Üç Farklı Tek Öğün Diyeti Türü

Adından da anlaşılacağı gibi tek öğün diyeti (OMAD) diyeti, tüm gün boyunca yalnızca bir öğün yemenizi sağlar. OMAD, aralıklı oruç tutmanın en uç şeklidir. Günün tek öğünü yediğiniz dört saatlik bir zaman aralığı korunmalıdır. Tutarlı bir program sürdürebilmeniz için dört saatlik zaman aralığının korunması önemlidir. Diyete alıştıktan sonra, bu dört saatlik süreyi bir saate düşürebilirsiniz.

Sadece bir değil, üç farklı tek öğün diyeti türü vardır.

1. Ketomad

Ketojenik diyetle günde bir öğün yine de düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı ve orta proteinli diyet olacaktır. Et, yumurta, balık, tavuk, sebzeler, fermente yiyecekler, avokado ve diğer sağlıklı yağları yiyebilirsiniz. Diyetin takip edilmesi zordur, ancak kişinin çok kilo vermesine neden olabilir.

7 Günlük Paleo Diyeti Listesi

2. Carbomad

Karbonhidratlarla günde bir öğün diyet, ne kadar karbonhidrat yediğinize bağlı olarak çok değişecektir.

– Kalorinizin yüzde 60’ından fazlasının karbonhidratlardan geldiği yüksek karbonhidrat diyeti, sizi diyet sırasında katabolizmaya daha yatkın hale getirecektir. Bu durumda, oruç döneminde bunu telafi etmek için protein alımınızı biraz daha artırmanız gerekecektir.

– Kalorinizin yüzde 30 ila 50’sinin karbonhidratlardan geldiği ılımlı bir karbonhidrat diyeti sürdürülebilir olacaktır ve orucun sonunda sizi hafif ketozise sokacaktır.

Üç farklı tek öğün diyeti türü

3. Zeromad

Bir zeromad diyeti protein açısından yüksektir ve ideal değildir çünkü sırf bütün gün oruç tuttuğunuz ve ardından tüm proteinleri bir defada yediğiniz için yüksek oranda glukoneogenezden muzdarip olabilirsiniz.