Evde Doğal Deodorant Nasıl Yapılır?

Evde Doğal Deodorant yapımı oldukça basit uygulama ve malzemelerden oluşmaktadır. Geleneksel deodorantlar ve ter önleyiciler vücut kokusunu bastırmak için tasarlanırken ve nemini , kullanılan bileşenler zararlı olabilir ve hatta çukurlarınızın uzun vadede daha kötü kokmasına neden olabilir. Çukurlarınızı bakteri dostu ter saunaları yapmak için pH dengesini bile değiştirebilirler.

Bu nedenle, doğal deodorantlar ve hatta kendi deodorantlarınızı nasıl yapacağınız konusunda fikirlerimiz var.

Deodorantlar ve antiperspiranlar farklı şeyler yaparken, raflarda gördüğünüz pek çok çukur çubuğu aslında deodorant-antiperspirant kombinasyonlarıdır. Geleneksel deodorantlar, bakterileri öldürmek için antimikrobiyal ajanlar veya etanol kullanır. Öte yandan, antiperspirantlar, ter bezlerini tıkamak için alüminyum bazlı tuzlar kullanır, böylece koltuk altı böcekleri yemek yiyemez ve pis koku oluşturmaz.

Belki bu size harika geliyor – bakteriler için çifte sorun. Çok hızlı değil. 2016 yılında yapılan bir araştırma , bu geleneksel ürünlerin cildinizin ekosistemini değiştirdiğini ve belki de daha iyisi için olmadığını gösteriyor. Bağışıklık sisteminizi azaltırken farkında olmadan vücut kokunuzu yoğunlaştırıyor olabilirsiniz. Çukur ürünlerini kullanmayan katılımcıların koltuk altlarında Corynebacterium asılı kaldı . Bu bakteri BO üretir, ancak aynı zamanda bize enfeksiyonlara karşı bir destek sağlar.

İLGİLİ: Yüzde Aşırı Terleme Neden Olur?

Kimyanızı tamamlamak için bir deo oluşturmak

Daha iyi bir çukur mikrobiyomu oluşturmak için geleneksel çubuğunuzu fırlatıp attıysanız, bir ürünü neyin doğal bulduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Sentetik ve yapay bileşenlerden kaçınmanın yanı sıra, bu deodorantlar genellikle şu üç bileşene sahiptir:

hindistan cevizi yağı ve çay ağacı yağı gibi dezenfektan veya antibakteriyel özelliklere sahip bileşenler

Hoş bir koku sağlamak için lavanta , sandal ağacı veya bergamot gibi uçucu yağlar

nemle mücadele etmek için karbonat , ararot veya mısır nişastası gibi doğal olarak emici malzemeler

Doğal deodorantlar, geleneksel antiperspirantlar gibi ter bezlerini tıkamaz, ancak genellikle endişe verici olan alüminyum bileşen içermezler.

Doğal deodorantlar terle değil kokuyu kapatır – ve bu iyi bir şeydir

Doğal bir ürüne geçerken geleneksel deodorantlarla aynı sonuçları beklemeyin. Koltuk altlarınızın ekosistemini yeniden dengelemesi birkaç gün veya hafta sürebilir. Süreci hızlandırmak için koltuk altı detoksunu deneyebilirsiniz , ancak doğal deodorantların terlemeyi durdurmayacağını unutmayın. Bunun yerine, işler ısındığında kokuyu en aza indirmeye çalışırlar.

Kendi kişisel koku imzamızı zaten ortadan kaldırmak istemiyoruz. Sık sık vücut kokusundan kötü bir şey olarak bahsediyoruz – ama öyle değil. Gözler, fiziksel çekiciliğin odaklandığı ilk şey olabilir, ancak burunlarımız da eşleşmeyi seçtiğimiz kişide rol oynar .

Bu nedenle, sıcak yogadan hemen sonra duş almadan randevuya çıkmak istemeseniz de, doğal, maskesiz kokunuz günlük koşullarda tamamen kabul edilebilir. Ve muhtemelen çekici niteliklerinizden biri.

İLGİLİ: Zerdeçal Maskesi Tarifi ve Uygulaması

Kendi deodorantınızı yaratın

Çevrimiçi seçenekler size hitap etmiyorsa, kendiniz de yapmayı deneyebilirsiniz. Bu kolay tarifi deneyin:

Malzemeler:

  • 1/3 su bardağı hindistancevizi yağı
  • 1/4 su bardağı karbonat
  • 1/4 su bardağı ararot nişastası
  • İstenirse 6 ila 10 damla uçucu yağ

Talimatlar:

  • Kabartma tozu ve ararotu karıştırın.
  • Hindistan cevizi yağında karıştırıncaya kadar ezin. İsterseniz uçucu yağlar ekleyin.
  • Karışımı boş bir cam kavanoza koyun.
  • Kullanmak için, sıvıya dönüşene kadar parmaklarınızın arasında az miktarda ısıtın. Çukurlarınıza uygulayın.

Kendi doğal deodorantınızı yaparken, farklı bazlar, tozlar ve yağları denemekten çekinmeyin. Shea yağı, kakao yağı ve hindistancevizi yağı, bazlar kadar iyi çalışır, ancak tamamen toz formülü tercih ediyorsanız bir tane almanıza gerek yoktur. Sadece eşit parçaları kabartma tozu ve ararotu birleştirin ve ardından tercih ettiğiniz yağları ekleyin ve karıştırmak için sallayın. Üstü çalkalayıcı olan boş bir baharat kavanozunda saklayın.