Koronavirüs Testi Antikor Testi Nedir?

Koronavirüs Testi Antikor Testi Nedir: Koronavirüs için en az iki tür test vardır , bir viral test ve bir antikor testi. Viral test, solunum sisteminizde koronavirüsün kanıtını arar. Viral testin pozitif çıkması, COVID-19’a neden olan koronavirüs türü SARS-CoV-2’ye sahip olduğunuz anlamına gelir. Enfeksiyon semptomlarınız olabilir veya olmayabilir.

Koronavirüse maruz kaldığınızı ve bağışıklık sisteminizin buna yanıt verdiğini gösteren antikorlar için farklı bir test türü aranır. İmmünopatoloji alanında Johns Hopkins araştırmacısı olan Ben Larman , antikor testleri ve bunların COVID-19 pandemisinde nasıl kullanılabilecekleri hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olur.

Antikorlar nelerdir?

Antikorlar, vücudun bağışıklık sistemi tarafından SARS-CoV-2 gibi belirli bir virüsle savaşmak için oluşturulan proteinlerdir. Antikorlar, amaçladıkları hedef için çok spesifiktir. Dolayısıyla, bir virüse yönelik antikorlar, vücudu diğerinden korumaz. Başka bir deyişle, kızamık geçirdiyseniz, vücudunuzda kızamık virüsü için antikorlar bulunur, ancak kızamık antikorları sizi koronavirüsü kapmaktan korumaz.

Antikor testi nedir?

Antikorlar kan dolaşımında bol miktarda bulunduğundan, antikor testi tipik olarak bir kan testidir. Antikorlar tükürükte de mevcuttur ve birçok tükrük antikor testi şu anda piyasada bulunmaktadır. Ancak bu testler kan testleri kadar iyi sonuç vermeyebilir. Bir sağlık uzmanı, kanınızdan bir örnek alır ve COVID-19 antikorlarını aramak için bir laboratuvara gönderir. Bu, virüsün kendisinin kanıtını aramak için tükürük ve solunum sıvılarını toplamak için burnunuzun içini ve boğazınızın arkasını temizlemeyi içeren viral COVID-19 testinden farklıdır.

Antikor testi viral testten daha mı iyi?

Tamamlayıcı bilgi sağlayan iki farklı testtir, bu nedenle doktorunuzun önerdiği şekilde gitmek en iyisidir. Antikor testi, kişinin herhangi bir semptomu olmasa bile geçmişte koronavirüs ile enfekte olup olmadığını anlamak için yararlı olabilir. Belirli türdeki antikor testleri, yeniden enfeksiyon riskiniz hakkında daha fazla bilgi sağlayabilir. Bununla birlikte, SARS-CoV-2 antikorlarına sahip kişilerin gelecekte virüsle enfeksiyona karşı korunup korunmadığı sorusu hala çok aktif bir araştırma alanıdır.

Antikor testi yaptırmalı mıyım?

Antikor testi yaptırmanın uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilecek doktorunuzla konuşun. COVID-19 ile tutarlı semptomlar geliştirirseniz ancak viral testiniz negatifse veya bu yılın başlarında COVID-19 semptomlarınız varsa ancak bunun için test yapılmadıysa doktorlar bir antikor testi önerebilir. Antikor testiniz pozitifse, koronavirüsün insanların sağlığı üzerindeki etkilerini anlamaya çalışan araştırma çalışmalarına katılabilirsiniz. Ayrıca, kanınızda antikorlar varsa, COVID-19 ile çok hasta olan başka bir kişiye yardım etmek için plazma bağışlayabilirsiniz.

Antikor testi nasıl yaptırırım?

Antikor testlerinin mevcudiyeti yaşadığınız yere göre değiştiğinden, doktorunuza veya yerel sağlık departmanına danışın. Bazı ticari laboratuvarlar da bunları bir ücret karşılığında sunmaktadır.