Regl Dönemimde Egzersiz Nasıl Yapılmalı?

Çoğu kadın için, aylık döngüleri sırasında yapmak istedikleri son şey egzersiz yapmaktır. Ama ya size egzersiz yapmanın korkunç dönem ağrısından kurtulmanıza yardımcı olabileceğini söyleseydik!

Yataktan kalkıp hareket etme cesaretini toplayabilirseniz, egzersiz yapmak size büyük fayda sağlayabilir. Sadece acıdan kurtulmakla kalmaz, aynı zamanda ruh halinizi daha iyi ve kontrollü hale getirir. Bu nedenle, elbette hareket etmenizi ve ağrıyı daha iyi yönetmenizi öneririz.

Regl Dönemimde Egzersiz Nasıl Yapılmalı?

İşte regl dönemlerinizi aldığınızda egzersiz rejiminize dahil edebileceğiniz en iyi üç egzersiz!

Pilates

Pek çok ünlü Pilates ve kadınlara yemin ediyor, siz de yapmalısınız! Pilates, çekirdek kaslarınızı çalıştıran ve aynı zamanda vücudu da onaran harika bir egzersiz şeklidir. Fitness uzmanlarına göre Pilates, özellikle kalça, pelvik kemikler ve karın bölgesine odaklandığı ve vücuttaki kan akışını iyileştirdiği için özellikle dönem krampları ve PMS başladığında denemeniz gereken bir şey. Aynı zamanda endorfinleri ve oksijen akışını da iterek kontrolün sizde hissetmenizi sağlar.

Tek Öğün Diyeti Yan Etkileri

Kardiyo

Kardiyo egzersizleri, kanın rahme pompalanmasını sağlamanın ve vücuttaki enerji seviyelerini artırmanın en iyi yollarından biridir, özellikle de yorgun ve yorgun olduğunuzda (en sık görülen adet belirtilerinden biridir). İster koşmak, bisiklete binmek veya spor salonunda eliptik bisiklet üzerinde egzersiz yapmak kadar basit bir şey olsun, kardiyo, tam vücutta mümkün olan en az enerjiye sahip olduğunuzda, sizi gün boyu geçirmeniz için çok ihtiyaç duyulan enerjiyi verebilir.

Bununla birlikte, egzersizlerinizi yüksek enerji gerektirenlerle değil, düşük yoğunlukta sınırlamaya çalışın. Koşmak veya kardiyo yapmak için çok şişkin ve bitkin hissediyorsanız, yürüyüş gibi yavaş tempolu ancak etkili bir şeyle başlayın, bu da başka bir büyük kalori yakma aktivitesidir ve ardından hızı yavaşça artırır.

Yoga

Her şey başarısız olduğunda, hiçbir şey yogadan daha iyi sonuç vermez! Her zaman, her yerde deneyebileceğiniz bir antrenmandır (evinizin konforundan çıkmamak anlamına gelse bile). İhtiyacınız olan tek şey bir paspas, rahat bir zihin ve zihninizi bu kramplardan uzaklaştırmak için yogadan daha iyi bir şey yoktur! Bacaklarınızın arasına yoga blokları, yastıklar gibi yumuşak destek malzemeleri yerleştirmek de yardımcı olabilir. Çocuğun pozu, suryanamaskar ve baş dayamaları en iyi sonucu verir!

Kuvvet antrenmanı aktivitelerinizi minimum seviyede tutmaya çalışın. Bu tür yoğun faaliyetler, kasların iltihaplandığı bu dört gün boyunca zor olan kas gücü gerektirir. Aynı zamanda şişkin hissettiğinizde denenecek en iyi aktivite değildir.

Ancak en önemli şey, vücudunuzu ve onun size anlatmaya çalıştığı şeyi dinlemenizdir. Çok sınırlı enerjiniz olduğunda kendinizi aşırı zorlamayın ve strese sokmayın. Adet dönemleriniz varken öz bakım uygulamak çok önemlidir. Yaralanma ya da acı hissettiğinizde durun ve yavaşlamaya çalışın. Aşırı egzersiz, yalnızca o önemli günlerde vücudunuza zarar verir ve fitness hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmaz!