Kilo vermek ve kas yapmak: Görünüşünle hiçbir ilgisi olmayan pek çok neden var. Düzenli olarak fiziksel aktivitelere katılmak ruh halinizi iyileştirebilir, stresi azaltabilir ve hastalık riskini azaltabilir. Ama bir haftada ne sıklıkla egzersiz yapmanız gerektiğini hiç merak ettiniz mi?

Kilo vermek ve kas yapmak için ne sıklıkla egzersiz yapmalısınız?

İster kilo vermeyi, ister kas yapmayı hedefleyin, bu konunun sizi defalarca rahatsız edeceğinden eminiz. Açıkçası, bu sorunun tek bir cevabı yok. Gün sayısı fitness hedeflerinize, fitness geçmişinize ve ne kadar boş zamanınız olduğuna bağlıdır. Fitness hedefiniz kilo vermek, kas yapmak veya sadece sağlıklı kalmak olabilir ve buna dayanarak size bir günde ne kadar egzersiz yapmanız gerektiğini söyleyeceğiz.

Genel sağlık

Amacınız sağlıklı ve formda kalmaksa, zevk aldığınız egzersizleri veya fiziksel aktiviteleri tercih edebilirsiniz. Sabit bir egzersiz rutini izlemeniz gerekli değildir. Bol miktarda boş zamanınız olduğu günlerde, 30 dakika egzersiz yapabilir veya 15 dakikalık hızlı bir HIIT yapabilirsiniz. Günde 30 dakika yürümek veya koşmak bile sağlıklı kalmanıza yardımcı olur. Sadece rutininizle tutarlı olmaya çalışın. Bu, ruh halinizi iyileştirmenize, duruşunuzu düzeltmenize ve ayrıca dayanıklılığı artırmanıza yardımcı olabilir. Özellikle jimnastik hakkında konuştuğumuzda, iki günlük kuvvet antrenmanı ve iki günlük kardiyo sağlıklı kalmak için fazlasıyla yeterlidir.

7 Günlük Paleo Diyeti Listesi

Kilo kaybı

Kilo vermek için daha tutarlı olmanız ve kilo verme hedefinizi göz önünde bulundurarak egzersiz rutininizi planlamanız gerekir. Günde üç kez çalışmaya başlayabilir ve bir ay sonra 5 kez egzersiz yapabilirsiniz. Egzersiz rutininiz, kardiyo ve kuvvet antrenmanı egzersizlerinin iyi bir karışımı olmalıdır. Kilo vermek için daha fazla kalori yakmanız gerekir, bu hedefe çok yoğun bir egzersiz yaparak daha kolay ulaşılabilir. Normal bir yetişkin, her hafta 150 dakika yoğun egzersiz ve 300 dakika orta yoğunlukta egzersiz yapmalıdır. Kilo atmaya çalışırken, zamanlamayı artırmaya çalışın ve rutininize hem kardiyo hem de kuvvet antrenmanı egzersizini dahil edin.

Kas geliştirme

Kas geliştirmek için bile haftada 4 ila 5 gün egzersiz yapmak fazlasıyla yeterlidir. Bununla birlikte, egzersiz rutini kilo vermeye çalışanlardan oldukça farklı olacaktır. Keskin bir yapı elde etmek istiyorsanız, ağırlık kaldırmaya daha fazla odaklanın. Ancak bu, kardiyo egzersizlerini tamamen bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. Demir pompalamak, kaslarınızı sıkılaştırmanıza ve kemikleri güçlendirmenize yardımcı olabilir. Daha hafif ağırlık taşıyarak tekrar sayısını artırmaya çalışın. Bu, dayanıklılık oluşturmaya, yağ yakmaya ve kas oluşturmaya yardımcı olabilir. Haftada 4-5 gün 40-50 dakika egzersiz yapmak kas inşa etmeye çalışan kişiler için yeterlidir.

Egzersiz yapmak gerçekten önemlidir, ancak sağlıklı beslenmek ve diğer yaşam tarzı alışkanlıklarını takip etmek de önemlidir. Egzersizlerin dışında, metabolizma, diyet ve yaptığınız egzersiz türü gibi fitness hedefinizi etkileyebilecek pek çok şey vardır.