Tek Öğün Diyeti Yan Etkileri

Tek Öğün Diyeti, bir kişinin günde yalnızca bir öğün, genellikle akşam yemeği yemesine izin verilen aşırı bir diyet planıdır. Gün boyunca başka bir şeye sahip olmaması gerekiyor. Bu şekilde bir kişi günde sadece 1000 kalori tüketir ve diğer geleneksel diyet planlarına kıyasla oldukça hızlı kilo verir. Bu diyet insanların çok hızlı kilo vermesine yardımcı olsa da, bununla ilgili riskler her zaman faydalarından daha ağır basar.

İşte bu diyete uymanın bazı yan etkileri:

Uzun süreli obezite

Hızlı kilo verme hiçbir zaman sağlık için iyi kabul edilmez. Bu, kaybedilen kilonun yeniden kazanma riskini artırır.Tek Öğün Diyetini uygularken çok fazla kilo verebilirsiniz, ancak normal diyet rutininize geri döndüğünüzde kaybettiğiniz tüm kiloları geri kazanacaksınız.

Üç farklı tek öğün diyeti türü

Sindirim basıncı

Günde bir kez büyük bir öğün yemek mide ve sindirim sisteminize gereksiz baskı uygular. Vücudunuzun daha çok çalışması gerekecek ve bu da sindirim sisteminiz üzerindeki baskıyı artıracaktır. Bu nedenle, kalbinizin bile bağırsaklarınıza fazladan kan göndermek için daha çok çalışması gerekecek ve bu da kan basıncınızı artırabilir. Günde bir kez yemek yemek de mide ekşimesi riskinizi artıracaktır.

Tek Öğün Diyeti Yan Etkileri

Zayıflık

Günde sadece bir kez yemek yemek, kendinizi zayıf ve titrek hissetmenize neden olur. Besin alımındaki ani düşüş nedeniyle vücudunuz daha az enerji üretecek ve sonunda kendinizi yorgun hissedeceksiniz.

Sinirlilik

Acıktığınızda, siz de sinirli hissedersiniz. Duygudurum dalgalanmaları, konsantrasyon eksikliği, sinirlilik, günde bir öğün diyeti takip etmenin bazı yaygın yan etkileridir.

Daha yavaş metabolizma

Günde daha az kalori alırsanız, vücudunuz bir koruma moduna geçer ve bu da metabolizmanızı yavaşlatır. Bu uzun vadede size zarar verebilir.

Diyabet hastası insanlar bu diyeti hiç uygulamamalıdır. Diyabetik bir hastanın kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmak için her saat yemek yemesi gerekir. Bu diyetin ardından sağlıkları üzerinde ciddi bir komplikasyon olabilir. Bu diyet kesinlikle çok kısa sürede kilo vermenize yardımcı olacaktır, ancak bunu uygulamak güvenli değildir. Doğru diyet ve egzersiz yaparak yavaş kilo verme hilesi, kilo vermenin en iyi yoludur.