Koltuk Altı Terlemesine Evde Çözüm

Koltuk altı terlemesine evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerle çözüme kavuşturabilirsiniz. Sağlığınız hakkında endişeleriniz varsa, terlemeyi durdurmanın daha doğal bir yolunu bulmak için sert kimyasallar içeren antiperspirantlardan uzak durabilirsiniz.

Sağlıklı olma arzunuza rağmen, ter izlerinizle insanları korkutmak da istemezsiniz. Öyleyse yapılacak terli bir sağlık manyağı nedir?

Neyse ki, kuru çukurlar adına sağlığınızdan ödün vermek zorunda kalmamanız için bazı doğal ter ilaçları derledik.

1. SİRKE

Sirke – daha spesifik olarak, elma sirkesi – etkileyici bir sağlık yararları listesi sağlar. Kan şekerini düzenlemeye, toksinleri atmaya, mide ekşimesini ve asit reflüsünü gidermeye ve hatta kilo vermeye yardımcı olur.

Doğrudan cilde uygulandığında, sirke ayrıca bakterileri yok etmeye ve gözenekleri kapatmaya yardımcı olan bir büzücü görevi görür. Bolca terlerseniz, sirke karışımı içmek veya her gece doğrudan terli bölgeye uygulamak terlemeyi azaltmaya yardımcı olabilir.

Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğinden önce 2 çay kaşığı sirke ve bir çay kaşığı elma sirkesi karışımı içiniz. Kurutma etkileri birkaç gün içinde başlamalıdır.

İLGİLİ: Evde Cilt Bakımı Aşamaları Nasıl Yapılır?

2. DOMATES SUYU

Kanserle mücadele yararlarının ötesinde, domates suyu gözeneklerinizi de küçültür ve kronik teri azaltabilir. Domates açısından zengin bir diyet yemek veya her gün sadece bir bardak domates suyu içmek aşırı terlemeyi kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Domates size göre değilse, koltuk altlarınıza (veya en çok terlediğiniz yere) domates suyu sürmeyi deneyin ve durulamadan önce en az 10 dakika bekletin.

3. YEŞİL VE SİYAH ÇAY

Çay gibi sıcak içecekler içmek, teri durdurmak için mantıksız görünebilir. Ancak yeşil çay, ter bezlerinizi daraltan ve sizi sakinleştiren magnezyum ve B Vitamini içerir (güle güle stres terlemesi !)

Çok terlerseniz, bu ter engelleyici faydalardan yararlanmak için sabah kahvenizi yeşil çayla değiştirmeyi deneyin.

Sürekli koltuk altı terlemesi yaşıyorsanız, siyah çayın büzücü özellikleri de doğrudan cildinize uygulandığında terlemeyi azaltabilir. Siyah çayı demledikten (ve soğumasını bekledikten sonra), çayı koltuk altlarınıza bir havluyla (veya çay poşetinin kendisini) birkaç dakika ovun.

Koltuk Altı Terlemesine Evde Çözüm
Koltuk Altı Terlemesine Evde Çözüm

4. MISIR ŞEKERLEME VE PİŞİRME SODASI

Mısır nişastası ve kabartma tozu doğal olarak su emici maddelerdir. Kabartma tozu alkali olduğu için terdeki bakteri seven asitlere karşı koyar ve doğal bir deodorant görevi görür. Mağazadan satın alınan birçok deodorant, bu nedenle karbonat içerir.

Koltuk altlarınızın kuru olduğundan emin olun ve ikisinin ağır bir karışımını her gece terli bölgeye doğrudan uygulayın. Su ile durulamadan önce 30 dakika bekletin. Bir ön uyarı olarak, karışımı çok uzun süre bırakmak rahatsız edici yan etkilere neden olabilir. Bunu yaklaşık bir yıl önce denediğimde, cildimi tahriş eden ve koltuk altlarımı kırmızıya çeviren karbonatı bütün gün boyunca açık bıraktım. Kabartma tozu da yanma hissi bıraktı, bu yüzden bu kesmeyi tekrar denemedim.

İLGİLİ: Evde Doğal Deodorant Nasıl Yapılır?

5. BUĞDAY SUYU

Doğal bir detoksifikatör olan buğday çimi suyu ayrıca A, C, B12, B6 vitamini ve folik asit bakımından zengindir. Kandaki toksinleri nötralize ederek ve seyrelterek günde sadece bir çorba kaşığı buğday çimi içmek terle mücadeleye yardımcı olur. Teriniz özellikle keskinse, şanslısınız demektir! Buğday çimi suyu ayrıca terden kaynaklanan kokuyu da azaltır.

6. PATATES VE POTASYUM AÇISINDAN ZENGİN GIDALAR

Çok fazla sodyum tüketmek vücudunuzun daha fazla su tutmasına neden olur. Patates ve brokoli gibi potasyum açısından zengin besinler bu süreci tersine çevirerek suyun vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bu tepki nedeniyle patateslerin fazla suyu emdiği ve terlemeyi hafifletmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Bu kurutma etkilerini deneyimlemek için koltuk altlarınıza günde birkaç dakika bir patates dilimi sürmeniz yeterlidir.

7. THOMPSON TEE TER DAYANIKLI GÖMLEK

Cildinize masaj yapmak işe yaramazsa koltuk altı terini engellemek için Thompson Tee gibi tere dayanıklı bir atlet giymeyi deneyin .

Patentli tere dayanıklı teknolojiyle donatılmış bu gömlekler koltuk altı terini tamamen emer ve buhar olarak salar – böylece hiç kimse bu utanç verici ter izlerini görmez.

Nem emici malzemelerin çoğu, birkaç yıkamadan sonra aşınan sert kimyasallarla işlenirken, Thompson Tees bambudan ve birinci sınıf penye pamuktan doğal suni ipekden yapılmıştır. Sadece diğer fanilalardan daha uzun süre dayanmazlar; ter emici yetenekler de bir avuç yıkamanın çok ötesine dayanır.

8. ÇAY AĞACI YAĞI

Çay ve sirke gibi, çay ağacı yağı da tere neden olan bakterilerle savaşmak için büzücü görevi görür . Bir pamuğu çay ağacı yağına batırın ve her gün koltuk altlarınıza sürün. Etkiler birkaç gün içinde görülmeye başlamalıdır.

9. LİMON

Limonun içindeki asit, aşırı terlemeyi doğal olarak azaltmak için mükemmel bir adaydır . Ya koltuk altlarınıza yarım limon sürün (sıvıyı çıkarmak için hafifçe sıkarak) ya da az miktarda limon suyunu karbonatla karıştırıp pamuklu bir bezle sürün. Limon suyunu en az 30 dakika açık bırakmaya çalışın ve iyice durulayın.

İLGİLİ: Yüzde Aşırı Terleme Neden Olur?

10. CADI FINDIĞI

Cadı fındığı, terli koltuk altları için harika bir ev ilacıdır. Doğada bulunan bir bitki olan cadı fındığı, büzücü ve terletici görevi görür . Cildinizi kurutur ve terlemeyi önlemek için gözeneklerinizi kapatır.

Cadı fındığıyla teri azaltmanın iki yolu vardır.

Birincisi , en çok terlediğiniz bölgelere pamuklu sıvı cadı fındığı sürmektir . Bir macun yapmak için eşit miktarda su ve fındık kabuğu tozunu da birleştirebilirsin . Macunu cildinize uygulayın ve suyla durulamadan önce bir saat bekletin.

İlaç dolabınızda muhtemelen cadı fındığınız olmasa da, solüsyonu yüzünüz için bir büzücü olarak, makyajınızı temizlemek veya hatta kepeği tedavi etmek için de kullanabilirsiniz.

11. TUZ

Daha kuru çukurlar için tuz mu? Bahse girerim. Tuz teri emer, gözeneklerinizi tıkar ve cildinizin kuru kalmasını sağlar.

Hiperhidroz için ev ilacı olarak tuzu kullanırken birkaç seçeneğiniz var. İlk önce terli bölgelerinize deniz tuzu kristallerini sürmeyi deneyin. Terleme seansının geldiğini hissettiğinizde kullanmak için yanınızda bir şişe kristal bile taşıyabilirsiniz.

Bu işe yaramazsa, bir turunçgil ovalaması yapmak için eşit miktarda tuz ve limon suyunu karıştırın. Solüsyonu cildinize sürün, durulayın ve daha az terlemenin tadını çıkarın!