Leptin Hormonu Diyeti Nedir?

Eğer leptin hormonu diyeti hakkında araştırıyorsanız, kurul onaylı bir klinik beslenme uzmanı olan Byron J. Richards tarafından oluşturulan bir beslenme planı olan leptin diyetine rastlamış olabilirsiniz. ” The Leptin Diet ” kitabında, Richards kilo için beş kuralı özetlemektedir. leptin hormonuna hakim olmak için kayıp başarısı.

  1. Akşam yemeğinden sonra hiçbir şey yemeyin. Akşam yemeğini yatmadan en az üç saat önce bitirin.
  2. Günde üç öğün yemek yiyin. Öğünler arasında 5–6 saat bekleyin ve öğünler arasında ara öğün yapmayın.
  3. Büyük öğünler yemeyin. Doygunluğunuz biraz azaldığında bir yemeği bitirin.
  4. Yüksek proteinli bir kahvaltı yapın — 25 gram veya daha fazla proteini hedefleyin.
  5. Aldığınız karbonhidrat miktarını azaltın ama tamamen kesmeyin.

Elbette leptin hormonu diyeti sizin leptin seviyenizi değiştireceğinin ve kilo kaybına yol açacağının garantisi yoktur. Bununla birlikte, vücudunuzdaki leptin seviyelerini düzenlemeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz bilim destekli birkaç diyet değişikliği vardır. Nasıl yediğinizde sağlıklı değişiklikler yapmak nispeten basittir, olumsuz yan etkilere neden olmaz ve kilo vermeye ek olarak başka sağlık yararları sağlar. Nasıl başlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

  • Düşük şekerli yiyecekleri seçin. Bazı bilim adamları, insülin seviyeleri ile leptin arasında bir bağlantı buldular. Kan şekerini ve insülini kontrol ederek vücudunuzdaki leptin seviyelerini iyileştirebilirsiniz. Minimal işlenmiş ve daha az şeker içeren yiyecekleri seçin .
  • Doymuş yağ alımınızı azaltın. Araştırmacılar, yüksek trigliserit düzeylerinin leptinin sağlıklı taşınmasına müdahale edebileceğini öne sürdüler. Daha az doymuş yağ yiyerek trigliseritlerinizi düşürmeyi deneyebilirsiniz .
  • Yüksek lifli yiyecekler ye. Lifin leptin seviyeleri üzerinde bir etkisi olduğu bilinmemekle birlikte, lif bakımından zengin besinler benzer bir doyurucu etkiye sahiptir. Diyet lifinden daha yüksek yiyecekler yediğinizde, daha hızlı hissedersiniz ve daha uzun süre tok kalırsınız, bu da genel olarak daha az yemenize yardımcı olabilir.
  • İyi uykular. Çalışmalar, iyi bir gece uykusunun leptin seviyelerini yükseltmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Geceleri iyi dinlenmek için günlük rutininizde değişiklikler yapın .

İLGİLİ: Romatoid Artrit Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Araştırmalar ayrıca, farklı yiyecek türlerinin ve diyet modellerinin kilo kaybını teşvik etmeye yardımcı olmak için leptin kontrolünü nasıl etkileyebileceğini de araştırdı. Örneğin, bir çalışma düşük yağlı, yüksek beslenme daha yüksek yağ, düşük karbonhidratlı bir diyet daha yüksek seviyelere, leptin arttığını göstermiştir. Bununla birlikte, belirli bir diyetin leptin düzeylerini etkili bir şekilde düzenleyebileceğini veya leptin direncini iyileştirebileceğini öne sürmek için yeterli kanıt yoktur.

Leptin Hormonu Diyeti Nedir
Leptin Hormonu Diyeti Nedir

Leptin nedir?

Vücudunuz , doğru miktarda yiyecek yemenize ve sağlıklı bir kilonuzu korumanıza yardımcı olan birçok hormon üretir . Leptin onlardan biridir. Bu polipeptit hormonu, vücudunuzdaki adipoz (yağ) hücreleri tarafından üretilir.

Leptin, kan dolaşımından, beyninizin açlık, susuzluk, ruh hali ve diğer birçok fiziksel işlevi düzenleyen kısmı olan hipotalamusa gider. Hipotalamustaki leptin reseptörleri leptin ile etkileşime girdiğinde, beyninize yeterli enerjiniz (yağ) depolandığından yemeyi bırakma zamanının geldiğine dair tokluk sinyalleri gönderir. Enerji depoları yağ depolarıdır.

İLGİLİ: Plaj Vücudu Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Araştırmacılar , 1990’lardan bu yana leptin hormonunun kilo verme ve uzun süreli kilo verme üzerindeki etkisini araştırıyorlar . 2019’da Nutrients’te yayınlanan 25 yıllık araştırmanın gözden geçirilmesi , leptinin obezite tedavisi olarak umut vadettiğini gösteriyor. Yazarlar, “leptinin etkinliğini ve güvenliğini artırabilecek yeni teknikler ve ilaç kombinasyonlarının geliştirilmesiyle birlikte, leptin tarafından aktive edilen yeni mekanizmalar ve yollar sürekli olarak keşfedilmektedir.”

Leptin Hormonu Diyeti ve Leptin Direnci
Leptin Hormonu Diyeti ve Leptin Direnci

Leptin Hormonu Diyeti ve Leptin Direnci

Leptin Hormonu Diyeti: Bir kişi aşırı kilolu veya obez olduğunda, vücudunda daha fazla yağ hücresi bulunur, bu da daha fazla leptin ürettikleri anlamına gelir. Leptin direnci, leptin seviyeleri yüksek olduğunda, ancak beyin hormon tarafından iletilen normal tokluk sinyallerini alamadığında ortaya çıkar. Diğer bir deyişle, beyin söylemelidir mesajları için yeme durdurmak ve daha fazla kalori yakıcı başlamak normalde çalışmamaktadır.

Bazı araştırmacılar, leptin direncinin obez kişilerin neden daha az yemeye ve kilo vermekte zorlandıklarını açıklayabileceğini öne sürmüşlerdir. Dolu olduğunuzu bildirecek bir sinyal yoksa, beyniniz aç olduğunuzu düşünmeye devam edecektir.

ÖNERİLEN: Lahana Çorbası Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Ancak leptin direnci tartışmalı bir konu olabilir çünkü bilim adamları hala hormonun diğer faktörlerle nasıl etkileşime girdiğini tam olarak bilmiyorlar. Örneğin, iştah ve açlıkla ilgili diğer hormonlar da ne yediğinizde ve ne kadar yediğinizde rol oynar. Araştırmacılar ayrıca, yiyecek kokuları ve tatları, yeme alışkanlıkları, ödül sistemleri ve hatta kültürel gelenekler gibi diğer şeylerin yiyecek alımınızı etkilediğini de biliyorlar. Bu nedenle araştırmacılar , ilişkiye rağmen leptin direncinin obeziteye neden olduğunu kesin olarak söyleyemezler .