Günde Bir Öğün Diyeti Etkileri Nelerdir?

Kilo vermeyi vaat eden diyetlerin listesi sonsuzdur. Ancak en son trend diyet, OMAD diyeti olarak da adlandırılan günde bir öğün diyetidir. Diyet, aralıklı oruç tutmanın daha aşırı bir şeklidir.

Adından da anlaşılacağı gibi, insanlar bu diyeti uygularken tüm gün boyunca bir öğün yemek yerler.

Günde Bir Öğün Diyeti Etkileri Nelerdir?

Tutarlı bir program sürdürmek için her gün aynı dört saatlik pencerede bir öğün yemek yemelisiniz. Yemeğinizi her gün aynı saatte yemek kolay olmadığından, zaman aralığı yeni başlayanlar için dört saat olabilir. İleriye gidersek, bu dört saatlik zaman aralığı bir saate indirilebilir.

OMAD diyeti, kaloriyi kısıtlayan başka bir oruç tutma şeklidir. Diyet, günde sadece bir kez yediğiniz için kilo vermek için çalışacak şekilde teorileştirilmiştir ve bu nedenle, gün boyunca birden çok kez yediğinizde yaptığınız kadar yemek yiyemezsiniz.

Günde yalnızca bir kez yediğiniz için, kalorinin yanı sıra yediğiniz besin ve vitaminlerin çeşitliliğini ve miktarını da sınırlamış olursunuz. Beslenme eksiklikleri, zayıf sindirim, cilt bozuklukları ve hatta demans gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Daha az yemek aynı zamanda vücudunuzun daha az enerjiye sahip olacağı anlamına gelir ve bu da halsizlik, yorgunluk ve baş dönmesi ile sonuçlanır.

Diyet çok fazla çalışılmamıştır, bu nedenle yol açabileceği uzun vadeli sonuçları söylemek daha zordur. Olası uzun vadeli yan etkilerden biri, tutarlı yiyecek eksikliği nedeniyle daha yavaş metabolizma olabilir ve bu da diyeti izlemeyi bıraktığınızda kaybettiğiniz kiloları almanıza neden olabilir. Diyetin kilo vermenize neden olabileceğinden hiç şüphe olmasa da, bu sadece geçici olacaktır.

Aşırı kısıtlama öneren veya kişinin yeme alışkanlığını kontrol eden bir diyetin uzun vadede sürdürülebilir olmadığı veya kişinin zihinsel ve fiziksel sağlığı için faydalı olmadığı söyleniyor. Diyetin katı kuralları, yiyecekle sağlıksız bir ilişkiye neden olur.

Sürdürülebilir kilo vermenin iki anahtarı sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizdir.