bu nedenle ona ‘ana bez’ adı verilir. Sirkadiyen ritmi (uyku-uyanıklık döngüsü), üreme ve endokrin yollarını ve açlık, sıcaklık düzenlemesi ve sıvı dengesinin düzenlenmesini içeren enerji metabolizmasını kontrol eder. Homeostazı sürdürmek için endokrin sistem, otonom sinir sistemi (sempatik ve parasempatik) ve diğer sistemlerden fonksiyonları entegre eder. Vücuttaki bazı homeostatik değişiklikler diyet değişiklikleri, hormonal dalgalanmalar, stres veya kesintili uyku şeklinde gelebilen baş ağrılarının başlangıcı için tetikleyici olabilir.

Kanıtlar, hipotalamus aktivasyonunun hem kronik hem de akut migren sırasında önemli ölçüde arttığını göstermektedir. Neurology’de yayınlanan bir çalışma , baş ağrısı ve migren başlangıcında ortaya çıkan trigeminal sinirden kaynaklanan ağrılı uyaranlara yanıt olarak hipotalamik aktivitenin arttığını göstermiştir. Araştırmacılar, hipotalamusun bu aktiviteye aracılık ettiğini ve dolayısıyla migrenleri hızlandırdığını düşünüyor.

İLGİLİ: Master Cleanse Diyeti Nedir? (Limonata Diyeti)

Sirkadiyen ritim bozulması

Belirtildiği gibi, hipotalamusun ‘vücudumuz için bir kontrol merkezine benzeyen’ bir rolü vardır. Uyku ve sirkadiyen ritminiz de dahil olmak üzere neredeyse tüm vücut işlevlerini düzenler. İkincisini biyolojik süreçlerinizin dış dünya ile olan zamanlaması olarak düşünün. Çalışmalar, uyku hormonu düzeylerinin baş ağrısı ve migren başlangıcı ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Migren geçiren hastalarda, melatonin baskılanması daha belirgindi ve gece melatonin azalması, REM uykusu sırasında azalmış melatonin ve gecikmiş gece melatonin zirvesi dahil olmak üzere melatonin seviyelerinde çeşitli gece değişiklikleri daha belirgindi.

Bunun ketojenik diyetle ne alakası var? Bir keto diyetine geçerken, metabolizmanızın daha fazla yağ yakmaya ve daha az glikoz yakmaya uyum sağlaması gerekir. Bazı insanlar için bu, vücudun sirkadiyen ritimlerini bozan uyku güçlüğü ile kendini gösterir. O ketojenik diyet değil Yani kendi başına baş ağrısı neden ziyade hırıltılı karbonhidrat ve yüksek omega-6 tohum yağlarının geri çekilmesinin ardından bozan adaptasyon aşaması. Gerçekten de kanıtlar, migrenlilerin beyninin homeostatik sapmalara inanılmaz derecede duyarlı olduğunu ve ketojene adaptasyon aşamasının geçici bir homeostatik rahatsızlık olabileceğini akla yatkın hale getirdiğini ileri sürmektedir.