Terleme Botoksu Nasıl Yapılır?

Terleme Botoksu; Gün içerisinde aşırı terleme yaşayan kişilerin botoks uygulaması yöntemi ile terlemenin önlenmesi amaçlanarak geçici tedavi edilme şeklidir.

Botoks nedir?

Botoks enjeksiyonları, çeşitli tıbbi durumları tedavi etmek için kullanılır. Botoks, botulizme (bir tür gıda zehirlenmesine) neden olan mikroplardan yapılan bir nörotoksindir. Ancak endişelenmeyin, bir tıp uzmanı tarafından uygun şekilde kullanılırsa çok güvenlidir.

Botoks, kozmetik bir tedavi olarak başladı. Kasları geçici olarak felç ederek yüz kırışıklıklarını düzeltir. Doktorlar ayrıca migren, kas spazmları ve hiperhidroz gibi nöromüsküler durumları tedavi etmek için Botoks kullanırlar.

Hiperhidroz, aşırı terlemenin tıbbi terimidir. Sıcak olmadığında terleme gibi herhangi bir anormal terlemeyi ifade eder. Aşırı derecede terleyen insanlar giysilerini ıslatırlar veya terlerler. Düzenli antiperspiranlar, bu rahatsızlığı olanlar için işe yaramaz.

Botoks enjeksiyonları, hiperhidrozlu kişiler için yeni bir tedavi seçeneğidir. Terlemeniz reçeteli antiperspiranlar ile düzelmezse Botoks adayı olabilirsiniz. Botoks, koltuk altlarından aşırı terleyen insanlar için FDA onaylıdır. Eller, ayaklar ve yüz gibi diğer alanlarda terlemeyi azaltmak için “etiket dışı” da kullanılabilir.

İLGİLİ: Koltuk Altı Terlemesine Evde Çözüm

Etiket dışı kullanım, bir ilacı, tedavi edilmesi onaylanandan farklı bir şey için kullanmayı ifade eder. Bu durumda, Botox’un vücudun diğer bölgelerindeki aşırı terlemeyi tedavi etme etkinliğini doğrulamak için aynı miktarda titiz testten geçmediği anlamına gelir.

Terleme Botoksu Nasıl Yapılır
Terleme Botoksu Nasıl Yapılır

Botoks enjeksiyonları nasıl çalışır?

Botoks, ter bezlerinizi harekete geçirmekten sorumlu sinirleri bloke ederek çalışır. Normalde sinir sisteminiz vücut ısınız yükseldiğinde ter bezlerinizi harekete geçirir. Vücudunuzun kendini otomatik olarak soğuması budur. Bununla birlikte, hiperhidrozlu kişilerde ter bezlerine sinyal veren sinirler aşırı aktiftir.

Botoks enjeksiyonlarını doğrudan vücudunuzun genellikle terleyen bölgesine aldığınızda, aşırı aktif sinirleriniz esasen felç olur. Sinirlerin ter bezlerine sinyal veremediğinde terlemezsin. Ancak Botox sadece enjekte edildiği belirli bölgede terlemeyi engeller.

İLGİLİ: Evde Cilt Bakımı Aşamaları Nasıl Yapılır?

Botoks nerede kullanılır?

Şu anda, Botox yalnızca koltuk altı terlemesinin tedavisi için onaylanmıştır. Yapılan çalışmalarda , Botox koltuk altı terlemesinin tedavisinde son derece etkiliydi. Doktorlar, vücudun diğer bölgelerini tedavi etmek için “etiket dışı” kullanırlar.

Araştırmalar, Botoks’un avuç içlerini vakaların yüzde 80 ila 90’ında başarılı bir şekilde tedavi ettiğini bulmuştur . Ancak tedaviler koltuk altı tedavileri kadar uzun sürmez. Araştırmalar ayrıca Botoksun alın terini tedavi etmek için çalıştığını gösteriyor. Yaklaşık beş ay boyunca terlemeyi yüzde 75 oranında azaltabilir .

Araştırmacılar , Botoks’un ayak tabanındaki terlemeye yardımcı olabileceğine inanıyor, ancak çok az çalışma yapıldı. Özellikle endişe verici olan, ayağa yapılan enjeksiyonların diğer bölgelere göre çok daha ağrılı olmasıdır.

Botoks enjeksiyonları, deneyimli bir pratisyen tarafından verildiğinde en iyi sonucu verir. Enjeksiyonlar uzun sürmez ve bir ofis ziyareti sırasında tamamlanabilir. Doktorunuz, ince bir iğne kullanarak Botoks ilacını deri yüzeyinin hemen altına enjekte edecektir. Endişe alanınızın etrafında bir ızgara deseni oluşturan birkaç enjeksiyon alacaksınız. Doktorunuz size buz veya uyuşturma ajanı gibi ağrıyı önlemek için bir şeyler verebilir.

Botoks enjeksiyonlarınızı bitirir bitirmez işinize ve normal yaşama dönebilirsiniz. Doktorunuz, check-in yapmak ve gözden kaçan noktaları düzeltmek için bir takip randevusu ayarlamanızı isteyebilir.

Terleme Botoksu: Riskleri ve yan etkileri nelerdir?

Botoksun güvenliğini değerlendiren birçok çalışma yapılmıştır. Çoğu insan buna iyi tahammül eder. Olası yan etkiler şunları içerir:

  • enjeksiyon bölgesinde ağrı veya morarma
  • baş ağrısı
  • grip benzeri semptomlar
  • sarkık göz kapağı (yüz enjeksiyonları için)
  • göz kuruluğu veya yırtılma (yüze enjeksiyon için)

Botoks enjeksiyonlarının ciddi yan etkileri oldukça nadirdir. Botoks tüm vücudunuzu etkilediğinde ciddi yan etkiler ortaya çıkar. Bu, enjeksiyonlarınızdan saatler, günler veya haftalar sonra gerçekleşebilir. Nadir fakat ciddi yan etkiler şunları içerir:

  • tüm vücutta kas zayıflığı
  • görme sorunu
  • nefes almada zorluk
  • mesane kontrolünün kaybı

Tedaviden sonra ne beklenmeli

Botoks enjeksiyonlarını aldıktan hemen sonra normal aktivitelerinize devam edebilirsiniz. Tedavi edilen bölgede terlemeyi bırakmanız iki ila yedi gün sürer. Tam kuruluk iki hafta sürebilir.

Botoksun etkileri geçicidir, bu da gelecekte daha fazla enjeksiyona ihtiyacınız olacağı anlamına gelir. Koltuk altı terlemesi için kuruluk dört ila on dört ay arasında sürebilir. Sonuçlar eller ve ayaklar için uzun sürmeyebilir ve tedavinizi yaklaşık altı ay içinde tekrarlamanız gerekebilir.

Tedavinizden yaklaşık iki hafta sonra, Botoksun tüm etkilerini gördükten sonra, bir takip randevusu için doktorunuzu görmelisiniz. Bu randevuda doktorunuz gözden kaçan noktaların herhangi bir “rötuşunu” yapabilir

İLGİLİ: Evde Doğal Deodorant Nasıl Yapılır?

Sonuç olarak

Botoks aşırı terleme için oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Birçok insan için yaşam kalitelerini büyük ölçüde artırır. Ne yazık ki, enjeksiyonlar maliyetli olabilir ve her zaman sigorta kapsamında değildir. Botoks enjeksiyonlarınızın karşılanması konusunda doktorunuzla veya sigorta şirketinizle konuşabilirsiniz.