Tembel keto nedir?

Tembel keto, esasen ‘gevşek bir şekilde’ izlenen ketojenik diyet için kullanılan terimdir. Tembel keto diyetinin arkasındaki öncül, yiyecek alımınızı mikro düzeyde yönetmek zorunda kalmamaktır. Bazı insanlar kalorileri takip etmeyi sever, bazıları ise yapmaz, bu yüzden tembel keto, takip etmek zorunda kalmadan keto olmanın bir yoludur. Esasen her zaman düşük karbonhidratlı olan sadece keto onaylı yiyecekler yiyorsanız, karbonhidrat alımınız ketozda kalacak kadar düşük olacaktır. Alternatif olarak,  ketozda kaldığınızdan emin olmak için yalnızca toplam karbonhidrat veya net karbonhidrat sayınızı takip edebilirsiniz .

Bu keto için daha sezgisel bir yaklaşım – acıktığınızda yiyin ve doyana kadar istediğiniz kadar yiyin, ancak tükettiğiniz yiyecekleri keto uyumlu tutun.

Keto Gribi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Tembel keto ve katı keto

Tembel keto hala keto diyetinin bir biçimi olsa da, katı bir ketojenik diyetle karşılaştırıldığında makrolarınızı karşılamak için tüketebileceğiniz yiyecek türleri konusunda biraz daha yumuşaktır. Makro ve gram karbonhidratlara daha yakından dikkat etmenin ketozda kalmanıza izin vereceğini vurgulamak için ‘standart keto’ yerine ‘katı keto’ terimini kullanıyoruz. Aksi takdirde, standart bir ketojenik diyet gibidir.

Bazıları için tembel keto, günlük karbonhidrat sayınıza uyduğu sürece istediğiniz her şeyi yemek anlamına gelebilir. Bu, eklenmiş şekerler, kötü yağlar ve daha genel olarak abur cubur gibi şeyleri içerebilir , bunların çoğu makrolar açısından keto uyumlu olabilir, ancak sağlık açısından en iyi seçenek değildir. Temel tavsiyemiz, ilave şeker, yüksek omega-6 tohum yağları ve un üçlüsünden kaçınmaktır. Ve tabii ki öğünlerinizi hayvansal kaynaklı pek çok yiyeceğe dayandırın (örn. Karides, sığır eti, çiğ tam yağlı süt ürünleri).

Öte yandan katı keto, en popüler olan keto versiyonudur. İnternette bulunan bilgilerin çoğu, aşağıdaki gibi katı keto diyeti için geçerlidir:

  • Net karbonhidratı günde 50 g ile sınırlayın veya hangi miktar 0.2 – 1.0 mmol / L kan ketonunun üzerinde kalmanıza izin veriyorsa.
  • Yeterli miktarda protein ve yağ alın
  • Net karbonhidratlar çoğunlukla düşük karbonhidratlı sebzelerden (örn. Havuç) veya düşük şekerli meyvelerden (örn. Yaban mersini) gelmelidir.
  • Yüksek karbonhidratlı yiyecekleri (örneğin patates) kesinlikle sınırlayın
  • Trans yağları ve yüksek omega-6 tohum yağlarını (margarin, kanola yağı, ayçiçek yağı, soya fasulyesi yağı vb.)
  • Eklenen şekerleri ortadan kaldırın
  • Unları ortadan kaldırın (ör. Buğday unu, soya fasulyesi unu, mısır unu, glütensiz unlar vb.)

Bu yönergeler nispeten basit görünmekle birlikte, belirli yönler üzerinde tartışmaya yer vardır. Bazı bireyler yine de ketojenik bir diyet uygulayacaklar, ancak bunu 100 g karbonhidrat tüketerek başarabilirler! Bu bir istisnadır ve genellikle çok fazla egzersiz yapmış ve vücutlarında depolanan karbonhidratları (glikojen) tüketmiş yüksek oranda insüline duyarlı sporcularda görülür. Diğerleri süt ürünlerini tüketirken, diğerleri süt ürünlerini dışlayacaktır; belki de düşük miktarda karbonhidratın bile onları ketozis, laktoz intoleransından atmasına veya kilo verme platosuna neden olduğunu bulmalarına karşı alışılmadık duyarlılıkları nedeniyle .

Tembel keto nedir

Tembel keto etkili midir?

Sıkı bir keto diyeti, çeşitli kronik sağlık durumları ve hastalıklarıyla mücadelede oldukça etkili bir yöntem olarak kontrollü çalışmalarda kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Tembel keto’nun etkinliğine gelince, kim bilir… Yani tembel keto, ciddi sağlık iyileştirmeleri aramayan kişiler için etkili olabilirken, metabolik sendrom, obezite gibi büyük sağlık sorunlarını gidermeye ihtiyaç duyanlar için muhtemelen çok daha az etkili ve hatta yararsızdır. şeker hastalığı.

İLGİLİ: 13 Gün Diyeti Nedir?

Tembel keto diyetinin etkinliği ile ilgili olarak, isim her şeyi söylüyor; Herhangi bir metabolik sorunu veya kronik hastalığı çözmek istiyorsanız, ‘tembel’ bir yaklaşım akıllıca değildir. hile yapmayacak. Kendinize karşı dürüst olmanız ve neden bir keto diyeti yapmayı seçtiğinizi ve ‘doğru yapmanın’ ne kadar önemli olduğunu anlamanız gereken yer burasıdır.