Çikolata kisti tedavisi (Endometriozis) tedavisi

Endometriozis tedavisi genellikle ilaç tedavisi veya ameliyatı içerir. Sizin ve doktorunuzun seçeceği yaklaşım, belirti ve semptomlarınızın ne kadar şiddetli olduğuna ve hamile olup olmayacağınıza bağlı olacaktır.

Doktorlar genellikle ilk önce konservatif tedavi yaklaşımlarını denemeyi, ilk tedavi başarısız olursa ameliyatı tercih etmeyi önerir.

Ağrı kesici

Doktorunuz ağrılı adet kramplarını hafifletmeye yardımcı olması için nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) veya naproksen sodyum (Aleve) gibi reçetesiz satılan bir ağrı kesici almanızı önerebilir.

Hamile kalmaya çalışmıyorsanız, doktorunuz ağrı kesicilerle birlikte hormon tedavisi önerebilir.

ÖNERİLEN: Çikolata kisti nedir? Çikolata kisti belirtileri

Hormon tedavisi

Ek hormonlar bazen endometriozis ağrısının azaltılmasında veya ortadan kaldırılmasında etkilidir. Adet döngüsü sırasında hormonların yükselmesi ve düşmesi endometrial implantların kalınlaşmasına, parçalanmasına ve kanamasına neden olur. Hormon ilaçları endometriyal doku büyümesini yavaşlatabilir ve yeni endometriyal doku implantlarını önleyebilir.

Hormon tedavisi, endometriozis için kalıcı bir çözüm değildir. Tedaviyi bıraktıktan sonra belirtilerinizin geri dönüşünü yaşayabilirsiniz.

Endometriozu tedavi etmek için kullanılan tedaviler şunları içerir:

Çikolata kisti tedavisi

Çikolata kisti tedavisi

Hormonal kontraseptifler. Doğum kontrol hapları, bantlar ve vajinal halkalar, her ay endometriyal doku oluşumundan sorumlu hormonların kontrolüne yardımcı olur. Birçoğunun hormonal kontraseptif kullanırken adet kanaması daha hafif ve daha kısadır. Hormonal kontraseptiflerin kullanılması – özellikle sürekli döngü rejimleri – bazı durumlarda ağrıyı azaltabilir veya ortadan kaldırabilir.

Gonadotropin salıcı hormon (Gn-RH) agonistleri ve antagonistleri. Bu ilaçlar yumurtalık uyarıcı hormonların üretimini engeller, östrojen seviyelerini düşürür ve menstrüasyonu önler. Bu endometriyal dokunun küçülmesine neden olur. Bu ilaçlar yapay bir menopoz oluşturduğundan, Gn-RH agonistleri ve antagonistleri ile birlikte düşük dozda östrojen veya progestin almak, sıcak basmaları, vajinal kuruluk ve kemik kaybı gibi menopoz yan etkilerini azaltabilir. Adet dönemleri ve ilacı almayı bıraktığınızda hamile kalma yeteneği.

Progestin tedavisi. Levonorgestrel içeren bir rahim içi cihaz (Mirena, Skyla), kontraseptif implant (Nexplanon), kontraseptif enjeksiyon (Depo-Provera) veya progestin hapı (Camila) dahil olmak üzere çeşitli progestin tedavileri adet dönemlerini ve endometriyal implantların büyümesini durdurabilir. endometriozis belirti ve semptomlarını hafifletebilir.

Aromataz inhibitörleri. Aromataz inhibitörleri, vücudunuzdaki östrojen miktarını azaltan bir ilaç sınıfıdır. Doktorunuz, endometriozu tedavi etmek için bir progestin veya kombinasyon hormonal kontraseptif ile birlikte bir aromataz inhibitörü önerebilir.

Konservatif cerrahi

Endometriozisiniz varsa ve hamile kalmaya çalışıyorsanız, rahim ve yumurtalıklarınızı korurken endometriozis implantlarını çıkarmak için ameliyat (konservatif cerrahi) başarı şansınızı artırabilir. Endometriozdan şiddetli ağrınız varsa, ameliyattan da yararlanabilirsiniz – ancak endometriozis ve ağrı geri gelebilir.

Doktorunuz bu prosedürü laparoskopik olarak veya daha geniş vakalarda geleneksel karın cerrahisi yoluyla daha az sıklıkla uygulayabilir. Şiddetli endometriozis vakalarında bile çoğu laparoskopik cerrahi ile tedavi edilebilir.

Laparoskopik cerrahide, cerrahınız göbeğinize yakın küçük bir kesiden ince bir görüntüleme aleti (laparoskop) yerleştirir ve endometriyal dokuyu başka bir küçük kesiden çıkarmak için aletleri yerleştirir. Ameliyattan sonra doktorunuz ağrıyı iyileştirmeye yardımcı olmak için hormon ilaçları almanızı önerebilir.

Kısırlık tedavisi

Kısırlık tedavisi

Endometriozis, gebe kalmada zorluklara yol açabilir. Hamile kalmakta güçlük çekiyorsanız, doktorunuz bir doğurganlık uzmanının gözetiminde doğurganlık tedavisi önerebilir. Doğurganlık tedavisi, yumurtalıklarınızı daha fazla yumurta yapmak için uyarmaktan in vitro fertilizasyona kadar uzanır. Hangi tedavinin sizin için doğru olduğu kişisel durumunuza bağlıdır.

ÖNERİLEN: Polikistik Over tedavisi Polikistik Over belirtileri

Yumurtalıkların alınmasıyla birlikte histerektomi

Uterusu (histerektomi) ve yumurtalıkları (ooferektomi) çıkarmak için yapılan cerrahi bir zamanlar endometriozis için en etkili tedavi olarak kabul edildi. Ancak endometriozis uzmanları bu yaklaşımdan uzaklaşıyor, bunun yerine tüm endometriozis dokusunun dikkatli ve kapsamlı bir şekilde çıkarılmasına odaklanıyor.

Yumurtalıklarınızın alınması menopozla sonuçlanır. Yumurtalıkların ürettiği hormon eksikliği bazıları için endometriozis ağrısını iyileştirebilir, ancak diğerleri için ameliyattan sonra kalan endometriozis semptomlara neden olmaya devam eder. Erken menopoz ayrıca kalp ve kan damarı (kardiyovasküler) hastalıkları, belirli metabolik durumlar ve erken ölüm riski taşır.

Uterusun alınması (histerektomi) bazen hamile kalmak istemeyenlerde şiddetli adet kanaması ve uterus krampına bağlı ağrılı adet kanaması gibi endometriozis ile ilişkili belirti ve semptomları tedavi etmek için kullanılabilir. Yumurtalıklar yerinde bırakılsa bile, histerektominin sağlığınız üzerinde uzun vadeli bir etkisi olabilir, özellikle de 35 yaşından önce ameliyat olmuşsanız.

Kendini rahat hissettiğin bir doktor bulmak, endometriozu yönetmek ve tedavi etmek için çok önemlidir. Tüm seçeneklerinizi ve olası sonuçlarını bildiğinizden emin olmak için herhangi bir tedaviye başlamadan önce ikinci bir görüş almak isteyebilirsiniz.

Referanslar

Endometriozis. Kadın Sağlığı Dairesi. https://www.womenshealth.gov/publications/our-publications/fact-sheet/endometriosis.html. Erişim tarihi 13 Ocak 2019.

Schenken RS. Endometriozis: Patogenez, klinik özellikler ve tanı. https://www.uptodate.com/contents/search. Erişim tarihi 13 Ocak 2019.

Sıkça Sorulan Sorular. Jinekolojik sorunlar SSS013. Endometriozis. Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Koleji. https://www.acog.org/~/media/For%20Patients/faq013.pdf?dmc=1&ts=20130305T1348596508. Erişim tarihi 13 Ocak 2019.

AskMayoExpert. Endometriozis. Rochester, Minn .: Mayo Tıp Eğitimi ve Araştırma Vakfı; 2018.

Smith RP. Endometriozis. İçinde: Netter’in Kadın Hastalıkları ve Doğum. 3. baskı Philadelphia, Pa.: Elsevier; 2018. https://www.clinicalkey.com. Erişim tarihi 13 Ocak 2019.