Dukan Diyeti Nedir?

Dukan Diyeti, 1970’lerde eski Fransız doktor Dr. Pierre Dukan tarafından obezite hastalarının kilo vermesine yardımcı olmak için oluşturulmuş, düşük karbonhidratlı , yüksek proteinli bir kilo verme programıdır. O zamanlar, kilo kaybı için önerilen birincil diyet, düşük kalorili, küçük porsiyonlu öğünlerden oluşuyordu ve bu, hastalarının takip etmesi zordu.

Dr. Dukan’ın planı , açlığı azaltan ve programa sadık kalmayı kolaylaştıran yağsız proteine odaklandı . Önümüzdeki 20 yıl boyunca diyette ince ayar yapmaya devam etti. 2000 yılında, Dr. Dukan, Dukan Diyetini, Fransa’da hemen en çok satanlar arasına giren “Je ne sais Pas Maigrir (Nasıl Zayıflatılacağını Bilmiyorum)” adlı kitapta yayınladı.

2010’da Birleşik Krallık’ta ve 2011’de Amerika Birleşik Devletleri’nde “The Dukan Diet” kitabı yayımlandığında, New York Times en çok satanlar listesine girdi, dünya çapında yedi milyondan fazla sattı ve Dukan Diet web sitesine göre 14 dil.

Dukan Diyeti, aç olduğunuzda kilo vermemeniz öncülüne dayanmaktadır . Yağsız proteinlere ve tokluğu artıran yağsız süt ürünlerine odaklanarak farklı aşamalarda izin verilen belirli yiyecek listeleri sağlar .

İLGİLİ: Jenny Craig Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Dukan Diyeti planı dört aşama içerir: Saldırı, Seyir, Konsolidasyon ve Stabilizasyon. İlk iki aşama kilo vermeye odaklanırken diğer ikisi kilo vermeye odaklanır.

Dukan Diyetinin savunucularına göre, Saldırı Aşamasında ilk haftada 4 ila 6 kilo, Cruise Aşamasında ise haftada 2 kilo vermeyi bekleyebilirsiniz. Konsolidasyon ve Stabilizasyon aşamalarında, kilo yönetimine odaklanacaksınız .

Dukan Diyeti Nedir
Dukan Diyeti Nedir

Ancak diyet, modası geçmiş bir diyet olarak geniş çapta eleştirildi ve sağlık uzmanları, kronik böbrek hastalığı riskini artırdığını ve kardiyovasküler sağlığı kötüleştirebileceğini söylüyor. Dr. Dukan, Fransa Ulusal Doktorlar Düzeni tarafından aleyhine yapılan resmi şikayetler üzerine 2014 yılında tıp yapmayı bıraktı.

US News ve World Report En İyi Diyetler İyi Diyetler Overall (39 arasında) Dukan Diyeti numarasını 39 sırada yer alıp, onu 1.8 / 5 genel bir puan verir. Düşük sıralaması, diyetin katı kurallarına ve bir kişinin beslenme ihtiyaçlarını karşılamama potansiyeline dayanmaktadır.

Dukan Diyeti Ne yiyebilirsin?

Dukan Diyeti, ikinci aşamada eklenen 32 nişastalı sebze ile birinci aşamada 68 az yağlı, protein açısından zengin gıdaya izin verir.

Dukan Diyetindeki kalorilerin ve besinlerin çoğu, karbonhidratlardan daha doyurucu ve yağdan daha az kalori sunan proteinden gelir. Diyete ek olarak, plan fiziksel aktiviteyi, özellikle yürümeyi ve asansör yerine merdiven çıkmayı teşvik eder .

Diğer düşük karbonhidratlı diyetlerin aksine, Dukan Diyetinde yağ oranı çok düşüktür. Dr. Dukan’ın kitabında belirttiği gibi, gıdalardaki yağ içeriği “aşırı kilolu kişinin en ölümcül düşmanıdır”. Araştırmalar, sağlıklı yağları içeren dengeli bir diyetin sadece kilo vermeyi desteklemekle kalmayıp aynı zamanda optimal sağlığı korumanın ayrılmaz bir parçası olduğunu gösterdiğinden, bu, elbette, araştırmalarla kanıtlanamaz .

İLGİLİ: Su Orucu Nedir? Ne yiyebilirsin?

Ne bilmek istiyorsun

Dukan Diyeti hakkında daha fazla bilgi, ayda 30 dolara kişiselleştirilmiş koçluk sunan web sitesinde mevcuttur. Dr. Dukan, ufuk açıcı “Dukan Diyet Kitabı” na ek olarak, farklı aşamalarda diyet planının ayrıntılı ana hatlarını sunan ” Dukan Diyeti Kolaylaştırıldı ” ve ” Dukan Diyet Yemek Kitabı ” nı da yayınladı .

Dukan Diyeti, oruç tutmak veya karmaşık yemek zamanlaması gerektirmez, ancak farklı yiyecekleri belirli günlerle sınırlar. Aşağıdaki dört aşama Dukan Diyetinin temelleridir.

Dukan Diyeti Ne yiyebilirsin
Dukan Diyeti Ne yiyebilirsin

Aşama 1: Saldırı

Dukan Diyetinin ilk aşaması, ne kadar kilo vermek istediğinize bağlı olarak iki ila yedi gün sürer. Saldırı Aşaması sırasında, sınırlı az yağlı süt, yağlama tavaları için az miktarda zeytinyağı ve günde 1,5 yemek kaşığı yulaf kepeği ile birlikte sınırsız yağsız protein – yağsız sığır eti, derisiz kümes hayvanları, deniz ürünleri ve yumurta – yiyebilirsiniz.

Diyet, bu aşamayı “Saf Protein” günleri olarak adlandırır. Ayrıca günde altı ila sekiz bardak su içmeniz tavsiye edilir .

Aşama 2: Yolculuk

Bu aşama, diyetin ikinci günü kadar erken veya sekizinci gün kadar geç başlar (40 kilo veya daha fazla kilo vermesi gereken kişiler için tıbbi gözetim altında) ve bir yıla kadar sürer.

Yolculuk Aşaması sırasında, Saldırı Aşamasındaki yiyecekleri, yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, karnabahar, biber, salatalık ve mantar gibi özel sebzelerle yemeye devam edeceksiniz. Ayrıca yulaf kepeğini günde 2 yemek kaşığına çıkaracaksınız . Bu aşamadaki bazı günler “Saf Protein” günleri ve diğerleri “Protein / Sebze” günleri.

İLGİLİ: Master Cleanse Diyeti Nedir? (Limonata Diyeti)

3. Aşama: Konsolidasyon

Dr. Dukan’ın “gerçek kilonuz” dediği şeye ulaştığınızda, konsolidasyon aşaması başlar. Bu sürenin uzunluğu, kaybettiğiniz kilo miktarına bağlıdır ve kaybedilen her pound için beş günlük konsolidasyon ile.

Konsolidasyon Aşaması sırasında, ilk iki aşamadaki yiyecekleri yemeye devam edecek ve küçük porsiyonlarda meyve, ekmek, nişasta, peynir, diğer et parçaları ve şarap ekleyeceksiniz . Ayrıca yulaf kepeğini günde 2,5 yemek kaşığı artıracaksınız. Her hafta bir gün, saldırı aşaması menüsünü takip ettiğiniz “Saf Protein” gününe ayrılmıştır.

4. Aşama: Stabilizasyon

Son aşama, ağırlık bakım kısmıdır ve sonsuza kadar sürer. Stabilizasyon Aşaması sırasında, Konsolidasyon Aşaması yönergelerini takip edecek, ancak kilonuz sabit kaldığı sürece kuralları gevşeteceksiniz.