Evde Cilt Bakımı Aşamaları Nasıl Yapılır?

Evde Cilt Bakımı Aşamaları günlük olarak hangi sıralama ile yapılmaya başlanmalı sorusunun cevabını sizler için derledik. Cildiniz sahip olduğunuz en büyük organdır, bu yüzden onunla ilgilenmek istersiniz. Parlayan cilt tipik olarak sağlık ve canlılığın bir işareti olarak görülür. Öte yandan donuk veya kuru cilt, kendinizi en iyi halinizden daha az hissetmenize neden olabilir.

Güzellik ve cilt bakımı rutininizin bir parçası olarak uygulayabileceğiniz 10 ürün ve yaşam tarzı değişikliği. En iyi kısım? Muhtemelen kilerinizde, mutfağınızda veya ecza dolabınızda ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz.

1. Natürel hindistan cevizi yağı ile cildi yatıştırın

Hindistan cevizi yağı anti-enflamatuar, antioksidan ve iyileştirici özellikler Ancak yüzünüzde hindistancevizi yağı kullanmak her cilt tipi için işe yaramayabilir. Hindistan cevizine alerjiniz varsa kullanmayın.

Tahriş etmeden uygulayabiliyorsanız, çeşitli şekillerde kullanılabilir. Hindistan cevizi yağını şu amaçlarla kullanabilirsiniz:

  • makyaj yapmak
  • cilt bariyerinizi yatıştırın
  • Yüzey tabakasının altında sağlıklı olan nemli görünümlü cildi teşvik edin
  • Araştırma hindistancevizi yağının iyi bir nemlendirici olduğunu gösterir. Yüzünüze az miktarda hindistancevizi yağı sürmeyi deneyin. Normal temizleyicinizle yıkamadan önce birkaç dakika emmesini bekleyin.

2. Cildi güçlü ve sağlıklı tutmak için aloe vera kullanın

Aloe vera iyileştirici özelliklere sahiptir ve yeni hücre büyümesini teşvik edebilir. Ayrıca gözenekleri tıkamadan yatıştırır ve nemlendirir. Her gün yüzünüzü yıkadıktan sonra aloe vera kullanmak cildinize sağlıklı bir ışıltı verebilir.

İLGİLİ: Koltuk Altı Terlemesine Evde Çözüm

Aloe veraya alerjisi olması mümkündür. Önce ön kolunuza az miktarda sürterek test edin ve 24 saat içinde herhangi bir reaksiyon olmazsa kullanımı güvenli olmalıdır.

Evde Cilt Bakımı Aşamaları Nasıl Yapılır
Evde Cilt Bakımı Aşamaları Nasıl Yapılır

3. Yüzünüzü yıkadıktan sonra uygun şekilde nemlendirin

Cildinizi nemi hapseden, iyileşmeyi teşvik eden ve ışıltılı, genç bir görünümü teşvik etmek için antioksidan özelliklere sahip ürünlerle nemlendirin. Kuru hissettiğinde cildinizi peeling yapmayın ve sadece yüzünüz yağlı olduğu için nemlendiriciyi atlamayın .

Duştan veya yüzünüzü durulamaktan hala ıslakken cildinize nemlendirici uygulayın . Bu, yüzünüzü pürüzsüz hissettirmek için bir yüzey seviyesinde çalışmak yerine ekstra nemi hapsedecektir.

4. Günlük güneş kremi kullanın

15 veya üzeri SPF’li güneş kremi kullanmak cilt kanserini önleyebilir . Cildinizi zararlı UV ışınlarından korumak aynı zamanda cilt yaşlanma süreci olan fotoyaşlanmaya karşı da koruma sağlar.

Yağmurlu veya bulutlu günlerde bile her sabah güneş koruyucu içeren bir ürün uyguladığınızdan emin olun.

5. İşe yarayan bir temizlik rutini bulun

Cildinizi çok sık yıkayarak nemi soymak istemezsiniz ve gözeneklerinizi çok fazla yıkamayı telafi etmek için çok fazla yağ üretmeye teşvik etmek istemezsiniz.

Terledikten sonra, sabah ilk iş olarak ve yatmadan hemen önce yüzünüzü yıkamak , genellikle sağlıklı ciltler için tatlı bir noktadır.

İLGİLİ: Evde Doğal Deodorant Nasıl Yapılır?

6. Dumandan ve ikinci el dumandan kaçının

Cildinizi sigara dumanına maruz bıraktığınızda, yüzünüzü her türlü kimyasal toksinle kaplamış oluyorsunuz. Bu , cilt hücrelerinizdeki oksidatif stresi artırır ,giden erken yaşlanmış cilt.

Sigara içiyorsanız, cildinizi bırakmak için başka bir neden olarak düşünün.

7. Daha fazla su için

Cildiniz, iyi çalışması için suya ihtiyaç duyan hücrelerden oluşur. Su içme ve sağlıklı bir cilde sahip olma bağlantısı halen devam ediyor, ancaken az bir 2015 çalışması daha fazla su içmek ve daha sağlıklı bir cilde sahip olmak arasında güçlü bir bağlantı olduğu sonucuna vardı.

Günde en az 8 onsluk su içmeyi hedefleyin.

Evde Cilt Bakımı Aşamaları 1
Evde Cilt Bakımı Aşamaları 1

8. Cildinizi beslemek için yemek yiyin

Meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet yemek vücudunuzdaki vitamin ve antioksidanları artıracaktır. Mayo Clinic’e göre , balık yağı gibi sağlıklı yağlar yemek ve çok sayıda koruyucu içeren işlenmiş gıdalardan uzak durmak, daha sağlıklı görünen bir cilt ile doğrudan bağlantılı olabilir.

9. Probiyotikler alın

Probiyotik takviyeleri şunları yapabilir:

  • bağışıklık sisteminizi güçlendirin
  • sindiriminizi iyileştirin
  • sindirim sisteminizdeki şişkinliği ve iltihabı azaltın

Göre bir 2014 çalışması probiyotikler sağlıklı saçlara ve gözle görülür şekilde parlayan bir cilde de katkıda bulunabilir.

İLGİLİ: Yüzde Aşırı Terleme Neden Olur?

10. Duşunuzu kısaltın

Buhar ve ısı gözenekleri açabilir ve toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Ancak cildinizin üzerinde bir seferde birkaç dakikadan fazla sıcak su akması, yağı cildinizden uzaklaştırarak yorgun ve donuk görünmesine neden olabilir. Cildinizin aşırı sıcak suya maruz kalmasını en aza indirmeye çalışın.

Kan dolaşımını iyileştirmek için duşunuzun son bölümündeki sıcaklığı düşürmeyi de düşünebilirsiniz, bu da yüzünüze daha tonlu ve genç bir görünüm kazandırabilir. Ek bir fayda olarak, bu belki hatta bağışıklık sisteminizi güçlendirin.

Cildinize dikkat etmek, gözle görülür şekilde parlayan ciltte işe yarayabilecek bir öz bakım şeklidir. Bazen stres, beslenme yetersizlikleri, hormon dengesizlikleri ve diğer sağlık koşulları parlak bir cilde ulaşmayı daha zor hale getirebilir.

Cildinizin görünümü hakkında endişeleriniz varsa, birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcınızla veya dermatoloğunuzla konuşun. Donuk, kuru, pul pul veya yamalı cilt, diğer sağlık sorunlarının bir belirtisi olabilir.