Çikolata kisti nedir? Çikolata kisti belirtileri

Endometriozis (Çikolata kisti ) Endometriozis normalde uterusunuzun içini kaplayan dokuya benzer dokunun – endometriyum – uterusunuzun dışında büyüdüğü sıklıkla ağrılı bir hastalıktır. Endometriozis genellikle yumurtalıklarınızı, fallop tüplerinizi ve pelvisinizi kaplayan dokuyu içerir. Nadiren endometriyal doku pelvik organların ötesine yayılabilir.

Endometriozis ile endometriyal benzeri doku, endometriyal dokunun yapacağı gibi davranır – her adet döngüsü ile kalınlaşır, parçalanır ve kanar. Ancak bu dokunun vücudunuzdan çıkması mümkün olmadığı için tuzağa düşüyor. Endometriozis yumurtalıkları kapsadığında endometrioma adı verilen kistler oluşabilir. Çevreleyen doku tahriş olabilir ve sonunda yara dokusu ve yapışıklıklar gelişebilir – pelvik dokuların ve organların birbirine yapışmasına neden olabilecek anormal fibröz doku bantları.

ÖNERİLEN: Işın tedavisi ile Kemoterapi arasındaki fark nedir?

Endometriozis, özellikle adet dönemlerinde bazen şiddetli olmak üzere ağrıya neden olabilir. Doğurganlık sorunları da gelişebilir. Neyse ki, etkili tedaviler mevcuttur.

Endometriozisin birincil semptomu, genellikle adet dönemleriyle ilişkili pelvik ağrıdır. Birçoğu adet dönemlerinde kramp yaşamasına rağmen, endometriozisi olanlar tipik olarak normalden çok daha kötü olan adet ağrısını tanımlar. Ağrı da zamanla artabilir.

Endometriozisin yaygın belirtileri ve semptomları şunları içerir:

Çikolata kisti belirtileri 2

Çikolata kisti belirtileri

Ağrılı dönemler (dismenore). Pelvik ağrı ve kramp, birkaç gün önce başlayabilir ve bir adet dönemine kadar uzayabilir. Ayrıca bel ve karın ağrınız olabilir.

İlişki sırasında ağrı. Seks sırasında veya sonrasında ağrı endometrioziste yaygındır.

Bağırsak hareketlerinde veya idrara çıkmada ağrı. Bu semptomları büyük olasılıkla adet döneminde yaşarsınız.

Aşırı kanama. Ara sıra ağır adet dönemleri veya dönemler arasında kanama (adetler arası kanama) yaşayabilirsiniz.

Kısırlık. Bazen, endometriozis ilk olarak kısırlık tedavisi arayanlarda teşhis edilir.

Diğer belirti ve semptomlar. Özellikle adet dönemlerinde yorgunluk, ishal, kabızlık, şişkinlik veya mide bulantısı yaşayabilirsiniz.

Ağrınızın şiddeti, mutlaka durumun kapsamının güvenilir bir göstergesi değildir. Şiddetli ağrılı hafif endometriozunuz olabilir veya çok az ağrılı veya hiç ağrısız ilerlemiş endometriozunuz olabilir.

Endometriozis bazen pelvik inflamatuar hastalık (PID) veya yumurtalık kistleri gibi pelvik ağrıya neden olabilen diğer durumlarla karıştırılır. İshal nöbetleri, kabızlık ve abdominal kramplara neden olan irritabl bağırsak sendromu (IBS) ile karıştırılabilir. IBS, teşhisi zorlaştırabilen endometriozise eşlik edebilir.

ÖNERİLEN: Otoimmün Hastalıklar Nelerdir?

Ne zaman bir doktora görünmeli

Endometriozise işaret edebilecek belirti ve semptomlarınız varsa doktorunuza görünün.

Endometriozis, yönetilmesi zor bir durum olabilir. Erken teşhis, multidisipliner bir tıbbi ekip ve teşhisinizin anlaşılması semptomlarınızın daha iyi yönetilmesine neden olabilir.