Ter Kokusunu Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

Ter Kokusunu Önlemek için bazı dikkat edilmesi gereken basit kurallar ve noktalar vardır. Bu uygulamalara dikkat ettiğinizde terlemeniz hafifleyecek ve kötü koku oluşması azalacaktır. Ne kadar terlediğinizden rahatsızsanız, pek çok farklı marka deodorantı denediniz ve başarılı olamadınız. Aşırı koltuk altı terlemesi rahatsız edici olabilir, ancak kaçınılmaz olmak zorunda değildir. Terlemeyi önlemek için evde deneyebileceğiniz birçok yöntem vardır.

Terleme nasıl önlenir?

Koltuk altı terlemesini azaltabilecek veya ortadan kaldırabilecek birkaç doğal ve reçetesiz ilaç vardır. Bunlardan bazıları şunları içerir:

1. Topikal antiperspiranlar kullanın

Gömleğinizdeki ter lekelerinden bıktınız mı? Standart deodorantınızı bırakıp terlemeyi önleyici uygulamaya geçmeyi deneyin. Deodorant kollarınızın altındaki kokuyu öldürebilir, ancak sizi tamamen terlemekten alıkoyacak şekilde tasarlanmamıştır.

İLGİLİ: Koltuk Altı Terlemesine Evde Çözüm

Antiperspirantlar hem kokuya neden olan bakterileri öldürür hem de ter bezlerinizin koltuk altı ter üretmesini aktif olarak engeller. Bu ter kokusunu önlemek için rahatsızlığınızı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, bazı insanlar için, reçetesiz satılan antiperspiranlar pek işe yaramaz. Normal antiperspirantların sizin için işe yaramadığını fark ederseniz, daha yüksek miktarda aktif bileşen olan alüminyum klorür (en az yüzde 13) içeren daha güçlü antiperspiranlar arayın. Ve bu işe yaramazsa, daha güçlü antiperspirant için reçete alma konusunda doktorunuzla konuşun.

Terlemeyi önleyici maddeyi doğru uyguladığınızdan emin olmanız da önemlidir, böylece işini amaçlandığı gibi yapabilir. Bu, şunları yapmanız gerektiği anlamına gelir:

Antiperspirantı yalnızca kuru, temiz cilde uygulayın (terleten koltuk altlarına veya duştan hala nemli olan koltuk altlarına uygulamayın).

Antiperspirantınızı gece, yıkandıktan sonra, vücudunuzun en soğuk olduğu zamanlarda kullanın; bu, aktif bileşenin tam etkisini almasına izin verir.

Saç terlemeyi engelleyebileceği için kollarınızın altını tıraş edin. (Ancak, antiperspirant yeni tıraş edilmiş cildinizi tahriş edebileceğinden, uygulamadan hemen önce tıraş olmadığınızdan emin olun.)

Çalışması için zaman verin; antiperspirantın tam etkisini hissetmeniz dört güne kadar sürebilir.

2. Duş ve giyinme arasında bekleyin

Duş yaptıktan sonra, gün için giyinmeden önce birkaç dakika bekleyin. Bu, özellikle sıcak duş alırsanız veya sıcak, nemli bir iklimde yaşıyorsanız önemlidir. Giysilerinizi giymeden önce vücudunuzun soğumasına ve kurumasına izin vermek, banyodan hemen sonra koltuk altlarınızın terlemesini önlemeye yardımcı olabilir.

3. Koltuk altlarınızı tıraş edin

Koltuk altlarınızı tıraş etmek aşırı terlemeyi azaltabilir. Saç nemi tutar ve koltuk altı kılları da bir istisna değildir. Zaten kollarınızın altında aşırı terleme yaşıyorsanız, tıraş olmak çok önemlidir. Ve terle birlikte sürekli olarak vücut kokusuyla savaşıyorsanız, tıraş olmak da onu azaltmaya veya ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

4. Tere neden olan gıdalardan kaçının

Diyetinizin ne kadar terlediğinizi etkileyebileceğini biliyor muydunuz? Ve bazı yiyecekler vücudunuzun diğerlerinden daha fazla ter üretmesine neden olabilir. Çok fazla terlediğinizi düşünüyorsanız, diyetinizdeki tere neden olan yiyecekleri azaltmak veya ortadan kaldırmak yardımcı olabilir.

Düşük lif içeriğine sahip yiyecekler, sindirim sisteminizi yiyeceklerinizi parçalamak için fazla mesai yapmaya zorlar. Yüksek sodyumlu diyet, vücudunuzun tüm bu tuzu fazla idrar ve ter şeklinde detoks yapacağı anlamına gelir. Yağ oranı yüksek yiyecekler yemek, vücudunuz yağı işlerken iç kısımlarınızın ısınmasına neden olur.

Terli koltuk altlarını tetikleyebilecek diğer bazı yiyecek ve içecekler şunları içerir:

 • işlenmiş gıdalar
 • likör ve bira
 • sarımsak ve soğan
 • yüksek yağ içeriğine sahip yiyecekler
 • kafein
 • sıcak, baharatlı yemekler
 • dondurma

5. Teri azaltan daha fazla yiyecek yiyin

Bazı yiyecekler aslında vücudunuzun ürettiği ter miktarını azaltabilir ve bu süreçte aşırı aktif ter bezlerini sakinleştirebilir. Diyetinizle teri azaltmaya çalışırken, sindirim sisteminizi zorlamayacak yiyeceklere odaklanmak önemlidir. Ayrıca sinir sisteminizi aşırı uyarmayan ve onun yerine sakinleştiren yiyecekler aramak isteyeceksiniz.

Dahil etmek isteyebileceğiniz bazı ter azaltıcı yiyecekler şunları içerir:

 • Su
 • Kalsiyum içeriği yüksek yiyecekler (süt ürünleri ve peynir gibi)
 • Badem
 • muz
 • kesilmiş sütün suyu
 • su içeriği yüksek sebze ve meyveler (örn. karpuz, üzüm, kavun, brokoli, ıspanak, karnabahar, dolmalık biber, patlıcan, kırmızı lahana)
 • zeytin yağı
 • yulaf
 • yeşil çay
 • tatlı patatesler

6. Susuz kalmayın

Bol su içmek ve su içeriği yüksek yiyecekler yemek vücudunuzu serin tutabilir ve aşırı koltuk altı terlemesini önleyebilir.

İLGİLİ: Evde Cilt Bakımı Aşamaları Nasıl Yapılır?

7. Nefes alabilen, bol giysiler giyin

Sıkı giysiler giymek – özellikle kollarınızın altına sıkı sıkıya oturan giysiler – gömleğinizde koltuk altı lekelerine neden olabilir. Ayrıca sizi daha fazla terletebilirler. Bunun yerine, nefes alabilen kumaşlar ve daha gevşek oturan giysiler giymeyi deneyin. Bu, koltuk altlarınızın düzgün bir şekilde soğumasını sağlar ve terlemelerini ve giysilerinizi lekelemelerini önlemeye yardımcı olabilir.

8. Kafeini atlayın

Kafein, sinir sistemini uyarır ve terlemeyi artırır. Aynı zamanda kan basıncınızın yükselmesine, kalp atış hızınızın yükselmesine ve ter bezlerinizi yüksek vitese sokmasına neden olur.

Ve kafein içeren kahve veya diğer sıcak içeceklerin hayranıysanız, sıcak içecekler vücut ısınızı yükselttiği ve terlemeye neden olduğu için ekstra terli bir gün geçirebilirsiniz. Kafeini tamamen azaltmayı veya ortadan kaldırmayı deneyin.

9. Sigarayı Bırakın

Sigara içerken aldığınız nikotin kafein gibi vücut ısınızı yükseltir, kalbinizin daha hızlı atmasına neden olur ve ter bezlerinizin fazla mesai yapmasına neden olur. Sigara içmek, ağız kokusu, lekeli dişler ve kanser gibi bir dizi başka hijyen ve sağlıkla ilgili endişelerle ilişkilidir. Dolayısıyla, fazla teri azaltmaya ve genel sağlığınızı iyileştirmeye hazırsanız, sigarayı bırakmak sizin için çözüm olabilir.

Ne sıklıkta terlediğinizi en aza indirmek için yaşam tarzınızda ve alışkanlıklarınızda bazı değişiklikler yapmak mümkündür. Evde ve reçetesiz satılan ilaçlar etkisiz ise doktorunuzdan randevu alın. Bazı durumlarda, özel bir reçeteli antiperspiranta ihtiyacınız olabilir. Seçeneklerinizi tükettiğinizde kullanabileceğiniz tedaviler de (Botox enjeksiyonları gibi) vardır; doktorunuz sizi vücudunuz için en iyi seçeneklere yönlendirecektir.

Bazı durumlarda, çok terleyen kişilerde , doktor tarafından teşhis ve tedavi edilen hiperhidroz adı verilen bir durum olabilir . (Hiperhidroz, sadece kolların altında değil, tüm vücutta aşırı terlemeyi içerir.) Doğru yaklaşımla, kısa süre sonra yine daha kuru ve daha rahat koltuk altlarının keyfini çıkarmalısınız.