Romatoid Artrit Beslenme Listesi 12 Yiyecek

Romatoid Artrit Beslenme Listesi: Eğer yediğiniz şey sizseniz, o zaman diyetin sağlığınızı – daha kötü ya da daha iyi – etkileyebileceğini söylemeye gerek yok. Onlarca yıldır, araştırmacılar diyete sağlık ve esenlik ile ilgili olarak baktılar. Özellikle, yiyeceklerin artrit tedavisini etkileyip etkilemeyeceğini araştırmışlardır. Bilim adamları, diyet faktörlerinin belirli artrit türlerini tetikleyebileceğini düşündüler. Bu nedenle, artrit, semptomların geçmesi üzerinde güçlü bir etki yaratabilir.

Meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, kabuklu yemişler ve fasulyenin yanı sıra balık da dahil olmak üzere bitki bazlı gıdalardan zengin bir diyet, yalnızca genel sağlık için değil, aynı zamanda artrit semptomlarının yönetilmesine de yardımcı olabilir. Kiraz ve badem veya ton balığı ve brokoli gibi basit şeyler yardımcı olabilir.

Artrit Tedavisi Olarak Yiyecek

Artrit semptomları eklem şişmesi, ağrı, sertlik ve azalmış hareket açıklığını içerebilir. Romatoid artrit gibi bazı artrit türleri , eklemleri ve diğer sistemleri etkileyen vücuttaki iltihaplanmanın neden olduğu iltihaplı hastalıklardır. Osteoartrit gibi diğerleri, özellikle eklemlerde iltihaplanmanın nedenleridir.

Her iki durumda da, iltihaplanmayı yönetmek ve azaltmak, her iki tür durum için ağrıyı, sertliği ve şişmeyi azaltmak için çok önemlidir. Artrit ile ilişkili iltihaplanma genellikle semptomları iyileştirmeye ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olmak amacıyla ilaçlar tarafından hedef alınır. Bazı yiyecekler ayrıca enflamatuar özelliklere sahiptir ve bu da onları artrit için güçlü bir tamamlayıcı tedavi haline getirir.

Araştırmacılar, Akdeniz diyetinin romatoid artrit hastalarında ağrıyı ve şiş ve hassas eklemleri azaltmada fayda sağlayabileceğini bulmuşlardır . Bir çalışma, Akdeniz diyetine uyuma ve osteoartrit ile ilişkili ağrıya baktı. 4330 denekten oluşan çalışma grubunda, daha düşük osteoartrit semptomları ve ağrı riskinin, Akdeniz diyeti modelini takip edenlerle ilişkili olduğu sonucuna varıldı.

İLGİLİ: Romatoid Artrit Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Diğer çalışmalar, genel bir anti-inflamatuar diyete ve bunun artrit üzerindeki etkisine baktı . Bir araştırma denemesi, romatoid artritli kişilerde anti-enflamatuar diyetin hastalık aktivitesi üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu gördü.

Romatoid Artrit Beslenme Listesi Meyve
Romatoid Artrit Beslenme Listesi Meyve

Romatoid Artrit Beslenme Listesi: Meyve

Romatoid Artrit Beslenme Listesi: Birçok meyve, flavonoidler ve polifenoller adı verilen bileşikler açısından zengindir . Polifenolik flavonoidler, antioksidan, antienflamatuar ve analjezik özelliklerle ilişkilidir. Meyveler ve narlar, çeşitli diyet polifenolik flavonoidlerinin zengin kaynaklarıdır. Son araştırmalar, hem osteoartrit hem de romatoid artrit çalışmalarında meyvelerin ve polifenollerinin koruyucu bir rol oynadığını göstermektedir.

Özellikle yaban mersini, ahududu, çilek ve nar, insan klinik artrit çalışmalarında ağrı ve iltihabı azaltmada umut verici sonuçlar göstermiştir. Kuersetin, antosiyaninler ve turunçgil flavonoidleri gibi diğer meyve polifenolleri de romatoid artrit semptomlarının hafifletilmesinde incelenmiştir.

Kiraz, çilek, elma, nar, üzüm, portakal ve greyfurt gibi renkli meyveler satın alın. Bunların tümü, artrit ile ilişkili iltihaplanmaya karşı savaşmaya yardımcı olabilecek yararlı polifenolik bileşikler içerir. 2020-2025 USDA Beslenme Kuralları kalori ihtiyacınıza bağlı olarak her gün meyve 1,5 ile 2,5 bardak yeme öneririz. En yaygın olarak bütün meyveler ve meyve suları üzerinde çalışılmıştır, ancak kurutulmuş ve dondurulmuş gibi diğer meyve türleri de faydalı olabilir.

Romatoid Artrit Beslenme Listesi Sebzeler
Romatoid Artrit Beslenme Listesi Sebzeler

Romatoid Artrit Beslenme Listesi: Sebzeler

Sebzeler herhangi bir diyete mükemmel bir katkı sağlar, ancak koyu yapraklı yeşillikler, brokoli, pancar, tatlı patates ve lahana gibi renkli sebzeler özellikle artritli insanlar için iyidir. Antioksidanlar, polifenoller, lif, vitaminler ve mineraller gibi size iyi gelen besinler ile yüklüdürler.

Sebzelerdeki besinlerin antioksidan aktivitesi, bağışıklık fonksiyonu ve antienflamatuar süreçlerle ilişkilidir. A vitamini ve karotenoidler , bağışıklık fonksiyonunda, artritli insanlara fayda sağlayabilecek bir rol oynar. Karotenoidler, tatlı patates, balkabağı, havuç ve kırmızı biber gibi kırmızı ve turuncu renkli sebzelerde bol miktarda bulunur.

K vitamini eksikliği, dizde osteoartrit gelişme riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir. Koyu yapraklı yeşil sebzeler genellikle kemik ve kıkırdak mineralizasyonunda rol oynayan K vitamini açısından zengindir. Bu, özellikle osteoartritli kişiler için önemlidir. Kara lahana ve şalgam yeşillikleri, ıspanak, lahana ve brokoli, iyi K vitamini kaynaklarıdır.

Sebzelerinizi hafifçe pişirin veya besinleri parçalamamak için çiğ olarak yiyin. Kaynatma veya kavurma gibi yüksek ısıda pişirme teknikleri kullanmak yerine sebzeleri hafifçe buharda pişirmeyi veya sotelemeyi deneyin. Dahası, sebzelerdeki karotenoid bileşikler ve K vitamini zeytinyağı gibi bir miktar yağla daha iyi emilir, bu nedenle ıspanakınızı sotelemeden önce tavada biraz gezdirin veya havuç çubuklarını biraz humusa daldırın.

Artrit dostu kilerinizi koyu yapraklı yeşillikler, brokoli, lahana, Brüksel lahanası, Çin lahanası, karnabahar, havuç, pancar, soğan, bezelye, kış kabağı, kırmızı dolmalık biber, mısır ve tatlı patates ile stoklayın. Ortalama bir yetişkinin her gün yaklaşık iki buçuk fincan sebzelere ihtiyacı vardır.

Dahil Edilecek Sebzeler
Koyu yapraklı yeşillikler Karnabahar
Havuçlar Pancar 
Brokoli Kış kabağı
Soğanlar kırmızı dolmalık biber
Lahana Mısır
Bezelye Tatlı patatesler
Brüksel lahanası Çin lahanası