İngiltere mutasyonu belirtileri

İngiltere mutasyonu: COVID-19’a neden olan virüs, beklendiği gibi mutasyona uğradı.Varyant adı verilen virüsün çoklu mutasyonları, sağlık uzmanlarını endişelendiriyor.Şu anda, varyantların aşıların etkinliğini etkileyeceğine veya daha ciddi bir hastalığa neden olacağına dair hiçbir kanıt yok.Salgının başlangıcından beri SARS-CoV-2 mutasyona uğruyor .

Çoğu mutasyon tam olarak tespit edilemiyor, ancak sıklıkla bir dizi mutasyon, insanları enfekte etme ve hasta etme konusunda daha iyi bir varyant üretecektir.

Yeni varyantların hızla yayılması göz önüne alındığında, uzmanlar yeni türlerin virüsün hücrelerimize bağlanmasını kolaylaştırabilecek mutasyonlar içerdiğini söylüyor.

İlk olarak , Mayıs ayında Avustralya ve Hindistan’da ortaya çıkan D614G varyantı geldi . Aralık ayında, bilim adamları Birleşik Krallık’ta B.1.1.7 varyantını, ardından Güney Afrika’da B.1.351 varyantını ve Los Angeles ve Ohio’daki yeni varyantları tespit etti.

Hepsi, önceki varyantlardan çok daha fazla aktarılabilir görünüyordu. Şimdi, bazı araştırmacı bilim adamları B.1.1.7 varyantının yalnızca daha bulaşıcı değil, aynı zamanda daha ölümcül olabileceğinden şüpheleniyorlar.

B.1.1.7 ile ilgili araştırma sınırlıdır ve az sayıda hasta içermektedir. Uzmanlar, varyantın daha yüksek bir ölüm oranıyla bağlantılı olup olmadığını bilmek için çok daha fazla kanıta ihtiyaç olduğu konusunda hemfikir.

İLGİLİ: Koronavirüs Testi Antikor Testi Nedir?

Uzmanlar, varyantların aşılar ile tamamen kaybolmasını beklemiyor.

Aşılar, geniş bir bağışıklık tepkisi üretir, bu nedenle bir varyant, bir aşının etkinliğini biraz azaltacak olsa bile, aşı yine de bir dereceye kadar koruma sağlayacaktır.

Haberci RNA (mRNA) aşıları, yeni varyantları hedeflemek için kolayca modifiye edilebilir.

Moderna, 25 Ocak Pazartesi günü yaptığı açıklamada, son testlerin aşıların varyantlar üzerinde çalışmasının beklendiğini gösterdiğini , ancak B.1.351 soyuna karşı koruma sağlamak için şimdiden bir takviye atışı üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

İngiltere mutasyonu belirtileri
İngiltere mutasyonu belirtileri

İngiltere’de bulunan varyant

Bu yeni varyantların çoğunun , virüsün insan hücrelerine bağlanan kısmı olan başak proteinindeki mutasyonlardan dolayı daha bulaşıcı olduğu düşünülüyor .

İlk olarak Birleşik Krallık’ta bulunan B.1.1.7 varyantının, önceki varyantlardan yüzde 50 daha bulaşıcı olduğu düşünülüyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) , Mart ayına kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde baskın tür olmasını bekliyor .

Amerika Birleşik Devletleri’nde B.1.1.7 soyunun 195 vakası rapor edilmiştir.

ÖNERİLEN: Yeni Mutasyonlu Virüsün Belirtileri

Uzmanlar başlangıçta varyantların daha öldürücü olabileceğine dair bir kanıt olmadığını belirtmiş olsalar da , Birleşik Krallık’tan gelen yeni kanıtlar , B.1.1.7 varyantının neden olduğu vakaların daha ölümcül olabileceğini (yüzde 30’a kadar) ve daha şiddetli hastalığa neden olabileceğini öne sürüyor.

Ancak uzmanlar, verilerin sınırlı olduğunu ve yeni varyantların herhangi birinin ne kadar aktarılabilir ve öldürücü olduğunu tam olarak bilmek için çok fazla belirsizlik olduğunu söylüyor.

CDC şu anda Birleşik Krallık’ta ilk tespit edilen varyantın daha öldürücü olup olmadığını belirlemek için kanıtları gözden geçiriyor.