Koronavirüs ve Gebelik

Koronavirüs ve Gebelik, Hamilelik, kadınlar ve aileleri için neşeli bir bekleyiş ve heyecan dönemi olabilir. Ancak koronavirüs salgını endişeleri artırıyor. Siz ve bebeğiniz risk altında mısınız?

Doktorların tavsiyelerine uyarak ve bazı ekstra önlemler alarak, kendinizi ve doğmamış çocuğunuzu COVID-19’un etkilerinden korurken sağlıklı ve mutlu bir hamilelik yaşayabilirsiniz.

Maternal-fetal tıp uzmanı olan Dr.Jeanne Sheffield, hamile kadınların koronavirüs ve COVID-19’un hamilelik üzerindeki etkisi hakkında bilmesi gerekenleri açıklıyor. COVID-19 olan hamile kadınlarla ilgili güncel araştırma verilerine bakış açısı sağlıyor ve daha güvenli kalmak için neler yapabileceğiniz konusunda öneriler sunuyor.

Hamilelikte Koronavirüsten Kaçınmak

Koronavirüs ile enfeksiyondan kaçınmak, hamile kadınlar için en önemli önceliktir. Sheffield bunun nedenini şöyle açıklıyor: “Hamile kadınlar, bağışıklık sistemlerinde kendilerini solunum virüslerine karşı daha savunmasız hale getirebilecek değişiklikler yaşayabilirler” diyor. “Bu değişiklikler, anne adaylarının güvenlik önlemleri söz konusu olduğunda proaktif olması gerektiği anlamına geliyor.

“Hamileyseniz, kendinizi COVID-19’dan korumak için önlemler almalısınız . Fiziksel uzaklaşma , maske takma, el yıkama ve doktorunuzla yakın iletişim halinde olma dahil olmak üzere elinizden gelen her şeyi yapın. ”

Birçok uygulayıcının hamile hastaların doktorun ofisine gitmelerini sınırlamalarına yardımcı olmak için daha seyrek randevular planladığını söylüyor. Diğer kadın doğum uzmanları, hamile hastaları şahsen ziyaret etmeden izlemeye devam edebilmeleri için teletıp süreçlerini hızlandırıyorlar . Doğum uzmanınıza bu seçenekleri sorun.

Hamile kadınlar koronavirüs testi yaptırmalı mı?

COVID-19 semptomları yaşıyorsanız veya enfekte bir kişiye maruz kaldığınızı düşünüyorsanız, doktorunuzu arayın ve onun tavsiyelerine uyun. Önlemlere dikkatlice uyun: Başkalarından en az 6 mt uzakta durun, bir maske takın ve büyük toplantılardan ve evinizin dışında kapalı alanda sosyalleşmekten kaçının.

Sheffield, “İdeal olarak, tüm hamile kadınlar, bebeklerini doğurmaları için kabul edildiklerinde, ancak özellikle öksürük, ateş veya herhangi bir solunum semptomu olan annelerde COVID-19 için test yapılmalıdır.”

Son olarak, hamile kadınlar influenzaya (grip) karşı aşılanmalıdır . Grip olan hamile kadınlar çok hastalanabilir ve yüksek ateş olması bebeğinize zarar verme riskini artırır.

COVID-19’un Hamile Kadınlar Üzerindeki Etkisi

Hamileyken COVID-19 semptomları yaşayan kadınlar derhal doktorlarına haber vermelidir. Koronavirüs için test edildiyseniz ve buna sahip olduğunuz ortaya çıkarsa panik yapmayın.

Sheffield, “Hamilelikte COVID-19 için tedavi sağlayabiliriz” diyor. “Şu anda kullanılmakta olan ilaçların birçoğu hamile kadınlarımız için de kullanılıyor ve erken araştırmalar, bunların bazı faydalar sağlayabileceğini gösterdi.”