OMAD diyeti yemeniz ve kaçınmanız gerekenler

OMAD diyeti: İlk kez diyet yapan herkesi rahatsız eden temel soru, ne yemeleri ve nelerden kaçınmaları gerektiğidir. Her diyet türünün kendi kuralları vardır ve bunu denerken uyulması önemlidir. Aynısı Günde Bir Öğün veya OMAD diyeti için de geçerlidir. Bu diyette günde yalnızca bir kez yemek yemenize izin verilir, ancak o öğünün bile iyi planlanması gerekir. Günde bir büyük öğün yemenin hızlı yağ kaybına yardımcı olduğuna, vücut kompozisyonunu iyileştirdiğine ve birçok başka sağlık yararına sahip olduğuna inanılıyor . Öyleyse, OMAD diyetini deniyorsanız, almanız ve kaçınmanız gereken yiyecek maddelerinin bir listesi:

OMAD diyeti: Hangi yiyecekleri yemelisiniz:

Yeterli protein alın

Günde sadece bir öğün yemenize izin verildiğinden, sadece kalori ve yağ tüketmek istemezsiniz, diğer besinler eşit derecede önemlidir. Diyetinize protein eklemeye çalışın. Proteinde bulunan amino asit, yağsız kas oluşturmaya yardımcı olur. 0.7-1.0 g / lb LBM protein eklemeye çalışın. Et, yumurta, balık, tavuk, sakatat ve peynir gibi hayvansal yiyecekler yiyin. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinlerin çoğu bu kaynaklardan gelebilir. Yani tabaklarınız bu yiyecekleri büyük miktarda içermelidir.

Sağlıklı yağlar da önemlidir

OMAD diyetindeyken, yağ alımınızı yüzde 20 ila 30 azaltın. Ancak hormonlarınızı ve tiroid seviyenizi düşüreceğinden daha fazla azaltmayın. Zinde ve sağlıklı kalmak için diyetinizde 100 ila 180 gram yağ bulunmalıdır. OMAD diyetindeyken yumurta, balık, avokado, zeytin, zeytinyağı, hindistancevizi yağı, MCT yağı, fındık ve tohumlar iyidir. Sadece akılsızca yemek yemeye karışmadığınızdan emin olun. Herhangi bir yiyecek maddesini aşırı yemek, diyet planınız için zararlı olabilir.

Tek Öğün Diyeti Yan Etkileri

Sebzeli ve fermente gıdalar

Sadece hayvansal ürünler sağlık için iyi değildir, sebzeleri beslenmenize eşit oranda dahil etmelisiniz. Bazı sebzeler iyi antioksidanlardır ve bağırsak mikrobiyomunu iyileştirir. Diyetinize brokoli, pazı ve ıspanak gibi yiyecekleri ekleyin. Bağırsağınız ve mideniz için iyi bakteriler içerdikleri için lahana turşusu ve kombu çayı gibi fermente yiyecekler de yiyebilirsiniz.

Karbonhidratlar

Tatlı patates, beyaz patates, pirinç, kinoa, havuç, pancar, şalgam iyi nişasta kaynaklarıdır ve diyetinize dahil edilebilir. Meyveler söz konusu olduğunda bile, porsiyon konusunda dikkatli olmalısınız çünkü fazla fruktoz vücuda iyi gelmez.

Otlar ve Baharatlar

Dereotu, rezene tohumu, kişniş ve maydanoz gibi besin açısından zengin otlar ve baharatlar OMAD diyetindeyken tüketmek için iyidir. Sıfır kalori içerirler ancak vücudunuza mikro besin sağlarlar.

OMAD diyeti: Kaçınmanız gerekenler:

Oruç döneminde yemek yemekten kaçının Oruç tutarken

kalori tüketmeyin. Sadece çay veya kahve içebilirsiniz. Sloganınız sadece kilo vermekse, içeceğinize biraz tereyağı, MCT yağı ve yapay tatlandırıcılar ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak kilo vermeniz için kötü değildir, ancak otofajinin (gereksiz bileşenleri vücuttan atan hücrenin doğal, düzenlenmiş mekanizması) herhangi bir faydasını elde edemezsiniz

Enflamatuar yiyecekler

Rafine karbonhidratlar, özellikle tahıllar, işlenmiş etler veya trans yağlar yememeye çalışın. Bu diyet planınız için zararlı olabilir. Hamur işleri, dondurma ve şeker gibi yiyecekler bile ertesi gün uyuşukluk hissetmenize neden olabilir.

Alerjenik yiyecekler

Gastrointestinal strese neden olabilecek ve bağırsakların sızmasına neden olabilecek pek çok gıda maddesi vardır, bu nedenle bu tür yiyeceklerden kesinlikle uzak durmalısınız. Gluten, soya, baklagiller ve lektin tüketmeyin.