South Beach Diyeti Nedir?

South Beach Diyeti düşük karbonhidrat diyeti olarak tanıtılıyor, ancak tüm karbonhidratları kesmiyor ve yağ oranı keto diyeti gibi çoğu düşük karbonhidratlı diyetten çok daha düşük . Bunun yerine, kan şekerini stabilize ettiği, istekleri azalttığı ve kilo vermeyi teşvik ettiği düşünülen düşük glisemikli karbonhidratlar ve bol miktarda yağsız protein yemeye odaklanılıyor.

USDA Yönergeleri

Amerikalılar için USDA Beslenme Yönergeleri ile karşılaştırıldığında, South Beach Diyeti bazı yönlerden farklılık gösterir, ancak federal önerilerden çok uzaklaşmaz. USDA Beslenme Yönergeleri Temel Öneriler şunları içerir:

  • Tüm alt gruplardan çeşitli sebzeler – koyu yeşil, kırmızı ve turuncu, baklagiller (fasulye ve bezelye), nişastalı sebzeler
  • Meyveler, özellikle bütün meyveler
  • Taneleri , en az yarısı olan tam tahıllar
  • Süt , yoğurt, peynir ve / veya kuvvetlendirilmiş soya içecekleri dahil yağsız veya az yağlı süt ürünleri
  • Deniz ürünleri, yağsız etler ve kümes hayvanları, yumurta, baklagiller (fasulye ve bezelye) ve kuruyemişler, tohumlar ve soya ürünleri dahil olmak üzere çeşitli proteinli yiyecekler
  • Yağlar
  • Sınırlı doymuş yağlar, trans yağlar, ilave şekerler ve sodyum

Besin grupları

1. Aşamada, South Beach Diyeti meyveler ve tam tahıllar dahil hemen hemen tüm karbonhidratları kısıtlar, ancak 1. Aşama yalnızca 14 gün sürer. 2. aşama 15. günde başlar, bu noktada küçük porsiyon meyve ve “iyi karbonhidratları” diyetinize geri eklemeye başlayabilirsiniz. South Beach Diyeti, tam tahılları, sebzeleri, meyveleri, yağsız proteini ve sağlıklı yağları vurgulayan USDA Yönergeleri ile çoğunlukla uyumludur. 

Genel olarak, South Beach Diyeti, federal önerilere göre daha yüksek yağ alımını ve daha düşük karbonhidrat alımını teşvik eder. South Beach’teki protein tüketiminiz USDA Beslenme Yönergeleri ile uyumlu olacaktır.

South Beach Diyeti Nedir
South Beach Diyeti Nedir

Kalori

Açlık, South Beach Diyetindeki bazı insanlar için sorun olmayabilir. Diyet, mevcut vücut ağırlığınıza, hedef kilonuza ve hedef kilonuza ulaşmak istediğiniz zamana bağlı olacak bir kalori sayımı belirtmese de, açlığı vurmadan önce azaltmak için stratejik atıştırmayı teşvik eder. 

Aslında, South Beach Diyeti size teşvik değil kalori saymak ve onun yerine yemek yemek türleri odaklanmak. Bununla birlikte, nihai hedefiniz kilo vermekse, kalori alımınıza yine de dikkat etmeniz gerekir. Kilo vermek için yediğinizden daha fazla kalori yakmalısınız .

İşte hedefinize ulaşmak için her gün kaç kaloriye ihtiyacınız olduğunu bulmanıza yardımcı olacak yararlı bir kalori hesaplayıcısı.

Çeşitlilik

South Beach Diyeti, özellikle sonraki aşamalarda, çeşitliliği dahil etme konusunda harika bir iş çıkarmaktadır. Yine de South Beach Diyetinde hem fizyolojik açlık ipuçlarınızı hem de sosyal veya duygusal ipuçlarınızı (örneğin istek) tatmin edecek bir dizi doyurucu yiyecek yiyebileceksiniz. 

South Beach Diyeti, sizi bol miktarda sebze yemeye ve proteini farklı kaynaklardan almaya teşvik eder, bu nedenle aslında daha önce hiç yemediğiniz den daha fazla çeşit yemeye başlayabilirsiniz. 

South Beach Diyeti: Benzer Diyetler

South Beach Diyeti, öncelikle düşük karbonhidratlı bir diyettir, böylece onu birkaç diğer popüler düşük karbonhidrat diyetine benzetebilirsiniz.

Atkins diyeti

South Beach Diyeti gibi, Atkins Diyeti de hastalarının kilo vermesine yardımcı olmak isteyen bir doktor (Dr. Robert Atkins) tarafından geliştirilmiştir. Atkins ayrıca South Beach Diyeti gibi aşamalara sahiptir.

Genel Beslenme: Atkins, doymuş, çoklu doymamış ve tekli doymamış yağlar dahil olmak üzere çeşitli yağları yemeyi tavsiye ederken, South Beach , tereyağı gibi kaynaklardan minimum doymuş yağ alımını vurgular . Atkins Diyetinde yiyecek seçenekleriniz South Beach Diyetinde olduğundan daha sınırlıdır , bu nedenle USDA Diyet Yönergeleri önerilerine South Beach’te daha kolay ulaşabilirsiniz.

Maliyet / Erişilebilirlik: Atkins ve South Beach, diyetlerini takip eden insanlar için zengin kaynaklar sağlar. Her iki web sitesi de birçok bilgiyi detaylandırıyor ve her iki diyetle ilgili kitaplar bulabilirsiniz. Maliyete gelince, her iki yemek planı da oldukça pahalı olabilir. Planları bir T’ye uygulamak için ayda birkaç yüz dolar ödemeyi bekleyebilirsiniz. Ancak, yönergeleri takip etmek için her iki diyet için de ücretli programı satın almanıza gerek yoktur. 

Kilo Kaybı: Atkins Diyeti hakkında South Beach Diyetinden daha fazla araştırma var, ancak her ikisinin de orta derecede kilo kaybına katkıda bulunduğu bulundu. 

Sürdürülebilirlik: Her iki diyet de, yemeye alışkın olabileceğiniz birçok yiyeceği, özellikle de başlangıçta South Beach Diyetini bırakmanızı gerektirir. Genel olarak, South Beach Diyeti daha esnektir ve Atkins kadar takip gerektirmez.

İLGİLİ: Atkins Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Nutrisystem

Genel Beslenme: Nutrisystem aslında South Beach’in sahibidir, bu nedenle yaklaşımlarının benzer olması mantıklıdır. South Beach gibi, Nutrisystem de glisemik indeks etrafında dönüyor, ancak bu program karbonhidratları kesmiyor. Bunun yerine Nutrisystem, sizi lifle dolduran sebzeler ve tam tahıllar gibi “iyi” karbonhidratlar içeren yüksek proteinli bir diyete odaklanır.  

Maliyet / Erişilebilirlik: Nutrisystem programında, şirketin önceden paketlenmiş, teslim edilmiş yemek ve atıştırmalıklarının yanı sıra kendi başınıza satın aldığınız bazı ürünleri yiyeceksiniz. Ancak programın rahatlığı ve kolaylığının bir bedeli var: Dört haftalık bir plan her gün 10,54 dolardan başlıyor, ayrıca daha fazla çeşitlilik ve ekstra sallamalar istiyorsanız daha fazla. Bunun da ötesinde, süt, meyve ve diğer malzemeler gibi kendi mutfak malzemelerinizi satın almanız gerekecek. 

Kilo Kaybı: Nutrisystem’in temel iddiası, ilk ayınızda 13 pound ve 7 inç’e kadar kaybedebileceğinizdir. Bazı araştırmalar, Nutrisystem ile kilo vereceğinizi öne sürüyor, ancak söz konusu araştırmaların çoğu şirket tarafından finanse ediliyor, bu nedenle bir çıkar çatışması var.

Sürdürülebilirlik: Alışveriş, yemek hazırlama ve yemek pişirme işlerinin çoğunu dış kaynak olarak alacağınız için, Nutrisystem’i takip etmenin kolay olduğunu göreceksiniz. Bu anlamda, program sürdürülebilir ve hatta daha da fazlası, çünkü zorunlu olarak kısıtlayıcı değil.

South Beach Diyeti Benzer Diyetler
South Beach Diyeti Benzer Diyetler

Kilo İzleme Diyeti

Genel Beslenme: Kilo Gözlemcileri , çoğu diyetten farklı bir yaklaşım benimsemektedir: Kilo İzleyicilerde, hiçbir yiyecek sınırsız değildir. Bu nedenle, Kilo Gözlemcileri, tüm yiyecek gruplarından yiyecekleri dahil etmenize izin verdiği için diğer diyetlere göre çok daha kapsamlı olabilir. Ayrıca, odak noktası sadece kilo vermek yerine sağlıklı bir yaşam tarzıdır.

Maliyet / Erişilebilirlik: Kilo Gözlemcileri, kilo verme ve yaşam tarzı koçlarına erişimi içeren bir üyelik modeli kullandığı için katılmak pahalı olabilir. Katılmak için bir başlangıç ​​ücreti ödersiniz ve ardından seçtiğiniz üyelik türüne göre değişen aylık bir ücret ödersiniz. 

Kilo Verme: Kilo Takibi üzerine yapılan çoğu araştırma, bunun özellikle kısa vadede kilo vermenin iyi bir yolu olduğunu doğrulamaktadır. Bir çalışma, Weight Watchers’ın diğer diyetlerden daha uzun süreli kilo vermeyi teşvik etmede daha etkili olduğunu öne sürüyor.

Sürdürülebilirlik: “Puan” yaklaşımı sayesinde, Weight Watchers çok sürdürülebilir olabilir. Cinsiyetiniz, kilonuz, boyunuz ve yaşınız kullanılarak hesaplanan bir sayı olan günlük SmartPoints hedefinize bağlı kaldığınız sürece istediğinizi yiyebilirsiniz.

Keto Diyeti

Genel Beslenme: Geleneksel bir ketojenik diyette , uzun vadede karbonhidratlardan toplam kalorinizin yüzde beşinden daha azını tüketeceksiniz. Öte yandan, South Beach Diyeti, karbonhidratları yalnızca kısa bir süre için kısıtlar ve onları yavaş yavaş yeniden vermenize izin verir. Yani, uzun vadede, South Beach daha kapsamlı. 

Maliyet / Erişilebilirlik: Keto diyeti ticari bir diyet değildir; daha ziyade, bu sadece kapsamlı bir yemek yeme şeklidir, bu nedenle bir keto diyeti yemek için herhangi bir özel plan satın almanıza gerek kalmaz. Bununla birlikte, orada başarılı olmak için South Beach Diyet programını satın almanıza da gerek yok. Her iki diyetteki birçok yiyecek, örneğin avokado ve zeytinyağı pahalı olabilir. 

Kilo Kaybı: Bazı araştırmalar keto kilo kaybı, teşvik ettiğini göstermiştir 7 fakat diğer araştırma bir keto diyet hayır düşük yağlı diyet veya diğer düşük karbonhidratlı programlarından daha etkili olduğunu göstermiştir. 7 kilo kaybı söz konusu olduğunda, en iyi diyet size sopa olabilir biridir. 

Sürdürülebilirlik: Pek çok insan keto’ya yapışmakta güçlük çekiyor çünkü çok kısıtlayıcı ve tipik Amerikan diyetine benzemiyor. Kısıtlayıcı aşama kısa olduğu için South Beach Diyetine bağlı kalmak daha kolay olabilir.

İLGİLİ: Keto diyeti nedir?-Ketojenik diyet nedir ?

Paleo Diyeti

Genel Beslenme: paleo diyet hem çünkü South Beach Diyeti benzer et yemek için teşvik (tercihen ot ile beslenen), deniz ürünleri, sebze, yumurta, fındık / tohumu ve sağlıklı yağlar. Paleo diyetinde karbonhidrat alımınızı düşük tutacak ve South Beach’in 1. Aşamasına benzer şekilde ekmek, makarna, tahıl veya diğer tahıl bazlı yiyecekleri yemekten kaçınacaksınız. Bununla birlikte, paleo diyeti ile ilgili dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, işlenmiş gıdalara izin verilmemesi ve South Beach’te şirketin sağladığı shake gibi önceden paketlenmiş yiyecekleri yemeye teşvik edilmenizdir.

Maliyet / Erişilebilirlik: South Beach Diyetinden farklı olarak, paleo diyeti ticari bir diyet değildir ve bir program satın almanıza gerek yoktur. Bununla birlikte, paleo topluluğu tarafından teşvik edilen yiyecekler pahalı olabilir: Die-hard paleo savunucuları otla beslenen sığır eti, kafessiz yumurta ve organik ürünler yerler.

İLGİLİ: Jennie Diyeti Nedir? Jennie Diyet Listesi

Kilo Kaybı: Bazı çalışmalar, Paleo diyetinin kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermiştir, ancak sonuçlar diğer diyetlerde olduğu gibi tutarsızdır.

Sürdürülebilirlik: Basit gerçek şu ki, karbonhidrat kesmek zordur. Pek çok insan uzun süre karbonhidrat kısıtlayıcı bir diyet uygulayamaz, bu da paleo’nun bazı insanlar için doğru seçim olmayabileceği anlamına gelir.