Bağırsak Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak tıkanıklığı, bir şeyin bağırsağınızı tıkadığı anlamına gelir. Yiyecek ve dışkı serbestçe hareket edemeyebilir.

Bağırsaklarınız normal çalıştığında, sindirilmiş yiyecekler midenizden rektumunuza taşınır. Yol boyunca, vücudunuz yiyecekleri kullanılabilir parçalara ayırır ve geri kalanını dışkıya (dışkı) dönüştürür. Sonunda bir bağırsak hareketiyle onu ortadan kaldırırsınız.

Bağırsak tıkanıklığı bu doğal süreci kısmen veya tamamen engelleyebilir. Tam bir tıkanma acil bir durumdur ve hemen tıbbi yardıma ihtiyaç duyar.

Bağırsak tıkanıklığının birçok olası nedeni arasında şunlar yer alır:

Karın yapışıklıkları; Bunlar, bağırsaklarınızı yerinden çıkarmaya zorlayabilecek bantlardaki doku büyümeleridir.

Fıtık; Fıtık, karnınızın kas duvarındaki bir yarıktır. Fıtıklar şişkinliklere ve ceplere neden olabilir. Bunlar bağırsağınızı tıkayabilir.

Volvulus; Bağırsaklarınızın bir kısmı kendi etrafında döndüğünde bir volvulus meydana gelir. Bu bir tıkanma yaratır.

İntususepsiyon; Bu durum, bağırsağınızın bir bölümünün başka bir bölüme kaydığı anlamına gelir. Bu daralır ancak bağırsağınızı tıkamayabilir.

Yara izi; Vücudunuz küçük kesikleri (yaraları) iyileştirdiğinde yara dokusu oluşur. Bu bağırsaklarınızın içinde de olabilir. Bu izler birikebilir ve kısmi veya tamamen bağırsak tıkanıklıkları oluşturabilir. Yara izi, bağırsak duvarınızdaki, göbeğinizdeki (karın) veya pelvik cerrahinizdeki yırtıklardan veya enfeksiyonlardan kaynaklanabilir.

Enflamatuar barsak hastalığı; Crohn hastalığı ve ülseratif kolit 2 örnektir.

Divertikülit; Küçük keseler (divertiküller) kalın bağırsak astarından büyüyebilir. Bunlar iltihaplanabilir.

Tümörler; Büyüme kanser veya zararsız (iyi huylu) olabilir. Her iki durumda da bağırsağınızı tamamen veya kısmen tıkayabilirler.

Yabancı objeler; Kasten veya kazara yuttuğunuz gıda dışı nesneler, bağırsakların kısmen veya tamamen tıkanmasına neden olabilir.

Meckel divertikülü; Her 100 kişiden 2’si bu ek küçük kese ile bağırsakta doğar.

Bağırsak Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak tıkanıklığının belirtileri şunlardır:

-Karnınızda şiddetli ağrı

-Karnınızda şiddetli kramp hissi

-Kusmak

-Karnınızda dolgunluk veya şişlik hissi

-Karnınızdan gelen yüksek sesler

-Gazlı hissetmek, ancak gaz yapamamak

-Kabızlık (dışkıyı geçememe)

Kimler risk altında

Aşağıdaki durumlarda bağırsak tıkanması riski altında olabilirsiniz:

Karın cerrahisi; Bu, yara dokusu veya diğer büyüme riskini artırabilir. Ayrıca fıtık riskini artırır.

Divertiküloz; Bu durum, bir şeyin bağırsak zarını tahriş ettiği anlamına gelir. İnflamasyona, enfeksiyona ve yara izine neden olarak tıkanmaya neden olabilir.

Kanser

Enflamatuar barsak hastalığı

Yutulan yabancı cisimler

Kronik kabızlık

Teşhis

Durumunuzu teşhis etmek için sağlık uzmanınız genel sağlık ve sağlık geçmişinizi dikkate alacaktır. Size belirtilerinizi soracaktır. Doktorunuza ağrınızın nerede ve ne kadar güçlü olduğunu söyleyin. Ayrıca bağırsak hareketlerinizde veya iştahınızda değişiklik olup olmadığını doktorunuza söyleyin. Sindirim sesleri veya şişkinlik hissi gibi başka olağan dışı semptomlarınız varsa söyleyin.

Doktorunuz size fiziksel bir muayene edecektir. Ayrıca belirli testlere ihtiyacınız olabilir. Bunlar şunları içerebilir:

-Karın röntgeni

-Baryum kontrast çalışması

-CT tarama

-MR

-Kontrast floroskopi

Tedavi

Sağlık uzmanınızın önerdiği tedavi, tıkanmaya neyin sebep olduğuna bağlı olacaktır. Basit bir tıkanma için sadece sıvı almanız ve yiyecek katı yiyecekler yememeniz gerekebilir. Doktorunuz herhangi bir metabolik sorunu çözmek için çalışacaktır. Bağırsak dekompresyonunuz olabilir. Bu genellikle nazogastrik bir tüp ile yapılır. Bağırsak istirahatiniz de olabilir.

Bağırsak tıkanıklığınız daha karmaşıksa hemen ameliyata ihtiyacınız olacak. Bu, bağırsaktaki bir yırtıktan (delinme) veya kan akışıyla ilgili bir problemden olabilir. Başka bir tedavi tıkanıklığı ortadan kaldırmazsa ameliyata da ihtiyacınız olabilir. Amaç, tıkanıklığı gidermek ve organlarınızı onarmaktır.

Doktorunuz, daha invaziv bir ameliyat olmak yerine bağırsağınızı açık tutmak için küçük, esnek bir tüp kullanmanızı da önerebilir.

Komplikasyonlar

Komplikasyonlar, durumunuzun neden olduğu sorunlardır. Bağırsak tıkanıklığının komplikasyonları şunları içerir:

-Ağrı

-Kabızlık

-İştah kaybı

-Yiyecekleri veya sıvıları aşağıda tutamama

-Ateş

-Enfeksiyon

-Bağırsakta yırtılma (delinme)

-Ölüm (nadir)

Önleme

Doktorunuz belirli önlemler alırsa, ameliyat sonrası oluşan karın yapışıklıkları önlenebilir. Bunlar, kesi bölgesini kuru tutmak yerine nemli tutmayı içerir. Ameliyattan sonra yapışma riskinizi azaltmak için doktorunuzun hangi adımları izleyebileceğini konuşun.

Doktora ne zaman İhtiyaç Duyulur?

Bağırsak tıkanıklığı belirtileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın. Bunlar şiddetli karın ağrısı, kusma ve dışkı yapamamayı içerir.

Bu durumla nasıl başa çıkılır?

Doktorunuzun talimatlarını izleyin. Tedavinizin bir parçası olarak size diyetinizi değiştirmenizi söylediyse, yeni plana sadık kalın. Diyetin amacı, sindirim sisteminizin yapması gereken işi azaltırken, ihtiyacınız olan beslenmeyi size vermektir.