Paleo Diyeti Yenmesi ve yenmemesi Gereken Gıdalar

Bazen formunuzu korumanıza ve sağlıklı bir yaşam tarzı izlemenize yardımcı olan şey köklerinize geri dönmektir. Paleo diyeti temel felsefesi budur.

Paleo diyeti, neredeyse sıfır seviyelerde işleme ve ölçülülükten geçen ve atalarımızla aynı yeme standartlarını geliştiren bütün gıdaları teşvik ederek, insanların kalori yüklü gıda gruplarını uzak tutarak başarılı bir şekilde kilo vermeleri ve buna bir alternatif geliştirmeleri için tasarlandı. modern yaşam tarzı sorunları. ‘Mağara diyeti’ olarak da anılan bu diyet planı, diyabet ve kalp hastalıkları gibi hastalıklarla savaşmak için de savunulmuştur.

Araştırmalar ayrıca, bir Paleo diyetini takip etmenin vücuttaki metabolik hızı önemli ölçüde hızlandırmaya ve uzun vadede daha iyi sağlığı geliştirmeye yardımcı olabileceğini ve böylece insanların formda kalmasına yardımcı olabileceğini öne sürdü.

Paleo diyeti büyük ölçüde kısıtlayıcı olduğundan ve yiyebileceğiniz ve yiyemeyeceğiniz bazı yiyecek gruplarına karşı güçlü bir isteksizlik gösterdiğinden, bunu takip etmek biraz zor olabilir. Ancak bu diyet planı ile tanıtılan besinler oldukça besleyici ve doyurucudur. Bütün gıdalardan oluşan bir diyetle hayatta kaldığınızda, daha fazla sindirim lifi ve besin içeriği elde edersiniz, böylece obezite ile mücadeleye yardımcı olur.

7 Günlük Paleo Diyeti Listesi

Paleo diyeti, diyet planınıza protein bakımından yüksek ve karbonhidrat oranı düşük yiyecekleri eklemenizi teşvik eder. Şekeri yüksek ve yoğun işlenmiş gıda gruplarını ortadan kaldırarak, genel kalori alımınızın azaltılmasına yardımcı olur. Kilo vermeyi planlıyorsanız, diyetinize neleri dahil edeceğiniz ve neleri hariç tutacağınızla ilgili kullanışlı bir kılavuz:

NE YEMEK GEREKİR

Diyet planı, kökten gıda kaynaklarının (hem vejeteryan hem de vejeteryan olmayan) temin edilmesine inanır. Bu nedenle, Paleo diyeti yumurta, sebze, meyve, kabuklu yemişler ve tohumlar gibi gıda maddelerini içerir. Diğer zayıflama diyetlerinden farklı olarak, avokado, hindistancevizi, keten tohumu ve zeytinyağı gibi anti-inflamatuar omega-3 yağ asitleri bakımından nispeten zengin olan düşük yağlı yağların kullanımını teşvik eder.

NE YEMEMELİ

Bir paleo diyetinin ardındaki fikir, yaşam tarzınızdan karmaşık karbonhidratları ve glüteni çıkarmaktır. Bu nedenle diyet seçenekleri çok kısıtlayıcıdır. Burası zorlaştığı yer. Sebzeler ve meyveler, tahıllar, baklagiller, bazı tuz türleri ve her türlü rafine ve yapay şeker hariç diyetinize dahil edilmesi kolay olsa da.

Baklagiller ve tahıllar mağaracığın diyetinin bir parçası olmadığından, ekmek, fasulye, yer fıstığı, bakliyat kullanımı diyetten tamamen çıkarılmıştır. Süt ürünleri ve alkol de yemek yemekten büyük ölçüde yasaklanmıştır. Ancak uzmanlar iddialara göre değişiklik gösteriyor. Hindistan cevizi, badem sütü gibi diğer kaynaklardan elde edilen süt ürünlerini de ikame edebilirsiniz. Paleo diyeti ayrıca nişastalı sebzelerin veya yüksek şekerli meyvelerin sadece ölçülü olarak kullanılmasına izin verir.

Paleo Diyet, yaşam tarzınızda önemli iyileştirmeler yapmanıza ve temelli kilo vermenize yardımcı olurken, kısıtlayıcı bir diyet planı uygulamak, kalsiyum, D vitamini ve hatta çinko gibi bazı besinleri kaçırmanıza da neden olabilir. Vücudunuz için neyin en iyi olduğunu bilmek için akıllıca bir seçim yapmanız ve bir diyetisyene danışmanız en iyisidir.