Koronavirüs Akciğerlere Ne Yapar?

Koronavirüs Akciğerlere Ne Yapar? Diğer solunum yolu hastalıkları gibi, yeni koronavirüsün neden olduğu hastalık olan COVID-19, kalıcı akciğer hasarına neden olabilir. COVID-19 hakkında bilgi edinmeye devam ederken, insanlar hastayken ve iyileştikten sonra akciğerleri nasıl etkilediğini daha iyi anlıyoruz.

Panagis Galiatsatos, MD, MHS , Johns Hopkins Bayview Tıp Merkezi’nde akciğer hastalığı konusunda uzmandır ve Yeni koronavirüsün getirdiği bazı kısa ve uzun vadeli akciğer problemlerini açıklıyor.

Koronavirüs akciğerlerde ne tür hasara neden olabilir?

Yeni koronavirüsün neden olduğu hastalık olan COVID-19, pnömoni gibi akciğer komplikasyonlarına ve en şiddetli vakalarda akut solunum sıkıntısı sendromuna veya ARDS’ye neden olabilir . COVID-19’un bir başka olası komplikasyonu olan sepsis, akciğerlere ve diğer organlara kalıcı zarar verebilir.

COVID-19 Pnömoni

Pnömonide akciğerler sıvı ile dolar ve iltihaplanır, bu da solunum güçlüklerine yol açar. Bazı insanlar için solunum sorunları, hastanede oksijen veya hatta bir ventilatörle tedavi gerektirecek kadar şiddetli hale gelebilir.

COVID-19’un neden olduğu zatürre, her iki akciğerde de tutunma eğilimindedir. Akciğerlerdeki hava keseleri sıvıyla dolar, oksijen alma yeteneklerini sınırlar ve nefes darlığı, öksürük ve diğer semptomlara neden olur.

Çoğu insan pnömoniden kalıcı bir akciğer hasarı olmaksızın iyileşirken, COVID-19 ile ilişkili pnömoni şiddetli olabilir. Hastalık geçtikten sonra bile, akciğer hasarı, iyileşmesi aylar sürebilen solunum güçlüklerine neden olabilir.

Akut Solunum Sıkıntısı Sendromu (ARDS)

COVID-19 pnömonisi ilerledikçe, hava keselerinin çoğu akciğerlerdeki küçük kan damarlarından sızan sıvıyla dolar. Sonunda nefes darlığı başlar ve bir tür akciğer yetmezliği olan akut solunum sıkıntısı sendromuna (ARDS) yol açabilir. ARDS’li hastalar genellikle kendi başlarına nefes alamazlar ve vücutta oksijen dolaşımına yardımcı olmak için ventilatör desteğine ihtiyaç duyabilirler.

Evde veya hastanede meydana gelsin, ARDS ölümcül olabilir. ARDS’den kurtulan ve COVID-19’dan iyileşen kişilerde kalıcı pulmoner yara izi olabilir.

Sepsis

COVID-19 şiddetli bir durumda olası bir başka komplikasyonudur sepsis . Sepsis, bir enfeksiyon kan dolaşımına ulaştığında ve yayıldığında, gittiği her yerde doku hasarına neden olduğunda meydana gelir.

Galiatsatos, “Akciğerler, kalp ve diğer vücut sistemleri bir orkestradaki enstrümanlar gibi birlikte çalışır” diyor. Sepsiste organlar arasındaki işbirliği bozulur. Akciğerler ve kalp dahil olmak üzere tüm organ sistemleri birbiri ardına kapanmaya başlayabilir. ”

Sepsis, hayatta kalsa bile, bir hastayı akciğerlerinde ve diğer organlarında kalıcı hasar bırakabilir.

Süper enfeksiyon

Galiatsatos, bir kişi COVID-19’a sahip olduğunda, bağışıklık sisteminin istilacı ile savaşmak için çok çalıştığını belirtiyor. Bu, vücudu başka bir bakteri veya virüsün COVID-19 üzerine bulaşmasına karşı daha savunmasız bırakabilir – bir süper enfeksiyon. Daha fazla enfeksiyon, ek akciğer hasarına neden olabilir.