Çok Düşük Kalorili Diyet Nedir?

Çok düşük kalorili diyet (VLCD), kalorilerin ciddi şekilde kısıtlandığı hızlı bir kilo verme programıdır . 1970’lerde vücut kitle indeksi (BMI) 30 veya daha yüksek olan hastalar için geliştirilmiştir – obezitelerinin sağlık sonuçları nedeniyle hızlı kilo vermesi gereken kişiler. VLCD’ler genellikle obez hastaların kapsamlı bir kilo verme programının parçası olarak önemli, kısa vadeli kilo vermelerine yardımcı olmak için kullanılır. Yiyecek alımı çok sınırlı olduğundan ve kaloriler günde yaklaşık 800 ile sınırlı olduğundan, çok düşük kalorili diyetler yalnızca belirli durumlarda izlenmeli ve bir doktor tarafından denetlenmelidir.

VLC diyetleri normalde vücut kitle indeksi 27 ile 30 arasında olan hastalar için, diyabet veya yüksek tansiyon gibi kilolarıyla ilgili tıbbi durumları olmadıkça kullanılmaz. Çok düşük kalorili diyetler genellikle çocuklar veya gençler için reçete edilmez. Ayrıca potansiyel yan etkiler, önceden var olan tıbbi durumlar ve / veya ilaç ihtiyaçları nedeniyle yaşlılar için genellikle uygun görülmezler. Doktorunuz çok düşük kalorili bir diyetin sizin için uygun olup olmadığına karar verecektir.

Çok Düşük Kalorili Diyet Nedir
Çok Düşük Kalorili Diyet Nedir

Ne yiyebilirsin?

Çoğu durumda, birkaç haftadan birkaç aya kadar değişen bir süre için yiyeceklerin yerine sıvı protein karışımları veya yemek yerine koyma çubukları alınır. Bununla birlikte, bazı çok düşük kalorili diyet planları, balık ve tavuk gibi yağsız proteinleri içerir veya yalnızca bir tür yiyecek ( mono diyet gibi ) tüketir .

ÖNERİLEN: Leptin Hormonu Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Ne bilmek istiyorsun

Çok düşük kalorili diyetler, bir kilo verme programının başlangıcında hızlı kilo kaybı sağlamak için tasarlanmıştır. Obez bir hasta, çok düşük kalorili bir diyet uygularken haftada yaklaşık 3 ila 5 kilo vermeyi bekleyebilir. 12 haftalık bir VLCD için ortalama kilo kaybı yaklaşık 44 pounddur. Bu miktarda kilo kaybı, diyabet, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi obezite ile ilgili tıbbi durumları önemli ölçüde iyileştirebilir.

Üç ila altı ay içinde, bir hasta çok düşük kalorili bir diyetle başlayıp sağlıklı bir yaşam tarzına, kalori kontrollü bir beslenme planına ve bir egzersize geçerse, başlangıç ​​ağırlığının yaklaşık yüzde 15 ila 25’ini kaybedebilir. programı.

ÖNERİLEN: Romatoid Artrit Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Araştırmalar, VLC diyetlerinin uzun vadeli sonuçlarının önemli ölçüde değiştiğini göstermiştir. Kilo alımı yaygındır. VLC diyetini davranış terapisi, egzersiz ve takip tedavisi ile birleştirmek bunu önleyebilir. VLC katılımcıları , sağlıklı bir beslenme ve egzersiz planı benimserlerse, iki yıl sonra tipik olarak yüzde 5 kilo kaybını sürdürürler.